“Dünden İyiyiz Ama Yarın Daha İyi Olabilmek İçin Var Gücümüzle Çalışacağız”

“Dünden İyiyiz Ama Yarın Daha İyi Olabilmek İçin Var Gücümüzle Çalışacağız”

 

Yemek ikramıyla başlayan gece Belediye Kalite Yönetim Danışmanı Hülya Eçen Çalışkan’ın kalite aşamaları ile ilgili sunumuyla devam etti. Çalışkan, 15 Mayıs 2012’de Bilecik Belediyesi ile sözleşme imzalandığını ve eğitimlerin başladığını söyledi. ISO 9001 Temel Eğitimi, ISO 9001 Temel Bilgilendirme Eğitimi, ISO 9001 İç Denetçi Eğitimi ve 180001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitiminin gerçekleştirildiğini belirten Çalışkan, Bilecik Belediyesi olarak bir kalite yolculuğuna çıktıklarını aktardı. Çalışkan şöyle devam etti:

“ISO 9001 Kalite Belgesi’ni hak eden sayılı belediyeler arasındayız. Yaptığımız çalışmalarda % 87’lik bir memnuniyet oranını yakalayabildik. Temmuz ayından Kasım ayına kadar geçen sürede yaptığımız kamuoyu araştırmalarında ve paydaş analizlerinde her iki anket arasında %77,7’lik bir oran yakaladık ve bu bizi ziyadesiyle memnun etti. Halkımız Belediye Başkanımızdan son derece memnun, yönetimden memnun. İstekleri var, biz bunları artık noktasal olarak bulmaya çalışıyoruz. Uygunsuzlukların resimlerini çekiyoruz üzerinde projelendiriyoruz, planlıyoruz ve takibe alıyoruz. Bu da bizim için çok önemliydi. Marka şehir olma yolunda ilerleyen Bilecik bu süreç içerisinde çok yol kat etti. Şu anda marka tescili yapılmış 9 adet markamız bulunmakta. Bu da marka şehir olmakta ki ilerleme hızımızı bize göstermektedir.”

                Çalışkan’ın konuşmasının ardından FQC Belgelendirme Şirketi adına İbrahim Çalışkan tarafından Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya ISO 9001:2008 Kalite Belgesi teslim edildi. Başkan Yağcı belgeyi teslim aldıktan sonra yaptığı konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajları verdi, “Biz birlikte Bilecik’iz, biz birlikte Bilecik Belediyesi’yiz” diyen Başkan Yağcı şöyle konuştu: 

“Çatısı akan belediyeden bu günlere geldik”

“Biz birlikte Bilecik’iz, biz birlikte Bilecik Belediyesiyiz. Öncelikle Cenab-ı Hakk’a şükrümüzü eda etmek istiyorum. Çatısı akan belediyeden sarayda oturan belediyeyi bize nasip ettiği için, çamur yollardan sıcak asfaltlı yollarda yürümeyi bize nasip ettiği için, kurumsal noktada bir çok zafiyetleri olan belediyeler bugün kalite standartlarını göğüsleyebilen ve buna ilişkin olarak rahatlıkla başvurup sıfır hatayla böyle ISO 9001:2008 Kalite Belgesi’ni ilk denemede almayı nasip ettiği için ve tabi ki bütün olumsuzluklara rağmen canla başla Bilecik’e hizmet etme azmiyle meclis üyelerimizden müdürlerimize, memurlarımıza, tüm çalışma arkadaşlarımıza sizlerle böyle taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek kuruluş ve kurtuluşun beşiği olan üzerinde Osman Gazilerin, Ertuğrul Gazilerin, Şeyh Edebalıların ayaklarının izi, Dursun Fakıhların gözlerinin feri olan bu topraklara hep birlikte hizmet etmeyi bizlere bahşettiği için.

‘Biz biriz, bütünüz’

Gerçekten Bilecik adına, şehrimiz adına uzun bir yolculuktayız. Burada a’sı, b’si, c’si, z’si hiçbirşey yok. Burada biz biriz, biz bir bütünüz. Bu geçen süreç içerisinde şehrimiz adına oluşabilecek her şartı en iyi şekilde değerlendirerek gelecek nesillere gerçekten güzel bir şehri emanet etme çabası ve gayreti içerisindeyiz. Geriye baktığımızda şunu görüyoruz. Allah’a çok şükürler olsun ki halkımızın bizlere emanet etmiş olduğu bu güzide vatan parçasını layıkıyla hep birlikte taşıyarak inşallah gelecek zaman dilimine aldığımız noktadan daha üst seviyeye çıkararak zamanı geldiğinde de bundan sonra devam ettirecek genç kardeşlerimize bu emaneti taşımanın mutluluğunu aynı zamanda gururunu da duyuyoruz.

‘Dünden iyiyiz ama yarın daha iyi olabilmek için var gücümüzle çalışacağız’

Bilecik Belediye Başkanlığı olarak 9 yıl içerisinde nereye bir taş koyduysak hep birlikte koyduk. Nerede bir bina varsa orada hepimizin alnının teri var. Bielcik Belediye Başkanlığı olarak her şey çok mu mükemmel? Kesinlikle değil. Ama şu kesinlikle bir gerçek ve doğru, dünden iyiyiz ama yarın daha iyi olmak için, daha güzeli yapabilmek için, daha ideale ulaşabilmek için var gücümüzle de çalışacağız. Yaptıklarımızın yapacaklarımızın da bir göstergesi ve teminatı olduğunu düşünüyoruz. Bilecik bir tarafta geçmişe tarihe sıkı sıkı bağlı olan geleneksel dokusunu muhafaza eden ama diğer tarafta da geleceği arzu eden yani geçmişle gelecek arasında bir köprü olacak bir şehir ve geçmişten aldığımız gücü inşallah geleceğe çok çok önemli güzel motifler olarak yansıtacağız.

‘10 yıl sonra Bilecik, Türkiye’de kendinden söz ettiren bir yer olacak’

2007 yılı içerisinde kurulan genç, dinamik ve geleceğe emin adımlarla yürüyen bugün nüfusu 12 bin olan Bilecik Üniversitesi şehrimizin en önemli unsurlarından birisi. Bunlarla birlikte bizlerin oluşturmuş olduğu şehircilik kent kültürü ve gelişme tarzı anlayışı bunlarla birleştiğinde emini olun ki 10 yıl sonra baktığımızda hepimiz şunu diyeceğiz. ‘Bilecik’e neler oldu? Biz gerçekten önceden bunlar hayal gibi geliyordu ama bunların hepsi gerçekleşti.’ Çünkü ben biliyorum bugün Bilecik adına gerçekleşen birçok olay 2004 yılında bizler bu göreve başlarken bir çoğumuz için hayaldi. Ama bugün bunların her birini gerçekleştirdik. İnşallah bundan 10 yıl sonra geldiğimizde de Bilecik, Türkiye’de kendinden çok daha fazla bahsettiren, almış olduğu tarihi vizyonu, geleceğe çok önemli vizyonlar yükleyerek taşıyacak. Bu anlamda Bilecik hem kültür hem eğitim hem ticaret hem sanat ve hem turizm merkezi haline gelmiş ve gelecek nesillerimize de bu niteliklere sahip bir marka şehri bırakma konumunda ve durumunda olan ve bu gururu taşıyan bir belediyeciliği ortaya koymaya çalıştık.

‘Belediyecilik çok zor bir zanaat’

Gerçekten çok sıkıntıları ve zorlukları hep birlikte aştık.Benim Bilecik Belediye Başkanı olarak şahit olduğum, belediyecilik çok zor bir zanaat. İnsan hayatını doğrudan ilgilendiren görevler yapıyoruz. Yaptığımız hiçbir iş önemsiz değil ve hepimiz bu başarı halkalarından bir tanesiyiz. Biriniz eksik olduğunda bir iş, bir noktada aksadığında emin olun bundan tüm şehir etkileniyor ve hemen bizde bundan olumsuz şekilde etkileniyoruz. Bu zorluklar içerisinde norm kadromuzun yarısını kullanarak Bilecik Belediye çalışanları gerçekten diğer şehirlerde yapılan çalışmaların neredeyse 2-3 katı  fazla üretim yaptık. Bunların farkındayız.

‘Marka olma yolunda marka tespitlerini yapıyoruz’

Şehrimiz tarihi misyonuyla günümüzde yüklenen vizyonuyla marka bir şehir olmanın tüm özelliklerini gösterecek ama marka şehir olurken tabi ki markaların da tespit edilmesi çok önemli. Biz bu anlamda Bilecik Belediye Başkanlığı olarak Bilecik Belediye Başkanlığı logosundan başlayarak Bilkart’ı, Bilkart 11’i, Şeyh Edebalı ismini, Ertuğrulgazi ismini, Osmanlı armasını 3 boyutlu olarak marka çalışmalarını hep birlikte yapacağız. Ayrıca  keyfiye dediğimiz Bilecik poşusu var. Bilecik adına olduğuna ilişkin bir bilgi, belge yok. Yeni yaptığımız Osmanlı El Sanatları Üretim Merkezi’nde üretilmeye başlanan Bilecik Bezi de oluşturacağımız ilk marka değerleri arasında olacak.”

Başkan Yağcı Dede Oldu

Başkan Yağcı gecede iki mutluluğu birden yaşadığını belirtti. Dede olduğunu söyleyen Başkan Yağcı şöyle konuştu:

“Dede olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2013 yılına girmeden önce Allah’a şükürler olsun ki bizlere bu mutluluğu tattırdı. İnşallah hepimizin çoluğuyla çocuğuyla, torunuyla birlikte bizim yavrularımıza da Allah uzun ömür verir, sağlık, sıhhat verir. Bahtları açık olur. Hepimizin çalışması geleceğimiz için, çocuklarımız için. Onları kucağımıza aldığımızda çalışmamız çok daha büyük anlam ifade ediyor. Daha fazla çalışmamız gerektiği inancı içimizde doğuyor ve o anda dünyanın en güzel şeyi sevmek. Sevmesini bilmeyen insan bence dünyada yaşamıyor demektir. İnsan karşısındakini sevdiği kadar karşısındakinden sevgiyi hak edeceğini düşünmek lazım. İnsanımızı seviyorsak onlara inanıyorsak güveniyorsak insanımızın da bizleri seveceğini bizlere inanıp güveneceğini bilmek lazım. Biz insanımızı seviyoruz,  hemşehrilerimizi seviyoruz, Bilecik’imizi seviyoruz, geleceğimizin teminatı yavrularımızı seviyoruz ve tabi ki değerli çalışma arkadaşlarımızı, dostlarımızı, seviyoruz sayıyoruz. Hep birlikteyiz ve hep birlikte Bilecik Belediyesi’yiz ve Bilecik’iz diyoruz. İnşallah sevginin saygının hoşgörünün eksik olmayacağı bir dünyada yaşamayı arzu ediyoruz.”

Konuşmaların ardından plaket takdimi gerçekleşti. Sonrasında eğitimlere katılan müdür ve personele sertifikaları verildi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam