Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Dünya Çocuk Kitapları Haftası Kutlanıyor
Sosyal Medyada Paylaş
14 Kasım 2012
admin

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Kutlanıyor

 

Etkinlikler çerçevesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla Bilecik İl Halk Kütüphanesi tarafından çocuk kitapları yazarı Hamdullah Köseoğlu’nun katılacağı söyleşi ve imza günü düzenlenecek. Düzenlenecek olan etkinlik bir ilki de beraberinde getiriyor, Bilecik İl Halk Kütüphanesi ilk kez bir çocuk kitapları yazarını misafir edecek.

                İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Pınar Dengiz, söyleşi ve imza günü etkinliğini Dünya Çocuk Kitapları Haftası münasebetiyle düzenlediklerini söyledi. Etkinliğin amacının çocuklara kitapları sevdirebilmek, çocuk kitapları hakkında bilgi vermek, kişilere kütüphane kullanma ve okuma alışkanlığı kazandırabilmek olduğunu söyledi.

Müdire Dengiz, etkinliklerinin sabah saat 10.30 ve öğleden sonra 13.30 olmak üzere iki oturumda gerçekleşeceğini söyledi. Etkinliğin sadece İl Merkezi’nde gerçekleşen bir etkinlik olmadığını kaydeden Müdire Dengiz, Cuma günü saat 10.30’da Gölpazarı İlçe Halk Kütüphanesi’nde, saat 14.00’te de Söğüt İlçe Halk Kütüphanesi’nde söyleşi ve imza günü yapılacağını belirtti.

                Çocukları yazarla buluşturmalarındaki amaca da değinen Müdire Dengiz, “Çocukların kitabı sadece bir materyal olarak görmelerini istemiyoruz. Onun bir emek ürünü olduğunu çocuklarımıza kavratabilmek amacıyla kitap yazarıyla çocuklarımızı tanıştırmak istedik.” dedi.

Müdire Dengiz, yarın saat 10.30 ve 13.30’da İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşecek olan etkinliğe tüm Bilecik halkını davet etti.

Hamdullah Köseoğlu Kimdir?

1945 yılında Kars’ta doğan Hamdullah Köseoğlu Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. İlk öyküsü Varlık Yıllığı’nda çıktı. 1981 yılında Kırık Testi, Gül Açar Yüreğimde; 1984 yılında Kara Bir Gecede adlı kitapları yayımladı.

Yazmaya uzun bir ara verdikten sonra 1997 yılında Saksı ile Çekirdek, Aynalı Geyik; 1998 yılında Canı Sıkılan Kitap, Kar Çiçekleri; 1999 yılında Çocukluğum Hoşça Kal, Barış Koyağı, Sevgi ile Barış, Okuma Sevgisi; Yiğit’in Arkadaşları; 2000 yılında Uzak Yaz, Kardelen, Trenler Nereye Gider, Başı Bulutlu Uçurtma, 2001 yılında Ne Bu Sevda Olaydı/ Ne De Bu Ayrılıklar, Mavi Balık, Akıllı Kalem, 2002 yılında Dağ Masalı, Uçan Çocuklar, Ay Dede, Güneş Ana, Yıldız Kardeş, Caner’in Kedisi, Kar Kuşları, Çöl Çiçeği, Az Gittim Uz Gittim, Elimi Bırakma Anne, Küçük Ressam, Yazarına Direnen Öyküler, Yayla Çiçeği, 2004 yılında Çocuk ve Leylek, Mavi Irmak adlı kitapları yayımlandı.

Yazar, Ömer Seyfettin, Gezginler Kulübü, Samim Kocagöz, Ümit Kaftancıoğlu öykü ödüllerini aldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım