DÜNYA DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI HAFTASI TÖRENLE KUTLANDI
admin • 10 Aralık 2015 16:35:03 
DÜNYA DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI HAFTASI TÖRENLE KUTLANDI

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde Bilecik Valiliği İnsan Hakları Kurulu ve Malhun Hatun Ortaokulu tarafından düzenlenen programa Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkan yardımcısı Kadri Şentürk, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Arslan Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

"Milyonlarca masum insanları katledenleri görüyor, yaşıyor ve kınıyoruz."

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşması yapan Malhun Hatun Ortaokulu müdürü Hüseyin Çetinkaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı:  “Tarih boyunca birçok fikir akımı siyasi düşünce ve yönetim şekilleri ortaya atılmıştır. Tümünde de yanlış veya doğru insanların mutlu yaşamaları amaçlanmıştır.1948 Yılında imzalanan İnsan Hakları Evrensel Bildirisi 1950 yılında İnsan Hakları Sözleşmesi insanların onurunu, hürriyetini, yaşama hakkını garanti altına almıştır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabulünün 67.yıldönümü olan bugün. Yüzyıllar boyunca bir mücadelenin ürünü olarak insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslar arası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gündür. Türk Milleti insan hakları konusunda temiz bir geçmişe sahiptir. Yüzyıllarca farklı millet, din ve ırktan insanları bir arada barış içinde yaşatabilmişizdir. Biz on beşinci yüzyılda Avrupa Hıristiyan endüsyonu’ndan kaçan Yahudilerin Araplara yakın tarihimizde Saddam’ın zulmünden kaçan Iraklı kardeşlerimize Suriye’deki iç savaştan kaçan Suriyeli kardeşlerimize kucak açmış hoşgörülü, onurlu, yardımsever bir milletiz. Günümüzde medeniyetlerini menfaate, sömürüye dayandıran ülkelerin insan hakları savunuculuklarını ibretle izlemekteyiz. Güzel vatanımızda kardeş kavgası çıkarmak isteyenleri enerji, petrol ve suyun olduğu her yerde savaş çıkaranların milyonlarca masum insanları katledenleri görüyor, yaşıyor ve kınıyoruz. Onlara göre dünya 5’ten küçüktür.Bu nedenle her zamankinden daha sabırlı,daha uyanık ve daha çalışkan olmak zorundayız.Peygamber efendimiz (S.A.V) çocuk hakları konusunda: ‘Hiçbir anne, baba çocuğuna edep ve terbiyeden daha iyi bir ikramda bulunamaz.’ buyurmuşlardır.Türk milleti olarak ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’diyen Şeyh Edebali’nin ‘Yurtta sulh cihanda sulh.’diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  torunları olmaktan kıvanç duyuyoruz.”

  

 Okul Müdürü Çetinkaya’nın konuşmasından sonra Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Komu Yönetimi araştırma görevlisi Çağdaş Zarplı İnsan hakları konulu sunum gerçekleştirdi. Malhun Hatun Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu şiir, oratoryo ve slayt gösterisin ardından Bilecik Valiliği tarafından düzenlenen resim ve kompozisyon yazma yarışmalarında derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x