• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“DÜNYA YERİNDEN OYNAR, İŞLER BİRLİK OLSA”

“DÜNYA YERİNDEN OYNAR, İŞLER BİRLİK OLSA”

Bir süredir işverenleriyle anlaşmaya çalışan Cam Keramik İş Sendikası üyeleri uzlaşmaya varamadıkları için grev başlatmıştı.
Fabrikada yemek yememe gibi eylemler gerçekleştiren işçiler bu sefer de eş, dost, çoluk çocuk kim varsa yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdiler.
Tepebaşından, Belediye Çay Bahçesine yürüyen ve burada açıklamalarda bulunan sendikacılar kol kola girip “Dünya yerinden oynar, dünya yerinden oynar, işçiler birlik olsa, işçiler birlik olsa” diye sloganlar attı.


Öte yandan açıklama yapan Cam Keremik İş Sendikası Genel Başkanı Birol Sarıkaş;
“Bilecik’i işçiler için bir cehenneme çevirmeye çalışan işverenlere karşı işçi birliği burada. İşverenlere sesleniyoruz Bilecik işçisini köle yerine koymaktan vazgeçin. Bilecik işçisi yalnız değildir. İşverenler cam-iş işçilerinin ücret talepleriyle ilgili diğer yerlerdeki sınıf kardeşleriyle aynı zammı veya yakın ücreti istemesini ‘Bilecik başka’ diyerek Bilecik işçilerinin daha ücrete layık olduğunu düşünüyorlar. Bizler Bilecikli olduğumuz için diğer sınıf kardeşlerimizden daha aşağıda değiliz. 90 Bilecikli cam-işçisi olarak daha iyi yaşam şartlarını hak ediyoruz. Sınıf kardeşlerimizle birlikte hareket edeceğiz. Mücadeleci sendikaları Bilecik’e sokacağız. İşverenlere de işçilerin birliğinin ne odluğunu göstereceğiz. Bu bir başlangıç, işverenlerin gözüne o korkuyu saldık. İşçilerin yanında olanları gördüler. Eğer biz bir olursak Bilecik’e daha iyi ücretler getiririz.” İfadelerini kullanarak tüm işçileri cam-iş’e destek olamaya davet etti.

Cam Keramik İş Sendikası Bilecik İşçi Temsilcisi Mesut Yalçın yaptığı açıklamada; “4 sene önce sendikalı olamaya kara verdik. Sendikalaşmaya öncülük yapan 28 arkadaşımızın işine son verildi.  Bizlerin sorunu masa konuşularak çözülebilir. Patronlar sorun çözülsün diye değil işi uzatmak için işi mahkemelere götürüyorlar.
Asgari ücretle ay sonunu zor getiriyoruz. İşten atılır mıyız? Korkusuyla yaşamaktan sıkıldık. Gece gündüz çatlığı halde bankalara borcu olmayan işçi neredeyse yok. İş veren tarafı kör, sağır ve dilsizi oynayarak işi yokuşa sürmeye bizleri sınamaya devam ediyor. Bugün burada Şişecam patronlarını bir kez daha masaya çağırmak için toplandık.” İfadelerini kullandı.
Basın açıklamasında siyasi parti temsilcileri de işçileri yalnız bırakmadı.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam