“Dünyanın Gözü Türkiye’de”
admin • 1 Mayıs 2013 17:49:44 
“Dünyanın Gözü Türkiye’de”

 

Çözüm sürecine ilişkin konuşan Büyükekşi, “Son aylarda ülkemizin sosyoekonomik geleceği için çok hayırlı olacağına inandığımız bir sürece tanıklık ediyoruz.30 yıldır süren terör maalesef binlerce insanımızın hayatına mal oldu. Bu kaybımızı yerine koymamızın imkanı yok. Bu acı kayıplarımızın yanı sıra, terörün getirdiği ekonomik maliyetin bugünkü değerle 300 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Şimdi terör sorununun çözümü konusunda önemli adımlar atıldı, atılıyor da. Çözüm süreci terör örgütünün Türkiye’den çekileceğini açıklamasıyla birlikte yeni bir aşamaya geldi. Yerli ve yabancı yatırımcıların dört gözle beklediği huzur ve barış ortamı, Doğu ve Güneydoğu bölgelerimize çağ atlatacak. Dış dünyanın da yakından izlediği bu süreç, kredi notumuzu da olumlu etkileyecek önemli bir gelişme.

‘Dünyanın gözü Türkiye’de’

Terörü sona erdirmeye yönelik çözüm süreci, kredi derecelendirme kuruluşlarının da dikkatini çekiyor. Barış ortamı yatırımcının güvenini artırıyor. Çünkü Türkiye barış yolunda iyi bir yere doğru gidiyor. Yerli ve yabancı yatırımcılar Doğu ve Güneydoğu’ya yatırım yapmak için sabırsızlıkla bekliyor. Yaşanan bu olumlu gelişmeler ihracatımıza da pozitif yansıyor ve yansımaya devam edecek. Biz TİM olarak bu süreci başından beri destekliyoruz.

En zor koşullarda dahi ihracatçılar olarak bölgeyi il il dolaştık. Hakkari Yüksekova ve Habur’da ihracat açıklaması yaptık. Muş, Van, Şanlıurfa ve Diyarbakır’a yatırım teşviklerini yerinde anlattık. Yüzlerce işadamımızı bu üç ile götürdük. Başbakanımızın kararlı ve yapıcı yaklaşımı bir dönüm noktası oluşturdu. İnanıyoruz ki terör sorunu bittiği zaman Türkiye’nin büyüme çarkları daha hızlı dönecek. Ülkemize huzur ve refah gelecek.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x