“DUYARLI OLMAK LAZIM”

“DUYARLI OLMAK LAZIM”

 

Cumhuriyet, İstiklal ve Beşiktaş Mahallelerinde 7 evi ziyaret eden Vali Akpınar ve eşi Dr. Akpınar, hastalarla ilgili Evde Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Türkan Yıldırım’dan bilgi aldılar. Ziyaret esnasında hastalara çeşitli hediyelerde verildi.

 

“Evde bakım hizmeti çok güzel bir hizmet”

 

Bilecik’te 300 civarında evde bakım hizmeti alan hasta olduğunu söyleyen Vali Akpınar, “İl merkezinde 93 kişiymiş. İl geneli 324’müş ama bu azalıyor artıyor 300 civarı diye aklımızda kalıyor. Merkezde 100’e yakın hastamız var.

Biz 100 kadar, bu şekilde evde bakım hizmeti alan hastaya Valilik olarak hediye alabilirdik ama arkadaşlardan rica ettik, hem Kayı Plaza’yı yapan firmanın sahipleri hem de benim bir avukat arkadaşım Yavuz Çalış, ‘Bende böyle bir katkıda bulunayım.’ dedi. Bu hediyeleri biz valilikten almadık. Bu arkadaşlarımızın hediyesi olarak aldık. Hem Kayı Plaza’nın sahiplerine hem de avukat Yavuz Çalış’a teşekkür ediyorum.

Bu evde bakım hizmeti çok güzel bir hizmet. Eskiden bu tür hizmet, resmi prosedüre bağlanmış olarak yoktu. O bölgedeki valinin, kaymakamın, belediyenin kendi yapabildiği kadar, aklına gelebildiği kadar, becerebildiği kadar yapılan bir hizmetti. Düzenli ve sürekli bir hizmet olarak yer almıyordu. Ama birkaç yıldan beri Sağlık Bakanlığımızın yapmış olduğu birçok güzel hizmetlerin yanında evde sağlık hizmeti de oldu. Bu tür hastalarımızın hastaneye gelip gitmesi hem bir külfet hem de onların götürülüp getirilirken vücutlarının zedelenmesi açısından da önemli. Ama yinede hastanın tanı ve tedavileri gerekiyorsa elbette alınıp götürülüyor, hastanede bakılıyor. Onun dışında günlük, haftalık veya aylık sağlık ekipleri geliyorlar, evde bakıyorlar. İhtiyaçlarını görüyorlar.” şeklinde konuştu.

                Ziyaret ettiği evdeki hastalara uygulamadan memnun olup olmadığını soran Vali Akpınar hastalardan ve yakınlarından olumlu cevaplar aldı. Vali Akpınar, “Bende kaymakamlığımda özellikle bu evde bakım hizmetinin benzerini yaptırmaya çalıştım. Kendimiz hasta ziyaretiyle veya onların ihtiyaçlarını karşılama yönünden baktık ama elbette ki böyle düzenli, sürekliliği olmayan bir hizmetti. Bu çok güzel bir hizmet.”

                Abla kardeşin evinde gerçekleşen ziyarette, kardeşinin yatağa bağlı olan ablasına bakmasıyla ilgili, “Bu da ilimizdeki güzel bakım örneklerinden birisi. Bu abla 84 yaşında küçük kardeşi 81 yaşında. Böyle çiçek gibi bakıyor. Her türlü ihtiyacını karşılıyor. Bazen ailelerde anne-baba yük olur ya da abla-abi yük olur, bakılamaz illa kamuya ait bir yere bırakılır veya perişan olur. Ama burada gezdiğimiz ailelerde de gördük. Bazısında gelin bakıyor bazısında eşi bakıyor. Burada da kız kardeşi bakıyor.

 

‘Duyarlı olmak lazım’

 

Bunlarda toplumumuzun güzel örneklerinden. Aslında bunlar bizim içinde örnek. Yani sadece hasta ve yakınları için değil. Böyle yakını olmayan, kendisi sapasağlam olan insanlar içinde ibret almak açısından güzel bir şey. Bizler şimdi hepimiz sağlamız, elimiz ayağımız tutuyor, gözümüz görüyor. Kimsenin yardımına ihtiyacımız yok kişisel ihtiyaçlarımızda. Ama bir gün böyle olmayacağımızın bir garantisi yok. Onun için duyarlı olmak lazım. Aslında bu hastane ziyareti, mezarlık ziyaretinin insan hayatında etkisi olduğu söylenir. Gerçekten doğru. Geldiğimiz altıncı evde farklı bir şeyle karşılaşıyoruz.” diye konuştu.

 

 

Maaşını Almakta Sıkıntı Yaşayan Hastalara Vali Akpınar’dan Destek

 

Ziyaretler sırasında yatağa bağlı hastaların maaşlarını alma konusunda ailelerinin sıkıntı yaşadığı belirtildi. Konuyla ilgili Vali Akpınar, Bilecik PTT Başmüdürü Fuat Gökalp’i arayarak konuyla ilgili vatandaşlara yardımcı olmalarını istedi. Yatağa bağlı yaşamını sürdüren hastaların maaş almak için dışarıya çıkmalarının zorluğuna değinen Vali Akpınar, maaş alacak olanların kuruma gitmesiyle değil de memurların evlere gitmesiyle bu problemin çözülebileceği önerisinde bulundu. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam