• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eğitim Bir Sen yine “Selöz” dedi

Eğitim Bir Sen yine “Selöz” dedi

Eğitim Bir Sen Bilecik Şubesi’nin 2. Olağan kongresi 16 Kasım Pazar günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongrede tek aday olan mevcut Eğitim Bir Sen Başkanı Ahmet Selöz’ün görevine devam etmesi kararı verildi.
Genel Kurulun açılış konuşması Eğitim Bir Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz tarafından yapıldı. 2. Olağan kongrenin hayırlara vesile olması temennisiyle konuşmasına başlayan Selöz, “Sendikal mücadelemize şimdiye kadar emek veren kurucu genel başkanımız, çağın soylu adamı sayın Mehmet Akif İnan hocamız başta olmak üzere ahirete irtihal eden tüm emektarları rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”
Selöz konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Değerli dostlar, Eğitim Bir Sen Mehmet Akif İnan'ın ''Türkümüz dünyayı kardeş bilendir, gökleri insanın ortak tarlası'' dizelerindeki kuşatıcılıkla 14 Şubat 1992'de yola çıkmış, ülke ve millet sevgisinden ödün vermemiş, 76 milyonun kardeşliğini hedefleyen, özelde eğitim çalışanlarının genelde ise milletimizin halk ve menfaatlerini, insanların huzurunu önceleyen, zulmün karşısında mazlumun yanında olan bir teşkilattır. 23.yıldönümüne gün sayan soylu mücadelede alnı ak, başı dik, özgün ve özgür bir şekilde kadim medeniyetimizin yeniden inşa ve ihya hareketini sürdüren Eğitim Bir Sen, yedi güzel adamdan biri olan kurucu genel başkanımız merhum Mehmet Akif İnan'ın dediği gibi ''Hangi düşüncede olursa olsun, hangi fikir kampı içerisinde yer alırsa alsın onun bir insan olarak kabul görmesi lazım, inancından dolayı horlanmaması lazım. İsterse benim inancımın tam zıddı olsun ben ona da hakkı hayat tanınmasının kavgacısıyım'' demeye, hakkın ve haklının yanında durmaya devem etmektedir. 
Bizler bu inanç ve bilinçle yola çıkmış, kurulduğumuzdan beri üye sayımız kaç olursa olsun kuruluş felsefesine sadık kalmış, özlük ve özgürlük mücadelesini hakkıyla yerine getirmede rüştünü ispat etmiş bir teşkilatız. Sadece üyelerinin sorunlarına değil ülkesinin ve insanlığın problemlerine de duyarlı, kıblesi sabit, dümeni sağlam teşkilatımızın 14 Şubat 2015'te 23.kuruluş yıldönümünü birlikte kutlayacağız. Geride bırakıyor olduğumuz 22 yılı Yunus Emre'nin dizesiyle ''Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz'' felsefesine uygun olarak geçiren, emek veren, fedakarlık yapan, bir ve beraber olmayı her şeyden daha çok önemseyen adanmşılar topluluğuna buradan selam olsun diyorum. 
“Milli Eğitim Bakanlığı için bile bu işi bırakmazdım”
Selöz’ün ardından ise İl Milli Eğitim Müdürü ve Eğitim Bir Sen eski  Eskişehir Şube Başkanı İsmail Altınkaynak bir konuşma yaptı. Sivil toplum Derneklerinin önemine değinen Altınkaynak, şöyle konuştu:
“Bilecik'in hemen hemen bütün kongrelerinde bulunmak nasip olmuştu bana. Komşu il olmamız sebebiyle bütün kongrelerinde bulundum, yine bugün il milli eğitim müdürü olarak bu kongrede konuşma yapmak bana nasip oldu. Masanın bu tarafından seslenmenin zorluğuyla bir kaç paylaşımda bulunmak istiyorum. 
Yıllarca bu alanda mücadele vermiş bir kardeşiniz, bir arkadaşınız olarak sivil toplumun ne kadar önemli olduğunu yüreğimde hissediyorum. Eğitim Bir Sen'in tüzüğü gereği üç dönemle sınırlı, eğer üç dönemle sınırlı olmasaydı Milli Eğitim Müdürlüğü değil milli eğitim bakanlığını dahi verseler asla bu işi bırakmazdım. Çünkü malumunuz 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bizi bir çok alanda sınırlamış; ama sivil toplum örgütleri bu sivilliği ön planda tuttukları için daha geniş bir çalışma alanına sahip olarak hizmet etmektedirler. Sayın şube başkanımız yaptıklarını hem ülke genelinde kazanımlarını hem ildeki çalışmalarını anlattı. Bütün bu işte sivil olmanın, sivil durmanın bize kazandırdıklarıdır. 657 sayılı devlet memurlarına tabi bir memur olarak bu yaptıklarımızın binde birini yapamayız. Dolayısıyla bu sivil alan bize çok fazla çalışma alanı bırakıyor, lütfen bunun kıymetini iyi bilelim. "
Yapılan konuşmalarının ardından divan heyeti; Mustafa Akış, Orhan Pir, Hüseyin Bingöl ve Mahmut Kurt şeklinde oluşturuldu. Toplantı Eğitim Bir Sen eski başkanlarına ve birkaç  eğitimciye plaket verilmesi ile devam etti. Toplantının devamında ise 2. Olağan Kurul gündemi gereği yönetim kurulu faaliyet raporu okundu. Verilen öğle molasının ardından yapılan seçime tek aday olarak giren Ahmet Selöz 160 delegeden kullanılan 144 oyun tamamını alarak yeniden başkanlık görevine getirildi. 
 

 
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Meb – İsmailcim milli eğitim bakanlığı teklif etceklerde sen kabul etcenmi bakalım sizin sendikanın bu özgüvenine hastayım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam