”EKONOMİYE DEĞER KATANLAR” ÖDÜLLENDİRİLDİ

”EKONOMİYE DEĞER KATANLAR” ÖDÜLLENDİRİLDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Tahir Büyükakın ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) düzenlediği ”Ekonomiye değer katanlar” ödül törenine katıldı.

Bakan Tüfenkci, TSO Konferans Salonu’ndaki ödül töreninde yaptığı konuşmada, iş adamlarının ekonomik faaliyetleri kadar güveni, inancı ve girişimci cesaretinin, Türkiye’yi dünyanın sayılı ekonomilerinden olmasını sağlayacak en önemli güçlerden biri olduğunu söyledi.

Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:  ”15 Temmuz’a rağmen en hızlı büyüyen ekonomilerden olduk. 2016’nın tamamında sergilediğimiz yüzde 2,9’luk büyüme performansı ile dünyanın 17’nci, Avrupa’nın da 6’ncı büyük ekonomisi konumundayız. 2002’den bu yana Türkiye ekonomisi, küresel krize rağmen her yıl ortalama yüzde 5,6 büyüdü. 2002’den 2016 sonuna kadar Türkiye ekonomisi reel olarak yüzde 115 büyüme kaydetti. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıçrama yılı olarak işaret ettikleri 2017 yılına ise yüzde 5 gibi yüksek bir büyüme oranı ile başladık. 2017’nin devamında bu rakamı daha yukarılara beraber çekeceğiz.”

Bakan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlattıkları istihdam seferberliği kapsamında bugüne kadar 1 milyon 488 bin kişiye istihdam sağlandığına dikkat çekerek, ”Nisan itibariyle istihdam seviyesini 28 milyon 157 bine çıkardık. Böylece küresel krizden bu yana yaklaşık 7,5 milyon vatandaşımıza ilave istihdam sağladık. Aynı dönemde Avrupa Birliği’nde bizim kadar istihdamını artırabilen başka ülke yok. Hatta bırakın artırmayı, İspanya, Hollanda, Portekiz, Finlandiya ve İrlanda gibi ülkelerde o zamandan bu zamana kadar istihdam kaybı yaşandı.” ifadesini kullandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ekonominin tüm alanlarında olduğu gibi dış ticaret alanında da Türkiye’ye ağır faturalar ödettiğini belirten Bakan Tüfenkci, ”2016 yılının temmuz ayında ihracatın yüzde11,5 azalırken, dış ticaret hacminde ise yüzde 16,4 daralma görüldü. 2016’nın son 2 ayından itibaren ihracatımız parlak bir performans sergiliyor. Bu yılın ilk 6 ayında ihracatımız yüzde 8,2 gibi güçlü bir artış yakaladı. 2002 yılında 31 bin 731 firma ihracat yapmışken, 2016 yılı itibariyle 66 bin 951 firma ihracat yaptı. Yani ihracatçı sayımızı 2 katından daha fazla artırdık. 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde ise 46 bin 751 firma ihracat yaptı.” dedi.

Bakan Tüfenkci, ekonomide son dönemde arka arkaya gelen rakamların Türkiye’nin iyi durumda, üretimin çarklarının da hızlı bir şekilde dönmekte olduğunu gösterdiğini kaydetti.

TOBB  Başkanı Rifat Hicarcıklıoğlu ise Bilecik’in cazibesinin arttığını ve illerin yaşam endeksinde 13’üncü olduğunu anlatarak, şöyle konuştu: ”Bilecik geleceği, geçmişi gibi parlak olacak inşallah. İş dünyasında güzel gelişmeler yaşanırken sıkıntılar da var.

Ama hepsini aşacak iradeye ve imkana sahibiz. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz. Odalardan gelen talepler sonrasında neler yapıldı? Bakanımız hepsinde inisiyatif aldı, hayata geçmesini sağladı. Teşekkür ederiz. Bilecik’te her firma bir yıldız. Her birine madalya takmak lazım. Hamaset olsun diye söylemiyorum. Dünyada bu kadar sıkıntı varken hem ayakta kalıp hem de böyle dereceye girmek her babayiğidin harcı değil.”

TSO Başkanı Mefail Ateş’in konuşmanın ardından etkinlik, Şeyh Edebali Türbesi’ne yapılması planlanan asansör için protokol imzalanması ve ”Ekonomiye değer katan” işadamlarına ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. bilecik sananyi istiyor gençler kendi sehrinde calısmak istiyor gurbete gitmek istemiyorr siz birlik olun izmit istanbuldaki sanayicileri tesvik edip yer göstermek bilecik kazancak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam