• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ELDEMİR ÇALTILI SERACILARLA BİR ARAYA GELDİ

ELDEMİR ÇALTILI SERACILARLA BİR ARAYA GELDİ

Bilecik Ak Parti Milletvekili Halil Eldemir, İl Başkanı Kadir Bayrak ve Milletvekili Danışmanı​​​ Selçuk Kurtuluş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

2014 yılının son günlerinde yaşanan yoğun kar yağışından çöken seralar konusunda görüşmek üzere Milletvekili Halil Eldemir, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız ve Çaltılı çiftçiler ile toplantı düzenledi. Devlet hükümet ve çiftçi tarımın üçlü sac ayağı olarak sera tarımındaki sorunları masaya yatırdılar.

“BİNALARIMIZIN BİR AN ÖNCE ONARILMASI GEREKİYOR”

İl Müdürü  Yıldız toplantı öncesinde İl Müdürlüğü  ve İlin tarımı hakkında kısa brifing sunarak şunları söyledi;

"İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizin binaları ile ilgili problemler olduğundan binalarla ilgili fazla bir onarım veya düzenleme imkanı olmuyor. İl Müdürlüğümüz binasının yapımının bir an önce programa alınması, bazı ilçelerimizde tamir ve bakımlar yapılmalıdır.  

“PERSONEL SAYIMIZ YETERSİZ”

Personel sayısı açısından tüm ilçe ve İl Merkezimiz personel yetersizliğimiz had safhada bulunmakta. Olması gereken norm kadronun çok altında (% 35 )  personel sayısıyla görev yapıyoruz.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN YAŞ ORTALAMASI YÜKSEK”

İlimizin tarım potansiyeli çok iyi durumda. Tüm ülkede olduğu gibi ilimizdeki çiftçilerin yaş ortalaması yüksek. Seracılıkla uğraşan köylerimizde çiftçilerimizin yaş ortalaması genç ve onları orada tutmaya çalışıyoruz.

“İL ÖZEL İDARE KAYNAKLARINDAN TARIMA AYRILAN PAY AZ”

2006-2014 yılları arasında Kırsal Kalkınma Programı kapsamında 16 proje geçerken, 2014-2015 yılında 29 proje geçmiş ve uygulanmaktadır. BEBKA'dan Kurum olarak bizzat kendimiz, ortakçı veya iştirakçi olduğumuz 13 projemiz geçti. Orköy desteği ile sera alanları kuruldu. Bu büyük bir başarı. Mümkün mertebe çiftçilerimizi alternatif ürünlere yönlendirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda pazar bulması için yapılan projelerle paketleme tesisleri kuruyoruz. Özel İdare ve çiftçi katkısı ile çiftçilerimize buğday tohumu ve ceviz fidanı dağıttık.

İl Özel İdare kaynaklarından tarıma ayrılan pay az. Belediyelerden de kaynak ayrılabilir. Tarım ve hayvancılığa yapılan yatırım üreticisinden tüketicisine hepimize dönüyor." dedi.

 

 

ELDEMİR: “ÇİFTÇİLERİMİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN BURADAYIZ”

Milletvekili Eldemir; Çiftçilerimizin neler yapacağına dair belirsizlik yaşadığını, Orta Sakarya'da neler yapılabilir, sorunları neler, mevcut desteklerle neler yapılabilire cevap bulmak için toplandıklarını belirtti. Bilecik yüzölçümü olarak en fazla sulama yatırımlarının yapıldığı il olduğunu da vurguladı. Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerimiz çiftçimize yardımcı olmak için gerek teknik destek gerekse proje üretmek için burada olduklarını söyledi.

ÇALTILI ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA

Çaltılı Çiftçiler; Yıkılan seraları 2 ay gibi kısa süre içerisinde yağışlı soğuk havaya aldırmadan tekrar yapabilmek için çabaladıklarını bunun için kredi çektiklerini ve bunları ödeyemediklerini, Şuan için yeni yatırım yapacak durumlarının olmadıklarını alınan borçların ödenebilmesi bunun için ya destek ya da faizsiz olarak kredi borçlarının ertelenmesini talep ettiler ve hiçbir zaman biz çalışmadan devlet bize baksın diye bir zihniyet içinde olmadıklarını belirttiler. AFAD’tan yapılan yardımın zararlarına oranla çok az olduğunu, pazarlama konusunda büyük sorun yaşadıklarını söylediler.

YILDIZ, “KURUM OLARAK BİZİM ÇOK FAZLA YAPACAK BİR ŞEYİMİZ YOK”

İl Müdürü Yıldız; Söğüt ilçesinde TARSİM Bölge Müdürü, Ziraat Bankası Müdürlerinin de bulunduğu toplantılar yaptıklarını, seraların nasıl yapılırsa, projeler nasıl olursa TARSİM kapsamında olacağını ve kredi alabileceklerini anlattıklarını, sera proje örnek sunumları yaptıklarını ifade etti. Seraları yıkılan çiftçilere gelen yardımlarda amacın seraları yapmaktan ziyade, can suyu vermek olduğunu belirtti.  Pazarlama konusunda üretici birliklerinin daha etkin olması gerektiğini, Kurum olarak bizim çok fazla yapacak bir şeyimiz yok dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÇÖZÜM OLABİLİR MİYİZİN PEŞİNDEYİZ”

Milletvekili Eldemir, çiftçilerimize çözüm olabilir miyizin peşinde olduklarını, devlet ve hükümetin birimleri olarak her zaman çiftçinin yanında olduklarını ifade ederek seçim çalışmaları boyunca en çok dile getirilen konuların başında seraların afetten yıkılması ve Yenişehir yolu olmuştur. Bu konularda da her türlü girişimde bulunduğunu ve Bakanlarla görüştüğünü ifade etti. Kurumun çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek İl Müdürüne ve tüm personele teşekkür ederek toplantı sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam