“Elimizdeki İmkanlarla En İyisini Yapmaya Çalıştık”

“Elimizdeki İmkanlarla En İyisini Yapmaya Çalıştık”

Yapılan seçim sonucunda oybirliğiyle mevcut üyeler olan Abadiye Köyü Muhtarı Selahattin Cihangir ve İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı İlhami Çınar yeniden üyeliğe seçildi.

İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantı Vali Yardımcısı Metin Çınar başkanlığında gerçekleşti. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yardımcısı Çınar, “Arkadaşlar ben 2007 yılında Bilecik’e tayin oldum. Yani bazılarınızla 2 dönemdir çalışıyoruz, bazılarınızla da uzun bir dönemdir çalışıyoruz. Ben sizlerle birlikte güzel şeyler yaptığımıza inanıyorum. Güzelliği şurada, siz bana hiçbir zaman ‘Baraj yap, okul yap, bina yap.’ diye gelmediniz. Bizim gücümüzü bilerek yani köylere hizmet birliğinin gücünü bilerek geldiniz. İşte ‘Suyum arızalı. Yeni bir kuyu açalım. Küçük bir sulama yapalım. Bana 50 torba çimento ver. Bana 10 ton demir ver.” dediniz. Beraberce köyün altyapısıyla ilgili güzel şeyler yapmaya çalıştık. Köylerimizi Avrupa düzeyinde köyler haline getirebildik mi inşallah bizim çocuklarımız da sizin çocuklarınız da onları da o düzeydeki bir altyapıya getirirler. Ama biz kendi çapımızda, kendi gücümüzle, kendi elimizdeki imkanlarla en iyisini yapmaya çalıştık. Ben isterim ki ve bunu gayet samimi gönülden söylüyorum. Ben olurum veya olmam çünkü tarihlere baktığınızda herhalde burada en fazla kalan vali yardımcıları rekorlarından birini de ben kırıyorum. Gönül ister ki sizler devam edin. Ama sağlık nedeniyle, ailevi nedenlerle bırakmak isteyen olabilir ona da saygım sonsuz ama her toplantıda söylediğim gibi Bilecik’in muhtarları çok değişik. Yani birincisi köylerinde kalıyorlar bu büyük bir avantaj. İkincisi o süreç içerisinde bürokrasiyi tanıdıklarında, daire müdürleriyle, il genel meclisi üyeleriyle, vilayetle nasıl ilişkiye gireceklerini bildiklerinde çok faydalı oluyorsunuz.

Bunun en tipik örneği Aşağıköy Muhtarıdır. Aşağıköy Muhtarı, muhtar seçildikten sonra kendini milletvekili zannetti. Oraya buraya fırça atıyor, şunu yapıyor bunu yapıyor. Ama bir öğrendi muhtarlığı, bu sene 6,5 dönüm kilit taşı yaptı. Nereden nereye. Sizin bu tecrübeniz, sizin bu bürokrasiyle olan ilişkilerinizi avantaja dönüştürmek gerekir.” dedi.

 

“Ben sizleri çok seviyorum”

 

“Biz sizi artık memur gibi görmeye başladık” diyerek sözlerini devam ettiren Vali Yardımcısı Çınar şunları aktardı:

“Sivil siyasetçi olarak değil de idarenin bir parçası olarak görmeye başladık. O bakımdan da devam etmenizi ben burada olsam da olmasam da istiyorum.

Belki bu dönem itibariyle kalbini kırdığımız muhtar arkadaşlarımız vardır. Onlar da işin memuriyet tarafına atsınlar o işi. İnsanlık tarafına atmasınlar. Çünkü ben sizleri çok seviyorum.”

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik de muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasında şunları aktardı:

“Şimdi geriye dönüp baktığınız zaman 10 yıl az bir süre değil. Bu süre içerisinde muhtar arkadaşlarımızın birçoğuyla birlikte 10 yıldan beri çalışıyoruz. Bir kısmı 2009 seçimlerinde geldi. Bu çalışma döneminin sonu geldi. Tabi ki demokrasilerde herkes aynı görevi yapacak aynı işe devam edecek diye bir şart yok. Ne yapıyor belirli ara ara seçimler oluyor. Demokrasinin de olmazsa olmazı. Vatandaşlarımız değerlendirmelerde bulunuyor. Yine öyle bir sürecin başlangıcındayız. Ben özellikle bu geçtiğimiz 10 yıl içerisinde veya 5 yıl muhtarlık yapan beraber çalıştığımız arkadaşlarımın tamamına teşekkür ediyorum.

Gerçekten biz Bilecik’te, kendi yöremizde imkanlarımız neyse hoş insanların hayali geniş, bizim istenilenin tamamı olacak diye bir şart yok. Ama bu ülkenin imkanı neyse biz onu en güzel şekilde bu salonda il genel meclisi üyesi arkadaşlarımızla birlikte konuştuk, görüştük. Hangi yöremiz, hangi köyümüz, hangi hizmete muhtaç, o coğrafyada biz nasıl bir yatırım yaparsak bu insanların geliri artırılır diye düşündük.

Yıllardır köy aralarında, sokaklarda, köy meydanlarında dize kadar çamurlu olan yollarımız vardı. Ben 10 yıl öncesine bakıyorum meydanlarımız çamur içerisindeydi. Önce köy meydanlarından başlayarak kilitli taşla bu meydanları sizin yaşam standardınızı yükseltmek için çamurdan çökekten kurtarmak için çalışmalar yaptık. Güzel de oldu. Bunlar devam ediyor. ‘İlla seçime kadar şunu da sıkıştıralım.’ diye bir dert yok. Bugün ben olurum yarın bir başka arkadaş olur, sizler olursunuz veya olmazsınız ama Bilecik’te bu çalışma başladı mı artık en küçük köyün en son aralığına kadar bu iş devam edecek demektir.

Ayrıca yollardaki sıkıntımız da yani şu 3 şeyin içerisinde aman şu kaldı deyip sanki seçim mahşermiş, kıyametmiş gibi bakmanın hiç alemi yok. Aynen bu ülke devam ediyor. Ne olacak sadece demokrasinin gereği sandık konacak, arkadaşlarımız devam edecek. Etmeyenler kenarda bekleyecek, belki de bir dönem sonra nasip olacak. Bunu da bu şekilde değerlendirmek lazım.

Birçok konuşmalarımız oldu belki de hoşunuza giden gitmeyen bir davranışımız da olmuş olabilir ama bilin ki yapılan şeylerin tamamı iyi niyetlidir. Büyük bir özveriyle görev yaptı muhtar arkadaşlarımız. Muhtarlık öyle kolay yapılacak bir iş değil. Bu insanların bu komşularımızın tamamının memnun edilmesi çok zor ki hizmetin en ucunda sizler varsınız. Bizden çok daha fazla zahmet çekiyorsunuz. Ben bir Bilecikli olarak hepinize teşekkür ediyorum. Tekrar aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum. ‘Ben aday olmayacağım, kenarda dinleneceğim.’ diyen arkadaşlarıma, ağabeylere de iyi istirahatlar diliyorum.”

İl Genel Meclisi Üyesi Hikmet Turhan ise, “Devam edecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Seçim tabi gerçekleşecek önümüzdeki süreçte. Toplumda yaptıkları hizmetlerden dolayı halkımız adına, köylümüz adına bu yaptıkları kutsal görevlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na üye seçimi gerçekleştirildi. Köy muhtarları arasından ve mahalle muhtarları arasından birer tane olmak üzere toplam 2 üye seçimi gerçekleştirildi. Mevcut üyeler Abadiye Köyü Muhtarı Cihangir ve İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Çınar oybirliğiyle 3 aylığına tekrar üye olarak seçildi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam