“EMEK’LE, İNATLA, UMUTLA”

“EMEK’LE, İNATLA, UMUTLA”

 Şensoy mesajında, ülke ekonomisinin kalkınmasında en önemli sektörlerden birisinin de yer altı kaynakları olduğunu belirtti.

Şensoy, “Bu sektörde emeğin alın teriyle yoğrulduğu, en zor mesleklerden biriside madenciliktir. Madencilik geçmişten günümüze uygarlıkların gelişmesinde çok önemli bir yer tutan; yaşadığımız yüzyılda ve gelecekte insanların ekonomik düzeylerinin yükselmesi ve hayatiyetlerini daha müreffeh bir şekilde devam ettirebilmeleri için vazgeçilemez bir role sahip olan bir sektördür.

Ülkemiz madencilik açısından önemli kaynaklara sahiptir. Önemli olan bu kaynakların rantabıl bir şekilde kullanılarak ülke ekonomisine destek vermesi ve milli bir servet anlayışı içerisinde insanımıza dönüşümünün hakça sağlamasıdır. Ama günümüzde bu özlemin tam anlamıyla gerçeğe dönüştürüldüğünü söylemek pek mümkün görünmemektedir. Nitekim ülkemizin ulusal çıkarları doğrultusunda yerli sanayimizi destekleyecek nitelikte, rasyonel temellere dayalı bir madencilik politikasının olmayışı, ülke ekonomisinde istenen düzeyle madencilik eksenli bir pay artımıma olanak sağlamamıştır.

Yeraltı kaynaklarını önceden kestirilmesi güç bir çok tehlike ve zorluk altında engin ve aşılmaz dağları aşma mücadelesi vererek üretime dönüştüren, yerin altında birbirlerine canlarını emanet eden ve her birinin bir hayat hikayesi olan fedakar madencilerimize hepimizin vefa borcu olduğu asla unutulmamalıdır.

Diğer yandan; birçok sektörel alanda olduğu gibi, madencilikte de uygulanan sınırsız özelleştirmeler nedeniyle, ülkemizin ekonomik ve sosyal alanda kalkınmasında ciddi katkıları olan ve toplumun ortak malı statüsündeki birçok kamu kuruluşunun artık devletin elinden çıkarılmış olması da ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konudur.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen; emekleriyle, inatla ve umutla, mutlu bir gelecek adına, evine helal lokma götürmek için canlarını ortaya koyan madencilerimiz, her gün aile bireylerinin ve sevenlerinin dualarını, emekçilerin haklarını korumak için hukuki zeminlerde mücadele eden kuruluşların manevi desteklerini hep yanlarında hissetmektedirler.

Bu vesileyle;  emekçinin hakkının alın teri kurumadan verildiği bir dünya temennisiyle;

Atatürk’ün çağdaş medeniyet seviyesini yakalama çağrısının realize edilmesinde ve ülke ekonomisinin gelişmesinde büyük katkıları olan, dünyanın en zor mesleğini yerine getirme gayreti içerisindeki tüm maden emekçilerimizin “Dünya Madenciler Günü”nü kutluyor, hayatını kaybeden maden emekçisi şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, görevlerine devam edenlere ve emekli olanlara aile bireyleriyle birlikte kazasız, sağlıklı, huzurlu ve umutlu bir hayat sürdürmelerini diliyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam