• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Av. Reşat Petek: “Yeni bir Anayasa’ya ihtiyacımız var”

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Av. Reşat Petek: “Yeni bir Anayasa’ya ihtiyacımız var”

 

     Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen "Tarih ve Kültür Sohbetleri" kapsamında, "Demokrasimiz Vesayetten Kurtuldu Mu-" konulu konferans verdi. 
     Özellikle son 10 yılda Türkiye'de yaşanan bir değişim, bir evrinme ve hepimizin gözleri önünde yaşanan bir hukuk devleti olma yolunda önemli değişimler gözlendiğini aktaran Petek, bu hukuk devletinin tüm unsurlarıyla ülkede yerleştiğinde millet iradesinin hakim olacağı ve gerçek demokrasiye ulaşılacağını savundu. 
     Görev yaptığı süre içinde Türkiye'de yaşadığı hukuki deneyimlerden örnekler veren Petek, şöyle konuştu: 
     "Toplum olarak hak kavramından, adalet kavramından, hukukun üstünlüğü kavramından ve eşitlikten yana olmamız lazım. Bu ülkenin kurumsal anlamda demokrasimizi vesayetten kurtaracak, nihai çözümlere ihtiyacı var. Köklü bir değişiklikle yeni bir Anayasa'ya ihtiyacımız var. İnşallah, demokrasimiz vesayetten bu anlayış içinde kurtulabilir." 
     Konuşmanın ardından, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Petek'e üzerinde Şeyh Edebali Üniversitesi'nin amblemli bulunan tabak hediye etti. 
     Programa, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Şeyh Edebali Üniversitesi Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Refik Arıkan, Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. AA

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam