• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emniyet Kemeri Hayata Bağlar

Emniyet Kemeri Hayata Bağlar

Bilecik’e getirilmesinde Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarının bulunduğu belirtilen “Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı” katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Simülasyon uygulamasına katılanlar adeta “kazasız belasız, kaza” yaptılar.

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulu olan “Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı” Cuma gününe kadar Bilecik halkına eğitim vermek için hazır olacak. Vali Halil İbrahim Akpınar da uygulamaya katılarak öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilere emniyet kemeri kullanımının öneminden söz eden Vali Akpınar, “Arka koltukta emniyet kemeri takan var mı?” diye sordu. Öğrencilerden cevap gelmemesi üzerine, kendisinin arka tarafta da kemer kullandığını söyleyerek onlara da kullanmaları yönünde tavsiyede bulundu.

Emniyet Kemeri Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı Eğitmeni Tarık Kurtoğlu araç ve emniyet kemerinin önemi ile ilgili verdiği bilgilerde, kazaların hep şehirlerarası yollarda yapıldığının düşünüldüğünü ve emniyet kemerinin ihmal edildiğini söyledi. Kurtoğlu şöyle devam etti:

“Ancak yapılan istatistikler gösteriyor ki, şehiriçi kazalarda % 35 oranındaki pay azımsanmayacak bir durumda. Onun dışında emniyet kemerimizin kullanılmaması halinde 50 km hızla gittiğimiz zaman yapmış olduğumuz bir kazadaki etkinin bir apartmanın 4’üncü katından düşmeyle eş değer olduğu uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

 

‘İnsan hayatı önemlidir, ihmale gelmez’

 

Bu vesileyle özellikle 3 noktalı emniyet kemeri kullanmak üzere hayatımızın her alanında bakkaldan, markete, alışveriş merkezine, şehrin içindeki en kısa noktaya gitsek bile bu emniyet kemerinin kullanımını muhakkak suretle yapmak zorundayız. Çünkü insan hayatı değerlidir, insan hayatı şakaya, ihmale gelmez. Biz ne kadar iyi araç sürücüsü olursak olalım unutmayalım ki en az bir tane kötü bir araç sürücüsü, dikkatsiz bir araç sürücüsü olabilir. O yüzden emniyet kemerini hayatımızın her alanında araçta bulunan tüm bireylere uygulamamız, uygulatmamız gerektiğini belirtmek isterim.”

 

“Ölümlü kazalar emniyet kemeri kullanılmadığı için oluyor”

 

İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru ise uygulamayı, öğrenciler ve vatandaşlar arasında emniyet kemeri kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak için yaptıklarını söyledi. Özüdoğru, “Simülasyon aracında emniyet kemerinin kullanılması, özellikle arka koltuklarda kullanılmasını bizzat yaşatarak anlatacaklar.

Trafik kazaları Türkiye’mizin en önemli sorunlarından bir tanesidir. İstatistiklere göre ölümlü kazalar emniyet kemeri takılmadığı için oluyor. Çocuklarımız emniyet kemeri kullanımı konusunda daha duyarlılar. Gerçekleştirilen uygulamanın umarız katkısı olur. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 

“Her şey eğitimle oluyor”

 

Vali Yardımcısı Metin Çınar da, trafik kazalarının % 70’inin insan kaynaklı kazalar olduğuna değinerek bu kazaların yarısının eğitimsizlik yüzünden olduğunu söyledi. Çınar uygulamaya katılan öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Ya yaya geçidinden adam gibi geçmiyor ya emniyet kemerini bağlamıyor. Eğitimin biz yaşlarda değil siz yaşlarda olması gerekiyor. Ben başta Emniyet Müdürümüze ve katkısı olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Klasik bir söylem vardır, ‘Sıkıyor be abi’ derler. Bu sözü Türkiye’den kaldırmamız gerekiyor. Bir yabancı film izlediğimizde, yabancı filme gittiğimizde kişi arabaya biner binmez ilk önce emniyet kemerini takıyor. Bu olayı artık bizim toplumumuza da benimsetmemiz gerekiyor.

Emniyet kemeri çok önemli. Ben hepinizi emniyet kemerli olarak trafikte görmek istiyorum. İnşallah bu uygulamanın faydası olur. Her şey eğitimle oluyor.”

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman da uygulamadan dolayı İl Emniyet Müdürlüğü’ne, katkılarından dolayı da Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti.

Araç içine giren öğrenciler değişik bir tecrübe yaşadıklarını ve emniyet kemeri kullanmanın önemini anladıklarını söylediler. Herkesi emniyet kemeri takmaya davet eden katılımcılar, gerçekleşen uygulamanın çok faydalı ve önemli olduğunu ifade ettiler. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam