EMNİYET MAYIS AYI ÇALIŞMALARINI AÇIKLADI

EMNİYET MAYIS AYI ÇALIŞMALARINI AÇIKLADI

Suçların önlenmesi ve her türlü kaçakçılıkla mücadele edilmesinin yanısıra trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için çalışmalarını yürüten Bilecik Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, 1Mayıs  ile 30 Mayıs  tarihleri arasında yaptıkları faaliyetleri ve denetimleri ayrıntıları ile kamuoyuna açıkladılar.

İl Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Asayiş Kontrolleri ve Aramalarında;

1021 kişinin UYAP sisteminden yapılan kontrolü neticesinde ilimizde 22, diğer illerden değişik suçlardan aranan 18, şüpheli olmak üzere toplam 40 kişi yakalanmıştır.

 

4 AYRI EVDEN HIRSIZLIK OLAYI AYDINLATILDI-OLAYIN TESPİT EDİLEN 4 ŞÜPHELİSİNİ YAKALAMA ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ

22.04.2015 günü İlimiz Bahçelievler Mahallesinde İ.Ö. isimli vatandaşa ait ikamette hırsızlık olayı meydana gelmiştir. Asayiş Şube Müdürlüğünce yapılan titiz çalışmalar, ikamete ait kamera görüntüleri ve mobese kayıtlarının incelenmesi, parmak izi ve ayak izlerinin incelenmesi neticesinde olayın şüphelisinin G.D. (30) isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir. G.D. (30) isimli şüpheli şahsı yakalama çalışmaları devam etmektedir.

01.05.2015 günü Bozüyük İlçemiz Kasımpaşa Mahallesinde H.K. isimli vatandaşa ait ikamette gerçekleşen hırsızlık olayı, 06.05.2015 günü Bozüyük İlçemiz Yeni Mahallesinde A.Z. isimli vatandaşa ait ikamette gerçekleşen hırsızlık olayı ve 06.05.2015 günü Bozüyük İlçemiz Kasımpaşa Mahallesinde Y.K. isimli vatandaşa ait ikamette gerçekleşen hırsızlık olaylarında çeşitli miktarlarda ziynet eşyası ve para, 1 adet dizüstü bilgisayar ve 1 adet fotoğraf makinesi çalınmıştır. Konu ile ilgili olarak Bilecik İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ve Bozüyük Asayiş Büro ekipleri tarafından araştırma, inceleme çalışmalarına başlanmıştır.

Görgü tanıklarının beyanları, olay yerini gören kameralar ve mobese kayıtlarının detaylı bir şekilde incelenmesi, olay yerinden elde edilen bulgu ve delillerin incelenmesi neticesinde Hırsızlık, Konut Dokunulmazlığını İhlâl ve buna benzer suçlardan 14 adet suç kaydı bulunan H.E. (20), Hırsızlık, Konut Dokunulmazlığını İhlâl, Mala Zarar Verme ve buna benzer suçlardan 10 adet suç kaydı bulunan S.K. (20), Hırsızlık, Mala Zarar Verme ve buna benzer suçlardan 19 adet suç kaydı bulunan M.B.(18) isimli şahıslar üç ayrı evden hırsızlık olayının şüphelisi olarak tespit edilerek gerçekleşen üç ayrı hırsızlık olayı da aydınlatılmıştır. Olayların üç şüphelisi H.E. (20), S.K. (20) ve M.B.(18) isimli şahısları yakalama çalışmaları aralıksız olarak devam etmektedir.

 

YAĞMA(GASP)-KİŞİYİ HÜRRİYETİNDEN YOKSUN KILMA

08/04/2015 günü İlimiz Bozüyük İlçesinde ikamet eden genç iş adamının kendisini polis olarak tanıtan şahıslar tarafından kaçırılması, darp edilmesi ve ölümle tehdit edilmesi neticesinde meydana gelen Yağma (Gasp)-Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma olayları ile ilgili olarak Bilecik Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan ve yaklaşık 2 ay süren çalışma kapsamında, olay ile bağlantılı (3 Adam Öldürme, 5 Kurşunlama, 2 Yağma, çok sayıda yaralama ve uyuşturucu olayları olmak üzere toplam 41 suç kaydı bulunan) F.A. (32) isimli şahıs 14.04.2015 tarihinde Eskişehir ilinde yakalanmış ve sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmıştır.

Bilecik Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yapmış oldukları çalışmaların devamında; 27.05.2015 günü Bozüyük Cumhuriyet Savcısının talimatı ile gerçekleştirilen eş zamanlı müşterek operasyon ile Yağma(Gasp)-Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma olaylarının şüphelilerinden (6136 SKM, Yaralama, Tehdit vb suçlardan 7 adet sabıka kaydı bulunan) M.Ö. (29) Muğla-Milas İlçesinde, (Silahla Yaralama, Tehdit, vb. suçlardan 8 adet sabıka kaydı bulunan) S.H.(36) Ankara ilinde, (Silahla Yaralama, Tehdit vb. suçlardan 6 adet sabıka kaydı bulunan) A.C.(48) Eskişehir ilinde, (Muhafaza Görevini Kötüye Kullanma, Kasten Öldürme suçlarından 2 adet sabıka kaydı bulunan) G.A. (34) Bozüyük ilçemizde yakalanmış, tüm şüpheliler Bilecik-Bozüyük’e getirilmiş, ifadelerinin akabinde adli makamlara sevk edilmişlerdir.

Yapılan çalışmalar neticesinde 1 adet 7,65 mm çapında ruhsatsız tabanca, 2 adet polis yeleği, 2 adet polis metal kokartı, 2 adet kelepçe, 2 adet polis şapkası ele geçirilmiş olup, olaya karışıp yakalanan şüphelilerden G.A.(34) isimli şahıs savcılıkça serbest bırakılmış, F.A.(32), M.Ö. (29), A.C.(48) ve S.H. (36) isimli şüpheli şahıslar adli makamlarca tutuklanmışlardır.

 

CEP TELEFONU HIRSIZLIĞI ŞÜPHELİSİ YAKALANARAK ADLİ MERCİLERE SEVK EDİLDİ

12.05.2015 günü İlimiz Valilik binasında bulunan Yazı İşleri Müdürlüğünde telefon hırsızlığı meydana geldiği bilgisi alınmıştır. Alınan ihbar üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalarda; Valilik çalışanı G.I.’ ya ait kırmızı kapaklı Samsung marka Galaxy S5 mini model telefonun Gazi Paşa Mahallesinde bulunan M.İ. isimli işyerine satıldığı tespit edilmiştir. İşyeri sahibinin beyanları ve kamera kayıtlarının incelenmesi neticesinde olayın şüphelisi Hırsızlık, Resmi Belgede Sahtecilik ve bu suçlara benzer toplam 9 adet suç kaydı bulunan S.Ü. (33) olarak tespit edilmiştir. Ele geçirilen telefon sahibine teslim edilmiş, şüpheli şahıs S.Ü. (33) yakalanarak çıkarıldığı adli mercilerce tutuklanmıştır.

 

BOZÜYÜK İLÇEMİZDE DOLANDIRICILIK OLAYINI GERÇEKLEŞTİREN 3 YABANCI UYRUKLU ŞAHIS YAKALANDI

İlimiz Bozüyük İlçesinde kendilerini iş adamı olarak tanıtan 3 Kamerun vatandaşı, Eski Sanayi Sitesinde esnaflık yapan F.D. ile tanışıp ilk görüşmelerinde yüklü miktarda mermer alacaklarını beyan ederek iş yerinden ayrılmışlardır. Daha sonraki görüşmelerde ise olayı mermer alışverişinden farklı bir boyuta taşıyan Kamerunlu dolandırıcılar, F.D. isimli işyeri sahibine ellerinde dolar yapmakta kullanılan 500 bin dolarlık değerli kâğıt olduğunu, 110 bin dolar karşılığında bu değerli kâğıtları gerçek dolara çevireceklerini söylemişlerdir. Bunun üzerine şüphelenen F.D. bankadan para temin edeceğini söyleyerek dolandırıcıları oyalamış, Polisle irtibata geçerek dolandırıcılarla yeni bir buluşma ayarlamıştır. Buluşma yerine intikal eden Bozüyük Asayiş Büro Ekipleri Y.Y. (31), K.E. (50) ve L.T. (35) isimli Kamerunlu dolandırıcılık şüphelilerini ve yanlarındaki 500 bin dolarlık kâğıt, çelik kasa ve kâğıtları paraya çevirmek için kullanılan solüsyon, eldiven ve alüminyum folyo ile birlikte yakalayarak adli mercilere intikal ettirmişlerdir.

Çeşitli Suçlarda Kullanılan ve Ele Geçen Suç Aletleri;

Bozüyük ilçemizde adli olaylarda 3 adet tabanca, 1 adet havalı tabanca, 158 adet mermi, 6 adet hava topu, 1000 adet 100 dolar banknot ebadında hazırlanmış kâğıt ele geçirilerek suç eşyası ve konu ile ilgili düzenlenen evrak adli makamlara sevk edilmiştir.

Söğüt ilçemizde adli olaylarda 1 adet muşta, 1 adet bıçak ele geçirilerek suç eşyası ve konu ile ilgili düzenlenen evrak adli makamlara sevk edilmiştir.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışma sonucunda;

İl Merkezinde;

1 gram Esrar maddesi

1 gram Bonzai maddesi

3242 paket kaçak sigara

1 adet tabanca

1 adet şarjör

20 adet fişek

3 adet sahte nüfus cüzdanı

4 adet sahte banka kartı ele geçirilmiştir.

Söğüt İlçemizde;

12 adet sentetik uyuşturucu

8 paket bonzai ele geçirilmiştir.

Osmaneli İlçemizde;

7 adet hint keneviri ele geçirilmiştir.

 

NARKOTİK KONULAR

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince ilimizde Uyuşturucu Madde Ticareti yapan şahıs ve organizasyonların deşifresine yönelik gerçekleştirilen 2 ayrı operasyonda;

0,66 gram Esrar Maddesi,

0,48 gram Sentetik Kannabinoid (bonzai) Maddesi, ele geçirilmiş toplam 2          şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır.

 

KAÇAKÇILIK VE MALİ KONULAR

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince ilimizde Kaçak Sigara Satan şahıs ve organizasyonların deşifresine yönelik gerçekleştirilen 3 ayrı operasyonda;

3242 paket Kaçak Sigara

1 adet Ruhsatsız Tabanca ve Tabancaya Ait 7 Adet Şarjöre Basılı 20 Fişek  ele geçirilmiş toplam 2 şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır.

 

MALİ KONULAR

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz görevlilerince Sahtecilik suçu kapsamında gerçekleştirilen 1 operasyonda;

4 Adet Sahte Banka Kartı,

3 Adet Nüfus Cüzdanı ele geçirilmiş toplam 1 şahıs hakkında yasal işlem yapılmıştır.

İl Genelinde Yapılan Umuma Açık Yerlerin Denetlemelerinde;

İl merkezinde Asayiş Şube Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 5 adet içkili restaurant, 17 adet kıraathane, 9 adet kafe, 5 adet internet kafe, 4 adet oyun salonu denetlenmiş, denetlemelerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.

Bozüyük İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 3 Kıraathane, 1 İnternet Kafe, 1 içkili yer denetlenmiş olup 1 kahvehaneye açılış kapanış saatlerine riayet etmediğinden işlem yapılmıştır.

Osmaneli İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 26 Kıraathane, 2 İnternet Kafe, 2 İçkili Yer, 1 Hamam denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

Gölpazarı İlçe Emniyet Amirliğine bağlı ekiplerce 6 Kıraathane, 3 İnternet Kafe, 1 içkili yer denetlenmiş herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

İnhisar İlçe Emniyet Amirliğine bağlı ekiplerce 4 Kıraathane, 2 İçkili Yer, 1 İnternet Kafe, 2 Tekel Bayi denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

Pazaryeri İlçe Emniyet Amirliğine bağlı ekiplerce 8 Kıraathane, 1 İnternet Kafe, 1 Oyun Salonu, 2 Tekel Bayii, 1 Hamam denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

Söğüt İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 13 Kahvehane, 3 İnternet Kafe, 1 Oyun Salonu, 3 İçkili Yer, 2 Tekel Bayi denetlenmiş olup 2 büfeye TADK belgesi olmadığından tutanak tutulmuştur.

Yenipazar İlçe Emniyet Amirliğine bağlı ekiplerce 5 Kahvehane, 2 İçkili Yer, 2 Tekel Bayi denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

 

Kabahat Nevi Suçlarla İlgili Olarak,

Emre Aykırı Davranıştan 1, Sarhoşluktan 22, Gürültüden 2, Tütün Mam. Tüketilmesinden 1 olmak üzere toplam 26 kişiye 2.708,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Trafik Denetimlerinde;     

Hız ihlali yapan 4507 sürücüye,

Alkollü araç kullanan 26 sürücüye,

Emniyet Kemeri takmayan 37 sürücüye,

Kırmızı ışık ihlali yapan 18 sürücüye,

Kasksız motosiklet kullanan 26 sürücüye,

Park yasağı bulunan alanlara park eden 70 sürücüye,

Araçlarına zamanında muayene yaptırmayan 291 sürücüye,

Taşıma sınırının üzerinde yolcu taşıyan 13 sürücüye,

Yük taşıma sınırının üzerinde yük taşıyan 12 sürücüye,

Araç sigortasını yaptırmayan 45 sürücüye,

Diğer kural ihlalleri için 679 sürücüye olmak üzere

Toplam 5724 şahsa1.297.974,00 TL cezai işlem uygulanmıştır

İlimiz genelinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için kontrol, denetim ve çalışmalara aralıksız devam edilmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam