“EN GÜÇLÜ PARTİ OLARAK 11 BELEDİYENİN 11’İNE DE TALİBİZ”

“EN GÜÇLÜ PARTİ OLARAK 11 BELEDİYENİN 11’İNE DE TALİBİZ”

AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık 31 Mart Yerel Seçimlerini değerlendirmek üzerek basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Merak edilen birçok konuyu dile getirerek aydınlatan Başkan Karabıyık açıklamalarında şu ifadelere yer verdi.

SEÇİM TAKVİMİNDE NASIL?

Bu gün AK Partide aday adaylığı başvuru süreci başladı. Belediye başkanlığı aday adaylığı için süre. Ayın 12’sinde son bulacak. Bir haftalık bir sürecimiz var. Belediye meclisi ve il genele meclisiyle alakalı ise adaya adaylığı 3 Aralığa kadar devam edecek. Başvuran aday adayları içerisinden kasımın ikinci haftasından sonra teşkilat temayülü gerçekleştirilecek. Ondan sonra akabinde genel merkez kendi temayülünü ve kamuoyu yoklamasını yapacak. Daha sonra bizlerle ve vekillerimizle de istişare ederek adayları belirleyecek. Tabi burada YSK’nın takvimine göre de memurların 1 Aralığa kadar istifa etme hakları var ama bizden aday adayı olmayı düşünen memurlar var ise ayın 12’sine kadar istifalarını verip partimize aday adaylığı başvuruları yapmaları gerekiyor. Sonuçta bizde aday adaylığı başvuru alırken istenen evraklar arasında istifa belgesi bulunuyor.

Adaylık başvuru ücretleri genel merkezimiz tarafından belirlendi. Mevcut aday adaylarının yarısı kadar bayan aday adaylarından, 4’te 1’i kadar da engelli aday adaylarımızdan başvuru ücreti talep edeceğiz.

BEKLENTİMİZ 11’DE 11

Biz Bilecik Ak Parti teşkilatı olarak şanslıyız. Başladığımız günde %24 olan oy oranımızı son seçimlerde %50’ye yakın hatta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %50’nin üzerinde çıkartmış bir teşkilatız. Bunun yanında tüm ilçelerimizde beldelerimizde birinci partiyiz. 11 belediyeden 7 tanesi Ak Parti belediyesi. Biz bunu yeterli görmüyoruz. Bütün programlarda da basın bunu yazıyor. Yerel seçimlerde sloganımız ve beklentimiz ‘11’de 11’ amacımız Ak Belediyecilikle halkımızı kavuşturmak.

İlimizde yaşayan seçmenin %85’lik kesimi 2004’ten buyana Ak Partili belediyecilikle buluşmuş durumda. Bu noktada yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olduğu açıkça ortada. Sonuçta bu gün ilçelerimizde Ak Parti belediyeciliğinden sonra ne güzel hizmetler yapıldı. Herkes görüyor. Bu noktada biz en güçlü parti olarak 11 belediyenin 11’ine de talibiz. Burada tabi halkımızın istediği, bu işi yapabilecek en iyi adayların tercih etme kısmında bize büyük bir görev düşüyor. Bu süreci başarıyla atlattıktan sonra halkımızın teveccühle 11belediyenin 11’inin de Ak Parti bayrağı takacağız. Bu konuda en güçlü parti biziz. Sonuçta Ak Parti dışındaki belediyeler hepsinden Allah razı olsun bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama hiç biri bu noktada Ak Partinin yapacağı hizmetlere erişemezler. Biz bu konuda çok iddialıyız. Yerel kalkınmanın ne noktadan nereye geldiğine hepimiz şahitlik ettik. 11’de 11 belediyenin hepsini kazandığımız bir 1 Nisan’a uyanacağımızı ümit ediyorum.

MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI POTANSİYEL ADAY ADAYI

Bunun dışında mevcut Ak Parti Belediye Başkanları aday adaylığı başvuru alınmayacak. Genel merkezin tavrı şu yönde; mevcut belediye başkanı potansiyel aday adayı zaten. Bunun tekrardan bir başvuru yapmasına gerek yok. Değerlendirme direk o belediye başkanları üzerinden başlar bizde. Değişiklik gündeme geldiğinde diğer aday adayları potaya alınır.

AK PARTİDE ADAYLAR NASIL BELİRLENECEK?

Kaç tane aday adayı varsa dijital ortamda il, ilçe yönetimleri, kadın ve gençlik kolları yönetimimiz ve mahalle ve köy temsilcilerimiz oy kullanacak. Kasımını ikinci haftasından sonra bir süreç gelişecek. Burada çıkan sonuca göre bir sıralama oluşmayacak. Buradan çıkan sonuç genel merkeze bir fikir verecek. Teşkilatın düşüncesi ne? Teşkilat burada hangi adayla kazanabileceğini düşünüyor? Sorusuna cevap olacak. Ama tek başına belirleyici bir kriter değil bu. Burada çıkan adayların özelliklerine bakılacak. Temayülden çıkan ilk üç isim belirlenecek diye bir şey söz konusu değil. Zaten temayül sonuçlarını açıklamıyoruz. Küskünlüğe sebebiyet vermemek için açıklamayacağız.

“NİHAT BAŞKAN BAŞARILI VE ÇALIŞKAN”

Tüm partilerde olduğu gibi bizde de önce mevcut belediye başkanımızla devam edip etmeyeceğinize karar verirsizin. Bunların sonuçları genel merkez tarafından yapılıyor. Bunları hiçbir şekilde paylaşmıyoruz. Bunun dışında mevcut Belediye Başkanımız Nihat Bey çok başarılı, çalışkan ve halk tarafından da karşılık görmüş bir abimiz. Bu noktada il belediyeleriyle özellikle cevabı genel merkez verecek. Taktir ve kabul genel merkezin olacak. Bu konuda anketleri sürekli yaptırıyoruz. Sadece kendi il teşkilatımızın nezdinde söyleyeyim. Sene başında ocak ayında seçim yoktu gündem de ama biz anket yaptırdık. Seçim geldi geçti tekrar bir anket yaptırdık.

“İTTİFAKIMIZ DEVAM EDİYOR”

Cumhur İttifakıyla her hangibi bir problem yok. Milli ve memleket konularının tamamında ittifakımız devam ediyor. Yalnızca yerel seçimlerle alakalı kanunen bunun çok uygun ve uygulanabilir olmadığı görüldü. Burada çok fazla figür var. 900 küsür ilçe, belediye 81 i,l binlerce il genele meclis üyesi ve belediye meclis üyesi var. Çok fazla figür var ve bunu yerel seçimlere entegre etmemiz kolay değil. Sonuçta Milliyetçi Hareket Partisi farklı bir siyasi parti, Adalet ve Kalkınma Partisi ayrı bir siyasi parti. Ama Cumhur İttifakı devam ediyor. Yerel seçimlerle alakalı fiili bir ittifak olmayacağı kararı çıktı. Bütün bölgelerde Ak Parti olarak aday çıkartacağız.

“KARŞI TARAF KAZANMIYOR, BİZ KAYBEDİYORUZ”

11 belediyenin 11’inide alabilecek güçteyiz. Bizim oyla ilgili problemimiz yok. En son veren belde de bile Ak Parti birinci parti çıkıyor. Ak Partinin oy alma gibi bir problemi yok sadece aday adaylığı sürecinde yaşanan gerginlik var. Ben bunu her zamana söylüyorum küsecek adam aday adayı olmasın. Ben aday gösterilmedim ben aday yokum diyen aday olmasın. Bizim yaşadığımız problem bu. Bunu 2014 seçimlerinde gördük. Bizim kaybettiğimiz ilçede karşı taraf kazanmıyor. Biz kaybediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam