EN GÜZEL MASALLARI ANNELER OKUDU, ÇOCUKLAR ANLATTI!

EN GÜZEL MASALLARI ANNELER OKUDU, ÇOCUKLAR ANLATTI!

Bilecik İl Halk Kütüphanesi tarafından 7.düzenlenen “Anneler Okuyor, Çocuklar Anlatıyor Masal Anlatma Yarışması” yapıldı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Hayme Ana Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi konferans salonunda yapılan 6 okul ve 13 yarışmacının katıldığı yarışma ile ilgili açıklamada bulunan İl Halk Kütüphanesi Müdürü M.Pınar Dengiz; anasınıfı döneminde çocukları kitapla tanıştırma etkinliklerinin aile tarafından üzerinde durulması, çocuğun dil gelişimi, duygusal gelişimi ve sosyal gelişimi açısından büyük önem taşıdığını belirterek şunları ifade etti:

8

“Masal ve hikaye kitapları anne-çocuk, baba-çocuk iletişimini güçlendirir”

“Kitaplar çocuğun, duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Kitaplar çocuğun bilgi dünyasını genişletir ve böylece duygularını ve düşüncelerini daha iyi ifade etme yeteneği gelişir. Resimli hikaye kitapları çocuğun hayal dünyasına bir pencere açar ve hikaye karakterlerinin de yardımıyla farklı bakış açıları edinmelerine yardımcı olur. Yani masallar ve hikaye kitaplarının içindeki figürler ve mesajlar çocuğun öğrenme sürecinde önemlidir. Özellikle mesaj içeren ve eğitici değer taşıyan masallar gelişimi olumlu yönde etkiler. Ayrıca anne ya da babayla okunan masal ve hikaye kitapları anne-çocuk, baba-çocuk iletişimini güçlendirir.

“Etkinliklerin aile tarafından üzerinde durulması büyük önem taşımaktadır”

Aynı zamanda, okul öncesi dönemde ebeveynlerle birlikte okunan resimli kitapların ebeveyn ve çocuklara konuyla ilgili tartışma fırsatı tanıdığı ve böylece çocuğun dil gelişimini ve erken yazın yeteneğini geliştirmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, anasınıfı döneminde çocukları kitapla tanıştırma etkinliklerinin aile tarafından üzerinde durulması çocuğun dil gelişimi, duygusal gelişimi ve sosyal gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bilecik İl Halk Kütüphanesi olarak çocuklarımızı erken yaşlardan itibaren kitapla tanıştırmak, kitap sevgisi ve kütüphane kullanma alışkanlığı yaratmak amacıyla “Anneler Okuyor,Çocuklar Anlatıyor Masal Anlatma Yarışmasını düzenliyoruz. Geleneksel olarak bu sene 7.düzenlenen yarışmamız 25.05.2016 tarihinde Hayme Ana Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi konferans salonunda yapılmıştır.”

Yarışmaya 6 okul ve 13 yarışmacı katıldı. Katılan okullar ve yarışmacı isimleri:

Sena Sevinç, Ecrin Duru Arıtaş (VEZİRHAN İLKOKULU)

Sude Çınar (EDEBALİ ORTAOKULU)

Gülnihal Karaca, Eda Yurttapan (BALAHATUN ANAOKULU)

Enes Karakan, Eylül Yüca (CUMHURİYET İLKOKULU)

Begüm Bozkurt, Merve Mina Dursun, Metin Deniz (ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU)

Seda Karacan, Buglem Derin Dinç, Yağmur Şahin (BAHÇELİEVLER ANAOKULU)

17

Tüm yarışmacıların masallarını anlatmalarından sonra jüri tarafından yapılan değerlendirmeye göre :

Birinci: Balahatun Anaokulu- Gülnihal Karaca 

İkinci: Bahçelievler Anaokulu-Buglem Derin Dinç

Üçüncü: Atatürk İlkokulu-Metin Deniz oldu.

Ayrıca yarışmada Bilecik İl Halk Kütüphanesi Özel Ödülü’nü Seda Sevinç ve Sude Çınar, Masal Prensi Ödülünü;Enes Karakan, Masal Prensesi Ödüllerini;Yağmur Şahin ve Begüm Bozkurt, Altın Masalcı Ödüllerini;Ecrin Duru  Arıtaş ve Eda Yurttapan, Altın Yetenek Ödüllerini;Merve Mina Dursun ve Seda Karacan kazandılar.

Diğer yandan veliler ve öğretmenler etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdiler, Etkinlik güzel bir atmosferde gerçekleşen yarışma ödül töreninin yapılmasının ardından  sona erdi.

1 2 34 5 67 8 910 11 1213 14 1617 18 19

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam