EN UZAK İLÇEMİZDE SON DURUM

EN UZAK İLÇEMİZDE SON DURUM

Özden: “Belediye sınırları içerisinde herhangi bir sıkıntımız yok”

Yurt genelini ve ilimizi etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle Bilecik merkez ilçe, beldeler, köyler ve ilçelerimizde yaşam birkaç gündür durma noktasına geldi. Bu ilçelerimizden bir tanesi de ilimizin en uzak ilçesi, Bolu-Göynük- Mudurnu-Taraklı sınırına yakın 206 rakımlı ilimize 80 km uzaklıktaki Yenipazar ilçemiz.

Yenipazar’dan gazetemizi arayan bir vatandaş Yenipazar köylerinde kar yağışından dolayı sıkıntılar olduğunu, yollarının kapalı olduğunu belirterek elektriklerinin olmadığını, buzdolabında olan yiyeceklerinin bozulduğunu ve bu sorunlarının giderilmesini istediklerini söyledi. 

Bu durum üzerine konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden ilçelerinde çok şiddetli kış olduğunu, yaklaşık 3-4 gündür gece gündüz karla mücadele ettiklerini ifade etti. Özden; Belediyenin mücavir alanları içerisinde kalan bölgelerde sıkıntılar olmadığını ancak köylerin durumlarıyla ilgili de mücavir alanlarında olmadığından dolayı ellerinden çok fazla bir şey gelmediğini söyleyerek bu konuda da İl Özel İdaresinin gerekli çalışmaları yapması gerektiğini vurguladı.

Özden “köy yollarındaki durumla ilgili benim açıklama yapmam biraz yersiz olur” diyerek başta Kaymakam olmak üzere yetkililerin gerekli özverili çalışmaları gösterdiklerini kaydetti.

“Belediye Çalışanlarımız gece gündüz demediler gece saat 01’e kadar çalıştılar”

Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden:  “Yenipazar’da kış çok şiddetli. Biz yaklaşık 3-4 gündür gece gündüz karla mücadele ediyoruz. Belediye’nin mücavir alanları içerisinde Şen Piliç ve İmtaş Mermer Fabrika sahaları da dahil ulaşamadığımız herhangi bir nokta yok. Belediye sınırları içerisinde herhangi bir sıkıntımız çok şükür olmadı. Arkadaşlarımız gece gündüz çalıştılar, karla mücadele çalışmalarını başarıyla sürdürdüler.  3 günlük karla çalışma bilançosu Yenipazar Belediye Başkanlığına 10 bin TL. Mevcut araçlarımız yetmedi, özel şirketlerden araç kiralama yoluyla halkımıza kış şartlarını en hafif şekilde atlatmak için var gücümüzle mücadele ettik. Çalışmada emeği geçen bütün personelimizi ben kutluyorum. Yılbaşı gecesi özellikle eğlence yapacaklarını bildiğimiz halde gece gündüz demediler gece saat 01’e kadar çalıştılar ve enerjilerinin sonlarına geldiler artık. Ben sadece çalışmalar esnasında arkadaşlara yardımcı olunmasını istiyorum, özellikle yol kenarına araç parkları yapıyorlar, onlar biraz sıkıntıya düşürüyor bizi yolları temizleme esnasında ama onları çok şükür atlattık, zorlu anlar yaşadık ama dediğim gibi her şey gayet normal. Sokaklarda kösele ayakkabıyla gezebilirsiniz.

“4 gündür Eskişehir – Yenipazar bağlantı yolu kapalı, ulaşım yapılamıyor”

Köy yollarında kapalı olanlar konusunda telefonlar bize de geldi. Araştırdık, yetkilileri aradık, Özel İdareyi aradık. Sayın Kaymakamımıza, Jandarmamıza bilgiler gelmiştir Köy Muhtarlığı tarafından. Köy yollarındaki durumla ilgili benim açıklama yapmam biraz yersiz olur. Çünkü hizmet alanımız dışarısında kalan bir bölge ancak yollarda sıkıntı yaşayan, kalan araçlarımıza ellerimizde olan imkanlar dahilinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çarşamba günü akşam 2 tane aracımızı Yenipazar – Gölpazarı karayolu üzerinde kurtardık, yine dün akşam 112’yi aramış bir vatandaşımız.  Kaymakamlıkla, Jandarmayla görüşmeler yaptık. Arkadaşı da yolda kurtardık ancak ilçenin köy yollarında 1 metre’yi aşan kar kalınlığının olduğunu söyleyebiliriz. Eskişehir yolunun üzerinde özellikle 1 metreyi aşan kar var, 4 gündür Eskişehir – Yenipazar bağlantı yolu kapalı, ulaşım yapılamıyor. Eskişehir Otobüs seferleri yapılamıyor. Şu anda acilen açılması gerekir. Çünkü yılbaşının uzaması sebebiyle de dışarıdan gelen bir sürü öğrencilerimiz oldu, vatandaşlarımız oldu. Bunlar haliyle dönecekler. Dolayısıyla yolda ulaşımın rahatlıkla yapılabilmesi için Özel İdare tarafından çalışmaların yapılması gerektiği inancındayım ama tabi köy yolları konusunda açıklama yapma yetkisi Sayın Kaymakamımızındır. Ben köy yolları hakkında açıklama yapmak istemiyorum ama Belediye sınırları içerisinde çok şükür hiçbir sıkıntımız olmadı, Allah da inşallah bir sıkıntı yaşatmaz.

“Bilecik üzerinden Yenipazar’a ulaşım şu anda yapılabiliyor”

Yenipazar – Bilecik yolunda problemimiz yok, bugün üç arabamızın üçü de seferlerini tamamladı. Biraz önce arayan yolcularımız oldu, onlara da yollarımızın açık olduğunu söyledik. Bilecik üzerinden Yenipazar’a ulaşım şu anda yapılabiliyor.

“İnşallah öyle bir sıkıntı da olmaz şu zorlu kış şartlarında”

Yılbaşı akşamı elektrik kesintisi yaşadık. Ancak Vezirhan –  Osmangazi elektrik şirketi yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde arızanın Vezirhan’dan kaynaklandığını ama düzeltilmeye çalışıldığını söylediler. 1 Ocak’ta elektrik geldi ondan sonra Yenipazar’da elektrik kesintisi yaşanmadı ancak edindiğimiz bilgilerde bizi arayan muhtarlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla Kuşça köyünde,  Dereköy, Aşağıçayır’da elektriğin olmadığını söylediler. Aşağıçayır’da, Danışment köyündeki elektrik arızasının herhalde köy merkezlerinde bulunan trafo kesintisinden kaynaklandığını söylenmiş, araç talebinde bulundu Yenipazar ilçe şefliğindeki arkadaşımız. Biz de makam aracımızı verdik. Biraz önce zabıta memurumuz ile birlikte geldiler, arızanın giderildiğini söylediler, biz de mutlu olduk. Çok şükür hastalanma, yangın, sel baskını gibi bir sıkıntımız olmadı. İnşallah öyle bir sıkıntı da olmaz şu zorlu kış şartlarında.” ifadelerini kullandı.

 

ERHAN TOKA 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. 3 ADAM – İLHAN BAŞKAN 3 ADAMLA 1 KEPÇEYLE BU İŞİ HALLETMİŞ YENİPAZARDA.ÇALIŞKAN ÖZVERİLİ BAŞKANIMIZA VE BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZA SONSUZ TEŞEKKÜRLER.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam