• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ENGELLİ BİREYLERE ÖZEL KUR’AN-I KERİM KURSU 

ENGELLİ BİREYLERE ÖZEL KUR’AN-I KERİM KURSU 

Bilecik’te, İl Müftülüğü ve Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği’nin iş birliğiyle başlatılan “Kur’an-ı Kerim ve İlmihal” kursuyla engelli bireyler ve aileleri, hafıza teknikleri ve hikayelerle Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Proje kapsamında aileleriyle birlikte haftada 5 gün Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği’ne gelen 12 kursiyer, Kayı Boyu Camii 4-6 yaş Kur’an-ı Kerim Kursu Öğreticisi Asiye Karagöz’ün öncülüğünde günde ortalama 2 saatlik derslerle Kur’an-ı Kerim okumayı öğreniyor.

Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği Başkanı Aslıhan Volkan, 2,5 yıl önce kurulan dernekle Bilecik’teki engelli bireyler ve aileleri için hizmet verdiklerini söyledi.

İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğü birimi ortaklığında engelli bireylere Kur’an-ı Kerim ve ilmihal dersi verildiğini belirten Volkan, “Dersler çok keyifli geçiyor. Ailelerimizin hem sosyalleşmesi adına hem de erişilebilirlik sıkıntısı yüzünden ibadethanelere gitmekte zorluk çektiğimiz için burada çocuklarımızla bir arada annelerimizle bir arada çok güzel bir eğitim alıyoruz.” diye konuştu.

Kurs verilen dernekte engelli bireylerin abdest almalarını kolaylaştıran imkanlara sahip olduklarına değinen Volkan, şunları kaydetti:

“Ailelerin çocuklarını yanlarında getirmeleri kolay oluyor. Biz çoğu zaman mahallede komşularımızla birlikte bir araya gelmekte bile fiziksel koşulların uygun olmaması sebebiyle sorunlar yaşıyoruz. Çocuklarımız sıkılabiliyor. Bu sıkıntılar nedeniyle aslında sosyalleşemiyoruz. İbadetlerimizi toplu olarak yapmakta sıkıntılar yaşıyoruz. Bu kursumuz sayesinde biraz bu durumun önüne geçmiş oluyoruz.”

İşaret dili bilen Kayı Boyu Camii 4-6 yaş Kur’an-ı Kerim Kursu Öğreticisi Asiye Karagöz, Bilecik İl Müftülüğü Aile Dini Rehberlik Bürosu’nun hizmeti olarak engelli bireyler ile ailelerine yönelik dini rehberlik ve manevi destek konularında görev aldığını ifade etti.

İl Müftülüğü ile Bilecik Engelsiz Yarınlar Derneği’nin görüşmeleri sonucunda engelli bireylere katkıda bulunmak adına projenin hayata geçirildiğini anlatan Karagöz, “Engelli bireyin bulunduğu bir ailenin manevi bir boşluğa düştüğünü, psikolojik olarak atlatmasının zor olduğunu ve çocukların dini eğitime ihtiyaçlarının olduğu için bu konudaki boşluğun doldurulmasını istediler. Bizde burada severek ve isteyerek dernek başkanlığımızla beraber güzel bir hizmete başladık. Güzel de devam ediyoruz.” dedi.

Kurs süresince engelli bireylere Kur’an-ı Kerim’i sevdirerek öğretmeyi amaçladıklarını dile getiren Karagöz, “Burası bir sınıf ortamı olarak değil de rehabilite ortamı. Amacımız sıkıştırmak değil. Severek ve hafıza teknikleriyle hikayelerle onlara öğretmek. Onların da ilgisini çekiyor. Tabii ki bir sağlıklı bir birey gibi devam edemiyoruz. Bir sonraki geldiğimizde diğerini unutmuş da olabiliyorlar ama tekrar tekrar gösteriyoruz. Zaten tekrarla olduğu için bu şekilde devam ediyoruz. Her geldiklerinde birlikte okumaya çalışıyoruz. Kendileri de bizde çok keyif alıyoruz.” ifadesini kullandı.

Yürüme engelli kursiyer Nurcan Çay ise kursa gidip gelmenin kendisi için zor olmadığı kaydetti.

Ders ortamının çok güzel olduğunu ifade eden Çay, şöyle devam etti:

“Hocamız çok dikkatli ve çok ilgili. Her anlamıyla çok memnunuz. Kur’an-ı Kerim okumak için harfleri şu an harfleri öğreniyorum. Daha önce biliyordum, unutmuşum. Hocamızın desteğiyle çok güzel ilerliyor. Kursa ikinci kez geliyorum. Dersleri kaçırmamaya çalışıyoruz. Burada bizim için her şey kolay. Zaten o şekilde merkezimiz bizler için çok güzel dizayn edilmiş.”

Down sendromlu kızı Rabi Efe’yi öğrenim görmesi için kursa getiren Fatma Efe de kızının kursta aile ortamı olduğu için kendisini çok rahat hissettiğini vurguladı.

Kızının Kur’an-ı Kerim öğrenmeye hevesli olduğunu aktaran Efe, “Daha da hevesle kursa geliyor. Bende çok mutlu oluyorum. Bazen ben gelemiyorum. Kendisi geliyor. Burada vakit geçiyor ve çok mutlu oluyor.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam