Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Ensar Vakfı Bilecik Şubesi Açıldı
Sosyal Medyada Paylaş
28 Şubat 2014
admin

Ensar Vakfı Bilecik Şubesi Açıldı

Belediye Kültür Sitesinde başlayan program İstiklal Marşı ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından, Merkez Osmangazi Camii İmam Hatibi Rıdvan Kurtulmuş’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Konuşmaların ardından Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından dernek yöneticilerine üzerinde Osmanlı Arması bulunan hediyeler takdim edildi, ardından ise katılımcılara pilav ikramında bulunuldu. Kültür Sitesinde Bilecik Belediyesi Mehter Takımı tarafından gösteri yapılırken, vakıf binasına kadar Mehter Takımı önderliğinde devam edildi. Vakfın açılış kurdelesi Bilecik Müftü Yardımcısı Özdemir Taş tarafından yapılan dualarla kesildi.

Etkinlikte konuşan Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cem Dilberoğlu, Ensar Vakfı’nın kendini mesele olarak,  Türkiye’nin milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençliğin yetişmesi için yapılabilecekler noktasında çalışmalara vakfetmiş olduğunu belirtti. Dilberoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bu anlamda akademik ve pratik pek çok hususiyetin içerisinde olmuş, burs hizmetleri, yurt hizmetleri, okul hizmetleri, ensar neşriat, ensar TV, çeşitli faaliyetler, seminerler, konferanslar veren şubelerimizle birlikte tüm Türkiye genelinde hizmet üretmeye gayret ediyoruz. Şu an Türkiye’de 77 ayrı yerde Ensar Vakfı şubesi faaliyetlerine devam ediyor. Bu kervana Bilecik şubesine katıldı. Benim arzum ve temennim odur ki, inşallah bu salonda olanlar Bilecik şubemizi kuranlar, Bilecik şubemizle birlikte bu çalışmaya katılacak olanlar Bilecik’imizin manevi kalkınmasında en önemli görevi ifa ederler. Bilecik’imizin tarihine yakışır bir şekilde Türkiye’de en güzel bir şekilde temsil edilmesi için yapılması gerekenleri yaparlar. Bu anlamda, biz Ensar Vakfı Genel Merkezi olarak, Bilecik’imize ve Bilecik şubemize gerekli desteği sağlayacağımızı ve faaliyetlerinizde yanınızda olacağımızı huzurlarınızda arz etmek istiyorum.

 

“Dernekler,  karanlıkta ortaya çıkan yıldızlar gibi”

 

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütleri hakkında, “Ben hak ve halk yolunda hizmet amaçlı olarak kurulan karanlıkta ortaya çıkan yıldızlar olarak görüyorum. Bazıları bizlere yönümüzü gösteriyor, bazıları o akşam rahatlık, huzur ve aydınlık veriyor. Ensar Vakfı da bu anlamda bu yıldızlardan birisi” ifadelerinde bulundu.

 Yağcı konu hakkında, “Vakıflar, dernekler sosyal yaşantımızın vazgeçilmez parçaları. 35 yıldır ülkemize aydınlık veriyor, yol gösteriyor. Ben, bu anlamda hakkın ve halkın mutluluğu, geleceği aydınlanması ve gerçekten gerçek hedefine ulaşması anlamında bu anlamda sivil toplum örgütü noktasında emeği olan tüm vakıf ve dernek yöneticilerimize, vefat etmiş olanlara Allah rahmet eylesin diyorum. Hayatta olanlara teşekkürler ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Allah toplumumuzun üzerinden bu değerli kardeşlerimizi, hizmet erlerini eksik etmesin diyorum. İnşallah Ensar Vakfımızın da ilimizde böyle vücud bulmasıyla, ilimizde bulunan bu faaliyetler daha da güçlenecek ve gerçekten zorda kalan, özellikle eğitim ve öğretim alanında yapılacak hizmetlerle güzel sonuçlara ulaşılacağından eminim. Ben böyle güzel ve özel bir görevi üzerine alıp, Ensar vakfımızı şehrimizde şubesini açan çok değerli kardeşlerimin de yönetim kurulu üyelerimize huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum. Ülkemize Ensar Vakfı’nı 35 yıl önce kazandırarak bugüne kadar gördüğümüz çok güzel hizmetleri yapan Ensar Vakfımızın ilk günden itibaren, gelmiş geçmiş tüm yöneticilerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

“Öncelikli meselemiz, insanımızın düşünce, ilim ve ahlak kalitesini yükseltmektir”

 

Ensar Vakfı Bilecik Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Akkaya ise konuşmasında şu ifadeleri dile getirdi:

“1979 yılında İstanbul’da İmam Hatip Okulu ve İslam Enstitüsü öğrencilerine hizmet vermek gayesiyle kurulan Ensar Vakfı’nın Bilecik Şubesinin açmanın onurunu yaşıyoruz. Biz Ensar Vakfı Bilecik Şubesi olarak faaliyetlerimize vakfın tanıtımıyla başladık. Bilecik şubesi olarak amacımız; Bilecik’teki eğitim, öğretim hayatına katkı sunmak, okullarda değerli eğitim çalışmaları yaparak vakfın hizmetlerinden Bilecik’i faydalandırmak ayrıca Ensar Vakfı bünyesindeki değerli yönetim merkeziyle öğrenci ve öğretmenlerimizin yeterlilik ve donanımlarının artırılmasına, yeni yöntem ve tekniklerin kazandırılmasına, iyi örneklerin paylaşılmasına vesile olmak istiyoruz. Vakfımızın öncelikli meselesi; insanımızın düşünce, ilim ve ahlak kalitesini yükseltmektir. Vakıf olarak ülkemiz insanının kalitesini artırmak için hizmet üreten bir vakıf olmak vizyonunu belirledik. Bu amaç doğrultusunda eğitim çalışmalarına ve destek seminerlerine öncelik vereceğiz. İnsanlık tarihi boyunca geliştirilmiş yüce değerlerden biri hiç şüphesiz yardımlaşma ve dayanışma duygusunun sembolü olan vakıflardır. Yaşanabilir bir geleceğin inşası için eğitim önceliğimizdir. Manevi ve insani duygulara yabancılaşmış kişi ve toplumların dünya ve ahret mutluluklarını yitirdiği bir zamanda mutlu ve huzurlu bir toplum inşası, sorumluluk sahibi insanların görevidir. Bundan dolayı, tüm kuruluş, dernek, sivil toplum kuruluşları ve erdem sahibi insanların taşın altına ellerini sokması zorunluluk haline gelmiştir. İslam, cinnet toplumundan sevgi toplumuna çıkarabilecek bir potansiyele sahiptir. Tartışmayı değil, hizmet üretmeyi, merkeze insanı, tavırda dengeyi, davranışta kardeşliği esas addetmiştir”

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, ülkenin birçok yerinde yapılan hayırlı hizmetlerin Bilecik’te de devam edeceğini belirtirken, devam eden hizmetlerde, birlikte yolculuk yapma temennilerinde bulundu. BETÜL SÖNMEZER-ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım