ERŞAN ET 3 NESİLDİR BİLECİK’İN LEZZETİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

ERŞAN ET 3 NESİLDİR BİLECİK’İN LEZZETİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Bilecik’in önde gelen sanayi kuruluşlarından Erşan Et’in sahibi Selçuk Erşan, Erşan Et Ailesi olarak, işlerine olan tutku ile çalıştıklarını ifade ederek; “Hayatta ideallerinizin olması güzeldir. İdealleriniz olduğu sürece hayata olan tutkunuz artar. Tutkularınızla, hayattan daha çok zevk alırsınız ve dürüst çalıştığınız sürece de sırtınız asla yere gelmez” dedi.

“İdealleriniz olduğu sürece hayata olan tutkunuz artar.”

Üç nesildir aile şirketi olarak çalıştıklarını vurgulayan Selçuk Erşan, “Bilecik ili Küplü nahiyesinde küçük bir kasap dükkânı ile başlayan yolculuğumuz, şu an 21.000 m2 arazi üzerine kurulu son teknoloji ile donatılmış tam entegre tesisimizde devam ediyor.
Erşan Et olarak üç nesildir aile şirketi olarak çalışıyoruz ve siz değerli takipçilerimizle ailemizi günden güne büyütüyoruz. Bizlere de bunun haklı gururunu sizlerle paylaşmak düşüyor” dedi.

“Bu zor günlerden el ele çıkacağımızı biliyoruz”

Ayrıca Erşan Et Ailesi olarak Yerli Üretim ve yerli üreticinin yanında olduklarının altını çizen Selçuk Erşan, “Tam üç nesildir, kurduğumuz çiftliklerde büyükbaş hayvan üretimine devam ederken, aynı zamanda yerli üreticilerimizden büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı yapıyor, ülkemizin dört bir yanında ki yerli üreticilerimizi desteklemeyi kendimize görev biliyoruz. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların beslenmesinden kesimine, et ve et ürünlerinin üretiminden tüketicilerimize ulaşımına kadar tüm aşamalarda helal gıda standartlarına uygun üretim yapıyoruz, hijyen ve kaliteden asla ödün vermiyoruz. Bu zor günlerden el ele çıkacağımızı biliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam