ERTUĞRUL GAZİ CAMİ’NİN TEMELLERİ DUALARLA ATILDI

ERTUĞRUL GAZİ CAMİ’NİN TEMELLERİ DUALARLA ATILDI

Bir süre önce yapının dayanıksızlığı nedeniyle yıkılan Eruğrul Gazi Cami’nin yeniden yapılmasına karar verilmişti. Ödenek yetersizliğinden dolayı ertelenen inşaatın önemli bir kısmının bağışcılar tarafından karşılanması nedeniyle yapımına başlandı. Eskişehirli ve Bilecikli 3 kadının bağışlarıyla yapımına başlanan Ertuğrul Gazi Cami’nin temelleri dualarla atıldı.

Temel atma törenine Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İlyas Serenli, Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanı Nihat Can, İl Müftüsü Necati Akkuş, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, Rektör İbrahim Taş, kurum müdürleri ve siyasilerin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Necati Akkuş, 11 buçuk  milyon lira maliyet bedeli olan cami için Eskişehirli Hacı Carullah Sözer adına eşi Hacı Menekşe Sözer’in 3 Milyon TL, Bilecik’ten ise iki yardımsever kadının cami için önemli bağışlarda bulunduğunu belirtti. Temeli atılan caminin hayırlara vesile olmasını dileyen Müftü Akkuş, hayırsever vatandaşlara da teşekkür etti.

Programda konuşan Vali Bilal Şentürk; “Bizim insanımız bütün mabetlerimizi olduğu gibi kamuya hizmet eden yapıları da gücü nispetinde her zaman sahiplenmiş ve yapmıştır. Başlanan hiçbir işin yarım kalmadığı aşikardır. Çok değerli hayırseverlerimizin katkılarıyla müştemilatı  ve özellikleri itibari ile çok önemli bir hizmet olacak. Burasıyla bir bağlantısı olmamasına rağmen Eskişehir’den gelen hayırseverlerimiz bir katkı sağlayacak. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Diyanet Vakfımız, Müslümanların olduğu her yerde katkısını koyuyor. Toplumumuzu maniple ederek farklı mihraklara kaymasına sebebiyet verecek bir ortam oluşturmamak lazım. Bu iş de temel olarak Diyanet İşleri Başkanlığımıza düşüyor. Bu camimizde de dini hizmetlerin en iyi şekilde icra edilmesini diliyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Mübarek bir noktada buluşmalarına vesile olanlara teşekkür eden Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can; “Camimizin yapısı eski Bilecik’imizin yapısına göre yapılmış ama artık miladını doldurmuş, sayın vekilimizin başkanlığı döneminde de müftümüzle görüştüğümüz konulardan bir tanesiydi. Artık temeli bizlere nasip olacak. Yapımı noktasında da hayır severlerin ve bizlerin de desteğiyle tamamlanacak inşallah. Çünkü camimiz merkezi bir noktada, özel bir noktada.” İfadelerini kullanarak yardımseverlere teşekkür etti.

Programda söz alan Bilecik Milletvekili Selim Yağcı; “Yüreğimizi ısıtan özel ve güzel bir törende bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burası şehrimizin ana güzergahlarından birisi. Allah razı olsun zamanında güzel bir cami de yapılmıştı. O günün teknik şartları içerisinde mekan istenildiği gibi kullanılmıyordu. Kullanış tarzı yoktu. Bu kadar önemli bir noktada sadece cami kısmı kullanılıyordu. Oda bu bölgede yeterli gelmiyordu. 7, 8 yıl öncesinde buradaki caminin yenilenmesi noktasında bir görüş ortaya çıktı. Allah’a çok şükürler olsun bugün temelleri atıldı.” İfadelerini kullandı. Protokol konuşmalarının ardından kurban kesilerek dualar eşliğinde Ertuğrul Gazi Cami’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam