Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri
admin • 7 Eylül 2013 19:20:39 
Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de katıldığı kutlamalarda büyük coşku yaşandı.

İkinci gündeki etkinlikler Söğüt Hükümet Binası önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Vali Halil İbrahim Akpınar, Yörükleri karşılayarak Yörük temsilcilerine plaket takdim etti.

Katılımcılara hitaben “Hoş geldiniz” konuşması yapan Söğüt Belediye Başkanı Osman Güneş, “Sanki bugün Devlet-i Aliye Osmaniye’nin, büyük Osmanlı Devleti’nin kuruluşu toprağı Söğüt’ten Domaniç’e göç eden Kayı Boyu’nun Hayma Anamız önderliğinde tekrar Söğüt’e gelip konuşlandığı gün gibi ve Ertuğrul Beyimizin köse vurdurup bütün beyleri davet ettiği ve bütün beylerinde koşarak geldiği coşkulu bir günü yaşıyoruz.

Elbette Söğüt belki fiziken küçük ama Türk dünyasının önünde yer etmiş, manen büyük bir yer. Bu topraklar hepimiz açısından kutsiyeti olan topraklar. Belki Ulu Çınar’ın tohumunun bırakıldığı küçücük o tohumun bırakıldığı bu topraklar 3 asır, 6 asır, 3 kıtada bir medeniyete beşiklik etmiş yüce devletin kurulduğu topraklar.

 

‘Bu yüce medeniyetin temelinde adalet var’

 

Elbette yüce bir medeniyet kurulmuşsa bunun temelinin sağlam olması gerekiyor. Bu temelin harcında Ertuğrul Bey var, Osman Bey var, Şeyh Edebali var. Hepsinden öte devlet anamız Hayma Anamız var. Çünkü bu yüce medeniyet kurulurken kuruluşun önderlerinden liderlerinden kayı Boyunun büyük beyi Ertuğrul Beyimizin anası oğluna şunları diyor, ‘Boyundan soyundan olsun olmasın herkese adaletle davran.’ İşte bu yüce medeniyetin temelinde adalet var. Eğer insanlık böylesine yüce bir medeniyet yaşamışsa biz onların soyundan gelen onların torunları olarak büyük gurur duyuyoruz. Ama o gururun yanında o şuurun da sahibi olmamız gerekiyor. O şuura erebilmek için o temelde hangi harcın olduğunu, o harçta nelerin bulunduğunu çok iyi kavramamız gerekiyor.

Yine Hayma Anamız yayladan döndükten sonra obaya ‘Yurdunda obanda herkes gezsin, ululuk isteyen töreden ayrılmasın’ diyor. Öyle ise gelenekler bizim için çok önemli. Töremiz bizim için çok önemli. Bu törenin yaşatılması gerekiyor. Bu kültürün nesilden nesile aktarılması gerekiyor. İşte şu coşkulu manzara Türkiye’nin her köşesinden kopup gelen büyük vefa örneği gösteren Yörüklerimiz ve Türkmenlerimiz bu vefanın olduğunu bu töreye bağlılığın hala yaşadığının ispatıdır. Gönülden hoş geldiniz diyorum.

Hayma Anamız diyor ki, ‘Yüreğinden inancı ağzından duayı davranışlarından erdemi hiç eksik etme. Bir de sabırlı ol.’ vasiyetinde bulunuyor. Ve en önemli cümle olarak da diyor ki ‘Oğul beylik dermekle, ağalık vermekle olur. Sofranı ve keseni yoksullara daima açık tut.’ İşte bu temelde bu harçlar var. Yani manevi mimarımız Şeyh Edebali’nin dediği gibi ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ Yani devletin harcında insan unsuru var. İnsana saygı var. İnsani değerleri koruma yolunda bir uğraş vermek var. Sonuçta biz vurulan köse, köslük çayırında köse vurulup da bütün beylerin Ertuğrul Obası’nda toplandığı gün dün gibi yine dedemiz Ertuğrul’un obasında toplandık. Bu vefayı gösteriyoruz. Aradan belki 7 asır geçti ama o günün taze heyecanını bugün de hep birlikte yaşıyoruz.

Bugün bizim için Söğüt’ümüz için gerçekten çok önemli. Ülkemiz için de önemli. Bu geleneği 7 asır yaşatmışsak bundan sonra da daha nice asırlar yaşatabilmenin azminde olduğumuzun ispatıdır bu meydan.”

Konuşmanın ardından Söğüt Kaymakamlığı ve Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından lise ve ortaokullar arasında 8’incisi düzenlenen “Osmanlı’da Sanat-Sanatçı Padişahlar” ve “Osmanlı ve Osmanlı’nın Renkleri” konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Bahçeli ve Vali Akpınar tarafından ödülleri verildi.

Etkinlik, Küre Mehteran Takımı ve 1326 Bursa Kılıç Kalkan ekibinin gösterileri eşliğinde Ertuğrul Gazi Türbesi’ne doğru gerçekleşen yürüyüşle devam etti.  Yürüyüşe Bahçeli, Akpınar, MHP Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, Söğüt Kaymakamı Mitat Gözen, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı.

 

MHP’li gençler ile polis arasında arbede yaşandı

 

Yürüyüş sırasında MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi koruyan partili gençler ile emniyet mensupları arasında arbede yaşandı. Türbe girişinde önlem alan emniyet görevlilerine, MHP’li gençlerin “Genel Başkanımızı biz koruruz” şeklindeki sözleri gerginliğe sebep oldu.

Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaret eden MHP Genel Başkanı Bahçeli, Vali Akpınar ve beraberindekiler, dua ettiler. Duanın ardından Bahçeli türbe alanında bulunan temsili mezarlıkları da ziyaret ederek dua etti. Daha sonra Bahçeli, Yörük çadırlarını ziyaret etti.

Törenler kapsamında katılımcılara şifalı pilav ikramında bulunuldu. Etkinlikler halk oyunları ekiplerinin gösterilerini sunmasıyla devam etti. ZEYNEP KILBAHRİ

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x