ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ BAŞLADI

ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ BAŞLADI

Söğüt Kaymakamı  ve Vakıf Başkanı Berkan Sönmazay tarafından yapılan yazılı açıklamada bu yıl 734.üncüsü kutlanacak olan Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nin son günlerde bütün milletimizi derinden üzen şehitlerimiz dikkate alınarak bazı kısımlarının iptal edildiği duyurulmuştu. Bu nedenle şenlik havasından ziyade daha çok anmanın ve maneviyatın ön plana çıktığı gözlemlendi. Açılış programına Bilecik valisi Ahmet Hamdi Nayir, Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmazay, Ak Parti Milletvekili Halil Eldemir, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Bilecik Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl jandarma Komutanı Albay Alper Sır, Gazi ve Muharip Dernek Temsilcileri, Yörük ve Türkmen Federasyon Temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri katıldı.

Türk Büyükleri Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Ertuğrul Gazi Türbesi’ne ziyaret, şifalı pilav için kurban kesilmesi ve geleneksel şifalı pilav ikramıyla devam etti. Pilav ikramından önce açıklama yapan Vali Nayir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu sene 734.sünü kutladığımız Ertuğrulgazi’yi anma ve Yörük şölenlerimizin açılış programını gerçekleştirdik. Türbemizi de ziyaret ettik. Bu ülkemizdeki en uzun kutlamalardan biri, en uzun tekrarı yapılan kutlamalardan. Malumunuz Ertuğrulgazi dedemiz, büyüğümüz Domaniç’ten her Söğüt’e geldiğinde bir toy ilan eder. Burada şifalı pilavlarını dağıtırmış. 1281 yılında Ertuğrulgazi’nin vefatından sonra soyundan gelenler onun izleyicileri bu âdeti hiçbir zaman terk etmemişler. Bu sene de 734.sünü kutluyoruz. Malumunuz geçtiğimiz dönem içerisinde bizleri hepimizi üzen şehitlerimiz dolayısıyla programda bazı kısaltmalara gittik. Şenlik bölümlerini çıkarmak durumunda kaldık. Yine de Ertuğrulgazi’mizi büyüğümüzü anacak programları burada hep birlikte icra etmeye çalışacağız. Bu bizler için de Söğüt için de büyük bir gurur kaynağıdır. Bu kadar misafirimizi en güzel şekilde ağırlayıp göndermeye çalışıyoruz. Sizlerin de bu programa göstermiş olduğu ilgi ve desteğe özellikle teşekkür etmek istiyorum.”

Şifalı pilav ikramından sonra Çelebi Sultan Mehmet Camii’nde Ertuğrul Gazi ve Türk Büyükleri Adına Mevlid-i Şerif Okunması’nın ardından Tarih Boyunca Söğüt ve Kültürü Sempozyumu ile ilk günün programı sona erdi.

MEHMET SELİM SAÇTI – CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam