ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ HAZIRLIKLAR BAŞLADI
admin • 27 Ağustos 2015 18:51:00 
ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ HAZIRLIKLAR BAŞLADI

. Bu yıl 734.sü yapılacak olan Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri hakkında bilgi veren Nayir yaptığı açıklamada “ Yalnızca Bilecik için değil, yalnızca Söğüt için değil ülkemiz için, milletimiz için önemli bir olayın yıldönümüdür.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Önemli mesajlar verilmesi gereken bir dönemdir”

“Her yıl Eylül ayı içerisinde Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri var. Her yıl ilimizin düzenlemiş olduğu en kapsamlı misafir ağırladığımız, tören yaptığımız bir program. Ertuğrulgazi büyüğümüz Domaniç’ten her yıl Söğüt’e geçtiklerinde bir bayram olarak ilan ediyor ve bu bayramda şifalı pilavlar pişiriliyor ve bir şenlik havası içerisinde Söğüt’e geçişi kutlanıyor. Ertuğrulgazi dedemizin vefatından sonra bu adet devam ettirilmiş. Ertuğrulgazi’nin bu adeti Ertuğrulgazi’yi anma adına devam ettirilmiş. Dolayısıyla 734. kutlama yılımız. Ertuğrulgazi’nin vefatının da 734. yılına denk geliyor. Biz Ertuğrulgazi’den sonraki kısmı sayıyoruz. Aslında bu şenlikler Ertuğrulgazi hayattayken de devam eden şenlikler olarak daha da eski bir geleneğe sahip. Bizi biz yapan değerlerden biridir tarihimiz. Tarihteki şahsiyetler, olaylar. Onların yıldönümü kutlamaları da bu açıdan önemlidir. Yalnızca Bilecik için değil, yalnızca Söğüt için değil ülkemiz için, milletimiz için önemli bir olayın yıldönümüdür. Önemli mesajlar verilmesi gereken bir dönemdir. Dolayısıyla bunun hazırlıkları önceden başladı. Söğüt ilçemizde Söğüt kaymakamlığımız Söğüt Belediyesi olarak çalışmalara başladı. Valilik olarak biz de buradaki çalışmaları başlattık ama bu büyük organizasyonun kamu kurum ve kuruluşları ilgilendiren ayağı da var. Dolayısıyla bizler bugün burada bu organizasyonu diğer kamu kurum ve kuruluşlarına hangi görevler getireceğini değerlendireceğiz.  Söğüt şenlikleri dediğimizde aklımıza hemen sanki Güvenlik, Emniyet, Asayiş hazırlığı gibi geliyor. Hâlbuki öyle değil olay çok boyutlu bir olay. Bu çalışma içerisinde Belediyelerimiz yer alıyor, Milli Eğitimimiz yer alıyor, Sağlık teşkilatımız yer alıyor, Gençlik Spor teşkilatımız yer alıyor. Burada bulunan bütün kuruluşlara, her birine düşen görevler var. Bu kadar geniş kapsamlı bir programın da aksamadan yürütülebilmesi için her kurum bendeki görev önemli değil ayrımı yapmadan mutlaka kendisine düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Bugüne kadar da hep böyle oldu. Eğer 10 binleri bulan misafirlerimiz burada ağırlanıp uğurlandıysa kamu kurum ve kuruluşlarına düşen görevler burada hakkıyla yerine getirildiği için bu şekilde icra edilen gelen bir program olmuş oluyor. Bu sene de malumlarınız olduğu üzere 11’inde başlayacak olan programımız 11-12-13 olarak devam edecek. Aslında bir gün önce başlatıyoruz. Geçen sene başlattığımız bir program olarak üniversitemizde bir sempozyum düzenliyoruz. Geçen sene çok başarılı bir sempozyum oldu. Onun çıktısı da basılı olarak yayınlandı. Dolayısıyla tarihe bir not düşürmek adına Söğüt şölenlerimizin, Yörük şölenlerimizin sempozyum boyutunda bir izi kalmış oldu.

“11 Eylül Cuma günü törenimiz başlıyor”

Bu sene yine üniversitemiz ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi işbirliğiyle “Tarih Boyunca Söğüt ve Kültürü” sempozyumu düzenliyoruz. Bunun Perşembe günü başlangıcı yapılacak. Cuma günü törenimiz başlıyor. Çelenk koyarak başlıyor. Ondan sonra tören alanına geçiyoruz. Oradan halk oyunları gösterisi. Ertuğrulgazi Türbesini ziyaret ve şifalı pilav için kurban keseceğiz. Törenimiz var. Cuma günü Çelebi Mehmet Camii’nde büyüklerimiz adına, onların anısına mevlid-i şerif okutulacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda Cumartesi’ni gelen, bugünümüzü değerli kılan Yörüklere ayırdık. Onların Cumartesi günü hükümet konağı önünde karşılanması, mehteran eşliğinde tören alanına yürünmesi, Ertuğrulgazi dedemizin türbesine ziyaret, şifalı pilav ikramı, arkasından o gün akşama kadar şenliklerimize katılan Yörük Türkmen Federasyonlarının tanıtılması ve gösterileri devam edecek. Her sene olduğu gibi bu senede cirit müsabakaları ve gösteriler günümüzü renklendirecek. Yine o gün akşam törenin en anlamlı bölümlerinden biri Yörük çadırlarını tek tek ziyaret ediyoruz ve onların bize yapacakları gösterileri görmüş oluyoruz. Programımızın en ağırlıklı kısmı son kısım. 13 Eylül Pazar günü. Devlet büyüklerimizi ağırlayacağımız kısım. Bu kısımda da her yıl olduğu gibi türbe ziyareti. Arkasından konuşmalar ve tören alanındaki gösterileri de devam edip şifalı pilav ikramıyla bitireceğimiz bir çalışma olacak. Bu kadar geniş bir çalışmada söylediğim gibi her kurum ve kuruluşa düşen görev var ve bugüne kadar da Bilecik’imize yakışır bir şekilde, Söğüt’ümüze yakışır bir şekilde misafirperverliğimizi göstererek bu yükü hep beraber kaldırıp her tarihimize olan görevimizi yerine getireceğiz hem de ilimizin, ilçemizin bu konudaki misafirperverliğini en üst seviyede göstermiş olacağız.”

MEHMET SELİM SAÇTI

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x