Erzurumlular’dan Suriye’deki Türkmenlere Yardım
admin • 5 Ağustos 2013 13:57:02 
Erzurumlular’dan Suriye’deki Türkmenlere Yardım

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Akyüz şunları aktardı:

“Bilecik Erzurumlular Derneği olarak geçtiğimiz Perşembe günü İnegöl Erzurumlular Derneği’nin iftarına katıldığımızda, Bursa’da faaliyet gösteren Bursa Çatlılar Derneği Başkanı Gazeteci arkadaşımız Aykan Güler, Suriye’ye gittiğini ve çeşitli temaslarda bulunduğunu bildirdi.

Suriye’de yaşanan iç savaşta 2 yıl boyunca içimizden birileri olan Türkmenlerin çok zor durumda olduğunu, Türkmen köylerinde yaşayan ailelerden yaklaşık 12 bin Türkmen erkeğinin şehit olduğunu öğrenmiş. Geride kalan yaklaşık bin 800 bayan ve çocuğun ise Hatay’ın Samandağı ilçesinde bir tampon bölgede Suriye sınırında kalarak, kendi vatanlarını koruma ve ülkelerini terk etmeme anlamında mücadelelerini verdiklerini anlattı.

Oradaki soydaşlarımızın durumlarının çok vahim olduğunu bilhassa şeker, süt tozu ve çocuk gıda maddelerine aşırı ihtiyaçları olduğunu öğrendik. Devletimiz yardımcı olmaya çalışıyormuş ancak güvenlik konusunda birtakım sıkıntılar olduğundan 34 Türkmen köylerindeki mağdur insanlara ulaşılamıyor. Orada yaklaşık bin 800 kadın ve Türkmen çocuğu zor durumda.

 

‘Komşuluk ilişkilerimizi tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor’

 

Biz de dernekler federasyonumuzla birlikte ortaklaşa bir karar alarak 2 gün içerisinde bir yardım kampanyası başlattık. Bursa ve Eskişehir’de 2 gün içinde toplanan yardım paketlerine biz de Bilecik’ten destek olmak istedik. Burada 60 koli Ramazan Paketi ve çeşitli gıdalar ile giyim yardımı yapılacak. Pazar günü tırlarla Türkiye’den hareket edilecek, Pazartesi veya Salı günü sınır kapısından içeriye götürülüp, oradaki Türkmen ailelerine Bayram Sevinci yaşatmak istiyoruz. En azından biz de burada kendi yiyip, içebildiklerimizi, onlarla bir nebze de olsun paylaşmak ve acılarını hafifletmek için böyle bir kampanya başlattık. Allah o arkadaştan da razı olsun böyle bir kampanyaya vesile oldu.

Biz, yeryüzünde kardeş olduğumuzda, ülkemizde de kardeşçe yaşayabiliyorsak, birbirimize düşman değilsek, tebessüm edebiliyorsak bundan güzel bir şey yok. Etrafımıza baktığımızda, Suriye’de bundan 2-3 yıl önce hiçbir problem yoktu. Birileri geldi elini soktu, karıştırdı. Olan aradaki insanlara oluyor, dışarıdakilere hiçbir şey olmuyor. Onun için komşuluk ve kardeşlik ilişkilerimizi tekrar gözden geçirip, birbirimize sevgiyle bakmamız lazım.

 

‘Türk milleti bütün insanların dostudur’

 

Türk milleti, yeryüzündeki bütün insanların dostudur. Bunu da herkesin böyle bilmesi lazım. Somali’de neyse Arakan’da da aynı. Suriye’de, Irak’ta, Azerbaycan’da, Afrika’da, Çin’de, Uygur Türkleri’ndeki zulüm de aynen devam ediyor. Türk milleti merhametli. Dünyanın neresinde bir zulüm varsa Türk milleti orada ve mazlumun yanında. Bizi Türk milleti olarak büyülten, yücelten de budur. Biz, nasıl 500-600 yıl önce Yahudileri kabul ettiysek, her millete aynı şekilde kapımız açık. Lütfen birileri de kardeşliğimizi bozmasın.

 Bu mübarek günde bütün İslam aleminin Kadir Gecesi’ni kutluyorum. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeryüzünde akan kanın durmasını temenni ediyoruz. Bu mübarek günde, dualarımızı bütün kardeşlerimiz için yapalım istirham ediyorum. Hayırlı Bayramlar, Hayırlı Ramazanlar olsun.” AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x