ESKİ BELEDİYECİLERDEN DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

ESKİ BELEDİYECİLERDEN DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

ÖZDEN: Biz de bir laf vardır; “Eşeği kesip beşik yapacaksın, bu işi çözeceksin”

Vezirhan Belediyesinden Yenipazar Belediyesine otobüs tahsis edildi. 30 Mart seçimlerinde CHP’den aday olup kazanan Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, MHP’den aday olup kazanan Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden’e adeta Türkiye’de ki diğer belediyelere örnek olacak bir jest yaparak otobüs tahsis etti.

Vezirhan Belediyesinde zabıta memurluğu ve hesap işleri memurluğu yaparak emekli olan ve Başkan olan Mehmet Duymuş ile Yenipazar Belediyesinde geçici işçi olarak çalışıp Belediyenin hemen her biriminde hizmet eden ve Başkan olan İlhan Özden’in bu dayanışması diğer Belediyelere de örnek niteliği taşıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş ile dostluklarının çok eskilere dayandığını ve ilçeleri için çok önemli olan bu otobüsün tahsis edilmesinde emeği geçen başta Belediye Başkanı olmak üzere meclis üyelerine binlerce teşekkür ettiğini ifade etti. Özden’in gazetemiz muhabiri Erhan Toka’ya yaptığı açıklamalar:

“Öğrencilerimize böyle bir hizmet verdiğimiz için mutluyuz”

Özden: “Vezirhan Belediyesinden ilçemize tahsis edilen 97 model araçla ilçemizin 5-6-7-8. Sınıf öğrencilerimizi yine ilçemizin mahallesi olan 1 km ilerideki Çöte mahallesindeki Atatürk İlköğretim okuluna götürmek üzere kullanıyoruz. Bu şekilde tahsis ettiğimiz araçla yaklaşık 40 civarında bir öğrencimiz Çöte mahallesindeki bu okula gidiyor, sabahleyin bırakılıyor öğlen yemeğine alınıyor tekrar bırakılıyor akşamleyin de evlerine bırakılıyor. Verdiğimiz bu hizmetlerden dolayı vatandaşlarımız çok memnunlar. Biz de öğrencilerimizi kar, kış, kıyamet, yağmurda açıkta koymamak için böyle bir şeyin faydalı olacağını düşündük, Vezirhan Belediyesinden almış olduğumuz Belediyemize tahsis edilen otobüsle de öğrencilerimize böyle bir hizmet verdiğimiz için mutluyuz”

Toka: “Neden Vezirhan Belediyesi?”

Özden: “Mehmet ağabey eski Belediyeci, bende eski Belediyeciyim. O dönemde tanışmışlığımız, bir dostluğumuz, bir hukukumuz var.

“30 Mart seçimlerinde siyaset bitti, artık hizmet yarışı başladı”

Ben kendisine böyle bir sıkıntım olduğunu dile getirdim, kendisi de dedi ki bende böyle bir araç var, öğrenciler, çocuklar hepimizin çocuğu, biz de size tahsis edelim, talepte bulunun tahsis edelim. Ben yetkili olan meclis encümenleriyle görüşeyim tahsis edeyim siz de bunu kullanırsınız, sizin yaptığınız hizmete de bizim bir katkımız olur dedi. MHP’li veya CHP’li olmasının bir farkı yok. 30 Mart seçimlerinde siyaset bitti, artık hizmet yarışı başladı. En iyi şekilde nasıl hizmete edebiliriz diye onun telaşına düşeceğiz. En iyi hizmeti etmeyi, milletimizden hayır duasını almayı düşüneceğiz, bu şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Böyle bir hizmeti vermemizde bize yardımcı olan başta Vezirhan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Duymuş olmak üzere, Vezirhan Belediyesinin çok değerli meclis üyelerine, Belediye Personeline gösterdikleri ilgi alakadan dolayı teşekkür ediyorum. Bizde en iyi şekilde bunu kullanacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın, çocuklar hepimizin. Bunu karda, kışta, kıyamette ben bu çocukları aç, açıkta bırakamam, bunu taşımam gerekiyordu. Bu şekilde yardımcı oldular bizde çok mutlu olduk.”

Toka: “Otobüs ihtiyacınız vardı, daha önceden biz onun haberini de yapmıştık, kapatılan Belde Belediyelerinin Özel İdare’ye devredilen otobüslerinden sizin dilekçeniz olduğunu, hatta parası karşı talebiniz olduğunu İl Genel Meclisi toplantılarında dile gelmişti. Dolayısıyla size vermediler, başka kamu yararına hizmet eden kurumlara verdiler. Neden Vezirhan Belediyesi?”

Özden: “Bizim öyle bir talebimiz tabi ki İl Özel İdaresine oldu, kapatılan Beldelerden devredilen araçların Belediyemize bedelli veya hibe mukabilde verilmesi şeklinde. Ancak İl Genel Meclisimiz bunu değerlendirmiş, kamu yararına çalışan derneklerimizin belki bizden daha çok ihtiyacı olduğu göz önüne alınarak o derneklere verilmesi şeklinde bir karar almıştır, meclisin verdiği karara saygımız vardır.

“Vezirhan Belediye Başkanımız Mehmet ağabeyin arabasına bindik, orada anlattım konuyu”

Derneklerimizin ihtiyaçlarından dolayı verilmiştir, sonuçta onlarda hizmet edeceklerdir. O yüzden biz talebimizi ilettik ancak ikinci kez de ilettik yine böyle bir ihtiyaçtan dolayı araca ihtiyacımız olduğunu. Tabi İl Genel Meclisimiz herhalde uygun görmedi, herhangi bir tarafımıza bilgi verilmedi uygun görülmediği konusunda talebimizle ilgili. Tabi okullar başlayınca, böyle bir şeye ihtiyaç olunca biz de Bilecik Belediye Başkanımız Sayın Selim Yağcı’nın burada Bilecik’in kurtuluşuyla ilgili programına gelirken Vezirhan’dan Mehmet ağabeyle beraber seyahat ettik, Mehmet ağabeyin arabasına bindik Vezirhan Belediye Başkanımızın. Orada anlattım ben bu konuyu, böyle bir sıkıntım olduğunu. O da böyle bir talepte bulunduğu zaman Belediye Meclisine ve Encümenine getirip konuyu taşıyacağını, yardımcı olacağını söyledi. Biz de talebimizi yaptık. Kendisi de bize yardımcı oldu ve böylelikle bu araç bize tahsis edildi.”

Toka: “Özel İdare’den araç alamadınız, diyelim Mehmet Başkan’da size bu aracı tahsis etmedi. Ne yapacaktınız, aracınızın durumu ne olacaktı?”

Özden: “Biz de bir laf vardır; “Eşeği kesip beşik yapacaksın, bu işi çözeceksin” Biz de ne yapacaktık? Harcamalarımıza, önümüze bakacaktık ama biz böyle çocuklarımızın ihtiyacı olan aracı sonunda muhakkak bulacaktık. Zorunlu bazı harcamalar haricinde yatırımları aksatırdık o olurdu ama bu işin bugün yağmuru var, yarın karı var öbür gün çamuru var. Bir de bu çocuklarımız ilçe merkezinde Yeni mahalle, Osmangazi Mahallesi ve Zafer mahallesinden alınarak  1 km’lik yola gidiyorlar. Sabah gidiyor, öğlen gidiyor yemekten sonra tekrar gidiyor akşam tekrar geliyorlar günde 4 km yol yapıyorlar. Spor yapan bir kişi 4 km yürüdüğü bir anda yorgunluktan, uykusuzluktan başını alamıyor. Bu çocuklar bu kadar yolu yürüdüğün de ıslanacaklardı belki, belki kar altında kalacaklardı. Bunun ayazı var, soğuğu var. Eğitimleri çok önemli ama sağlıkları da çok önemli.

“Çocuklar benim çocuklarım, Yenipazar’ın bütün çocukları benim çocuklarım”

Ben de oturdum Belediye Encümenlerinde Belediyenin Bürokrat müdürlerinde bende oturdum, konuştum, zorunlu ihtiyaç olduğunu söyledim ama tabi ki böyle kardeş kurumlarla yardımlaşma yoluyla, kardeş Belediyelerle çözebilir miyiz dedik ve en sonunda bize Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet ağabeyimiz yardımcı oldu, çözdük. Biz borçlanmadık veya bir para harcamadık, vermedik. Onun haricinde çocuklar benim çocuklarım, Yenipazar’ın bütün çocukları benim çocuklarım. Ben onların derdine her halükarda çare olmak zorundayım. Eğer ki o çocuğun yağmurdan, soğuktan hastalandığı, ayazdan etkilenip hasta olduğunu duymak bize üzüntü verir. Biz sonuçta bu bölgenin mahalli, yerel idarecileriyiz. Bunların her türlü derdiyle ilgilenmek zorundayız. Bu bizim için bir zorunluluk.

“Herkes de elinden geldiği kadar bana yardımcı oluyor”

CHP Belediyesi MHP Belediyesine araç verdi. Ben onu zaten 30 Mart’ta bir kenara bıraktım. Öyle bir sıkıntım, düşüncem yok olmadığı için rahatça isteyebiliyorum zaten. Ben MHP’den seçilmiş bir Belediye Başkanıyım. Vezirhan Belediye Başkanı CHP’den seçilmiş Belediye Başkanı. Bilecik Belediye Başkanımız Sayın Selim Yağcı ağabeyimiz de AKP’den seçilmiş bir Belediye Başkanı. İşte bunlar bana yardımcı olmaz, bana sadece Söğüt Belediye Başkanı Halil ağabey aynı partinin mensubuyuz zihniyeti yok, hepsine derdimi anlatıyorum, herkes de elinden geldiği kadar bana yardımcı oluyor.

“Mehmet ağabeyin bana yapmış olduğu bu jestten dolayı kendisine yüz bin defa şükranlarımı sunuyorum”

Olağanüstü durumlarda benim bir seferinde yangınım oldu, büyük çaplı yangınım oldu. Gölpazarı Belediye Başkanımız Sayın Vedat Kazıcı, Bilecik Belediye Başkanımız Sayın Selim Yağcı, Vezirhan Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Duymuş hepsi itfaiyelerini gönderdiler bana. Taraklının Yenipazar ilçesine yakınında bir yangın oldu aradılar beni, ben de oraya gönderdim. Bu karşılıklı yardımlaşmayla en iyi şekilde aşılır, en az hasarla kapatılır. Öyle bir düşünce bende oluşmadı bugüne kadar, bundan sonra da İnşallah oluşmaz, oluşmasını da istemiyorum zaten. Hizmet edilecekse hizmet edilecektir, hizmetin siyaseti olmaz. %53 oy bana verilmiştir, % 35 oy CHP’ye çıkmıştır bir şey değiştirmiyor bu. Bir Belediye Başkanının bana oy vermeyenlere hizmet götürmüyorum diye bir şansı yoktur, aynı bu da o şekilde. Ben mutluyum Mehmet ağabeyin bana yapmış olduğu bu jestten dolayı. Kendisine yüz bin defa şükranlarımı sunuyorum, meclis üyelerine yüz bin defa teşekkür ediyorum halkım adına, Yenipazar öğrencilerim adına, kucak dolusu selamlarımı gönderiyorum kendilerine sağ olsunlar, var olsunlar. Bu şekilde olduktan sonra her halükarda dağ gibi dertler aşılacaktır.”

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. DERS OLSUN – BU İKİ ZIT BELEDİYE BAŞKANLARININ YAPTIKLARI ÖRNEK DAVRANIŞI ULUSAL BASINA TAŞIYIN DA TÜRKİYEDEKİ DİĞER BELEDİYE BAŞKANLARINA DERS OLSUN.HATTA ÜNİVERSİTELERDE TEZ KONUSU OLUR BU KONU.CHP Lİ BAŞKAN MEHMET DUYMUŞ VE MECLİS ÜYELERİNİ YÜREKTEN KUTLUYORUM.İLHAN ÖZDEN BAŞKAN DA MEHMET DUYMUŞUN İSMİNİ YENİPAZARDA BİR PARKA VEYA BİR SOKAĞA ADINI VERMELİ BU JESTE KARŞILIK.HELAL OLSUN SİZE.

  2. SAYIN CANER ALKAN – En kısa zamanda vezirhan bld bsk nı sayın Mehmet DUYMUŞ ile de ropörtaj yapmanı ve Yenipazar bld kullanımına verilen bu aracın ne kadar zamandır belediye binası alt katında curumeye terk edildigini ve bunun gibi kullanılabilecek baska bir arac veya gerec olup olmadıgını sormanızı istiyorum..tşkler..
    Seninle gurur duyuyoruz Mehmet Başkan

  3. hizmet – vezirhan belediye başkanı 25 yıla yakın zabıtalık yapmış yenipazar belediye başkanı ise geçici işçi olarak çalışmış yıllarca yenipazar belediyesinde.işte türkiyede de avrupadaki gibi olmalı belediyecilik anlayışı.her 2 başkanı da tebrik ediyorum.diğer başkanlara örnek olsunlar.ne demiş ilhan başkan biz rozetlerimizi seçimlerden sonra çıkardık demiş.işte budur başkanım.helal olsun size.halka hizmet böyle olur işte.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam