ESNAF ALTERNATİF ALAN İSTEDİ BAŞKAN YAĞCI SÜRE VERDİ  SEVEN ÇARŞISI HAZİRAN’DA YIKILACAK

ESNAF ALTERNATİF ALAN İSTEDİ BAŞKAN YAĞCI SÜRE VERDİ SEVEN ÇARŞISI HAZİRAN’DA YIKILACAK

Bu gelişmenin ardından çarşı içinde bulunan Seven Çarşısı esnaflarının görüşlerini aldık. Görüşlerini aldığımız esnafların birçoğu kendilerine alternatif bir yer sunulması konusunda hemfikir oldukları kaydedildi.

Yağcı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında 2016 Mart ayında Seven Çarşısı'ndaki esnafının tamamının boşaltılacağını belirterek, "Şehrin sosyal hayatı açısından önemli bir süreci burada size açıklıyorum. Artık Seven Çarşısı Dönüşüm Projesine başlıyoruz. Oradaki hemşehrilerimiz çürük bir yapıda duruyorlar. Ama biz bu yapının bu anlamda girişimle tahliyesini istemiyoruz. Hemşehrilerimiz orada ticaret erbabı olduğu için birçoğu zaman tanıma adına çünkü bu kentsel dönüşüm anlamında çürük yapı formatından hareket edersek 2 ay içerisinde herkes boşaltmak zorunda kalır. Boşaltılmazsa 20 gün içerisinde yıkım zorunluluğu var. Biz o formülü kullanmıyoruz. Yılbaşında müdürlüklerimiz yazıları yazacaklar. Oradaki esnafımız da yılbaşından itibaren mart, nisana kadar orayı boşaltmalarını talep ediyoruz. Ama boşaltmayacağım diyenlere de yasal olarak o noktada o değerlendirmeyi de yaparız ama biz işi 6 aylık zaman tanımak istiyoruz. Herkes ticaret yapıyor. Herkes kendisine bir yer bulsun. Bir alan bulsun. O noktada onlara süre tanımak istiyoruz. Bir şehir meydanı düşünüyoruz her şeyden önce. Altına otopark alanı olarak düşünüyoruz. Orada sürpriz projelerimiz de olabilir. Üzerinde çalışıyoruz. Bunları gerekli yerlerle paylaşarak oraya en verimli en etkin en güzel şekilde kullanılacak bir proje oluşturmak istiyoruz. Ama olmazsa olmaz çarşıyı yıkacağız. Altına otopark yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Başkan Yağcı’nın bu açıklaması üzerine görüşlerini aldığımız Seven Çarşısı’ndaki bazı esnaflar henüz kendilerine yazılı bir tebligat gelmediğini belirtirken kendilerinin konuyu basından duyduklarını ifade ettiler. Yine de çarşısının yıkılması durumunda kendilerine alternatif yer gösterilmesini isteyen esnaflar bunun için de en uygun yerin eski Tekel Müdürlüğü şu anda otopark olarak kullanılan alanın olabileceğini söylediler.

BAŞKAN YAĞCI “YETERLİ ZAMANI VERDİK”

2015 yılının son belediye meclis toplantısında ise başkan Yağcı çarşı esnafıyla ilgili son sözü söyledi.Seven Çarşısı’nın yıkılma kararının uzun bir süredir gündemde olduğunu belirten Yağcı Haziran ayında çalışmalara başlanacağını ifade etti. Oradaki esnafın o süreye kadar mutlaka kendine az çok uygun bir yer bulabilecek kapasitede olduğunu belirten Yağcı ayrıca çarşıda bulunan saatçi ve ayakkabı tamircisi gibi küçük esnafa alternatif alan sunacaklarını belirtti.

Yağcı, şöyle konuştu: “Seven Çarşısında kiraların yenilenmemesine ilişkin olarak kiracılarımıza ihtarname gönderdik. Bizim amacımız kiracılarımızı yılbaşında oradan çıkarmak değil. Öyle düşünseydik hemen deprem testini yaptırıp 2 ay içerisinde kanun gereği çıkarma gayreti içerisinde olurduk. Kiracılarımıza kira akdinin yenilenmeyeceğine ilişkin yazılarımızı gönderdik. Esnaf arkadaşların yeni işyerleri bulabilecekleri bir süre tanımayı düşünüyoruz. Ama bu süre bittiğinde, ‘kimse gelip ben yer bulamadım. Ekmek teknem kapatılıyor’ diye ajitasyon yapmasın. Bilecik şartları içerisinde oradaki çalışan esnafımızın niteliğine de baktığımızda 6 aylık süre içerisinde kendisine uygun mekanlar bulabilir diye düşünüyorum.  

“Küçük esnaf için çalışmamız var”

O alan içerisinde bulunan ayakkabı tamircisi, saat tamircileri, terziler gibi küçük esnaflara yönelik olarak başkanlık olarak bir çalışma başlattık. Şehrimizin uygun bir noktasında onlara fazla yük yüklemeden bir yer ayarlamaya çalışıyoruz. Çünkü 30 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan bugün 3 bin lira kira vererek para kazanması mümkün değil. Bu tür zanaat erbabımızı destekleme noktasında gayretimiz var. 

Diğer esnaf arkadaşlarla gereken görüşmeyi yaptık. 1 Haziran’da oranın yıkımı için kepçeyi vurmak istiyoruz. Gerekli işlemler bitirilip 1 Haziran’da oranın yıkımına başlayacağız. Ondan sonraki kısımda projelerimizi açıklayıp gerekli değerlendirmeleri yapacağız.” 

Özgen’den ek süre talebi

Yağcı’nın açıklamasının ardından söz alan CHP grup sözcüsü Seyfi Özgen, esnaf için verilen sürenin uzatılmasını talep etti. Kendilerine esnaftan şikayet geldiğini dile getiren Özgen, esnaflar için bir yer hazırlanıp ondan sonra yıkıma başlanılması doğru olmaz mı diye sordu.  Özgen, “Benim de çarşıda esnaflık yapmam sebebiyle bize de gelen tepkiler var.  Verilen bu süreyi uzatarak esnafımızı biraz daha rahatlatsak olmaz mı? Esnafların taşınabileceği alanlar hazırlayıp ondan sonra yıkım kararını uygulamak daha doğru olmaz mı?” dedi.   

Yağcı: “Süre uzatılmayacak”

Özgen’in sorusunu cevaplayan Yağcı, sürenin uzatılmayacağını vurgularken,“Öyle bir karar durumumuz şu aşamada yok. Bu süre uzadıkça uzar. Herkesin niteliklerine göre bir yer bulma noktasında olamayız. Mağdur olacak küçük esnaf için gerekli çalışmamızı yapıyoruz. Biz yeni kiracılarımıza ikazda bulunarak kira sözleşmelerini imzalattık. Biz 10 yıldır Seven çarşısını yenileyeceğimizi söylüyoruz. Her siyasi partinin de seven çarşısına ilişkin bir proje vardı. Şehrimiz içi buranın yıkılması lazım. 6 aylık süre yeterli bir süredir” ifadelerini kullandı. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam