• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
EYLÜL AYI BELEDİYE MECLİSİ SAKİN GEÇTİ

EYLÜL AYI BELEDİYE MECLİSİ SAKİN GEÇTİ

İş makineleri alındı

3 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda ek gündem maddesi sunulmadı.

Meclis tarafından görüşülen ilk gündem maddesi Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Bilecik Belediyesine hibe edilen 1 adet 2015 model Ford Cargo 2532 şasi üzerine 12 metreküp kapasiteli damperli kamyonun kabulü konusunun görüşülmesi oldu. Gündem maddesi oy birliğiyle kabul edilerek kamyonun alınmasına karar verildi.

İkinci gündem maddesi ise Bilecik Belediyesi hizmetlerinde kullanılmak üzere ekskavatör için 1 adet kırıcı ve 1 adet kazıcı yükleyici türü iş makinesinin satın alınması oldu. Satın alım kararı oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem maddelerinden bir diğeri ise imar konularının görüşülmesi oldu. Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Yalçın imar konuları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Hızlı Tren Bağlantı Yolu’nu bitirmeye çalışıyoruz

İmar konularının görüşülmesinin ardından gündem maddelerinin sona ermesiyle Başkan Yağcı devam eden çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Yağcı ilk olarak Hızlı Tren yoluna asfalt yapılmaması hakkında gelen şikayetler  ve doğalgaz hattı üzerine bir açıklama yaptı. Başkan Yağcı şöyle konuştu:

“Hızlı tren bizim en önemli yatırımlarımızdan birisi ve prestijimiz. Ama Hızlı Tren’e giden yolda bulunan tarafta likör fabrikasının olduğu bölgede doğalgaz çalışmaları henüz bitmedi.

Yine aynı bölgede bulunan Karasu Deresi ıslah çalışmaları devam ediyor. Dere kenarına ayrıca yürüyüş bantları oluşturulacak. Onun için alttaki yoldaki çalışmaların bitmesini bekliyoruz;  Onunla birlikte yapacağız. Aynı zamanda da Hızlı Trene otogarın oradaki çevre yolundan bağlanan yol çalışmamız da nihayete ermedi. İnşallah bunlara eş zamanlı olarak bitirerek o yolun asfaltlanmasını eş zamanlı olarak yapacağız. TOKİ’nin orada olan noktadan da belediyemizin altyapı çalışmaları ve kanalizasyon çalışmaları devam ediyor. Oradan gelecek yağmur suları ve selleri aşağıya demir yolunu tehdit etmemesi açısından orada yeniden bir tahliye sistemi Fen İşleri Müdürlüğümüzce yapılıyor. Orası da bittikten sonra inşallah o yolda hemşehrilerimize layık bir şekilde bu konuda düzenlenecek.”

“Şehir düzenini bozuyor ama yatırımları engelleyemeyiz”

Başkan Yağcı’nın diğer bir değindiği konu da, şehir içine yapılan yatırımların şehir düzenini bir süreliğine bozma yönünde olmasıyla ilgiliydi. TELEKOM tarafından Fiber altyapı kurulma talebi olduğunu ileten Başkan Yağcı, “Şehir içinde belediyemizin dışında şu anda doğalgaz şirketimizin ve  TELEKOM şirketinin ek yatırımları var. Maalesef şehircilik böyle bir şey. Şehirler dinamik bir organizma ve her geçen gün başka sorunlara ve sıkıntılar çıkabiliyor.

 TELEKOM bize belirgin noktalara Fiber optik kablo döşeyeceğiz talebini iletti. Bu talebi şehir düzenini bozacak diye kabul etmediğimiz takdirde o alanda hizmet verecek, internet cafe gibi işletmelerin gelişmesini engellemiş oluyoruz. Sokaklarımıza, mahallelerimize yeni ticaret alanlarının gelişmesini engellemiş oluyoruz. Mecburen izin veriyoruz.

Doğalgaz noktasında da döşenmiş hatlara da yeniden yedek hat ve oradaki kapasitenin artırımı noktasında yeni planlamaları yapmak gerekiyor. Biz bu kazılara izin vermediğimiz takdirde yeni yapılan inşaatlarda doğalgaz eksiği olacak ve vatandaşlarımız yine mağdur olacak.

Bu kazıların yapılmasıyla da vatandaşlarımız oluşan toz ve topraktan şikayet ediyorlar. Biz de ekonomik olarak yeni değerlendirmeler yapmak zorunda kalıyoruz. Fakat bunun başka bir çaresi de yok. Bir taraftan yapacağız, öbür taraftan da yenileyeceğiz. Hem doğalgazı getireceğiz, hem TELEKOM’daki  internet ağlarının güçlendirilmesi için gerekli yatırımlar yapılacak.

Bazen istemeden de olsa toz içinde kalacağız ama belediye olarak da sonunda inşallah en iyi şekilde üzerini asfaltıyla kapatacağız. Biz bu vesileyle meclisimizin huzurunda da hangi kurum, hangi şirket yaparsa yapsın belediye başkanlığı olarak halkımıza vermiş olduğumuz rahatsızlık sebebiyle özür diliyoruz. Ama bunların da yapılması gerekir. Kamuoyunu da bu konuda meclisimizin huzurunda bilgilendirmek istedim.”

 

Caddeler ışıklandırılıyor

Başkan Yağcı diğer çalışmalar hakkında ise şunları aktardı:

“Ayrıca bir de şehir içi ışıklandırma noktasında Ali Rıza Özkay Caddesi, Tevfik Bey Caddesi ve Valilik yolu üzerindeki o üçgen içerisindeki çalışmalarımız son aşamaya geldi. İnşallah şehirde daha estetik, modern, şehir merkezini canlı tutacak bir ışıklandırmayı da 10 gün içerisinde asmayı planlıyoruz. Direk dikimi işlemleri bitiyor. İnşallah oraya daha yeni modern tarzda bir ışıklandırmayla daha keyifle gezeceğimiz bir ortamı oluşturacak.

Otogar ve Kent Müzesi tamamlanıyor

Otogar çalışmamız tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah yıl sonuna kadar bitirilmesine ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz.

Kent Müzemizin açılış noktasında çalışmalarımız devam ediyor.

“Şeyh Edebali’ye akan kanalizasyon için gelir bekliyoruz”

Arıtma Tesisimiz hakkında da bir bilgilendirme yapayım.

Bizim yıllar önce yapılan kanalizasyon sistemimiz sifon sistemi diye bir sistemle yapılmış. İçindeki basınçla hareket eden bir sistem. Yaza girerken olan büyük heyelanla bizim kanalizasyon hattımızın olduğu bölgede ciddi bir zemin kaybı oluşmasıyla 3 milyon TL üzeirnde bir zarar oluştu orada.

 Biz bunun yapımına ilişkin olarak AFAD ile gerekli görüşmeleri Başbakan Yardımcımızın da onayını alarak yaptık.

Afet Dairesi Başkanlığından da buraya ilişkin bir talebimiz var. Buna göre önce orada kayan zeminde bir zemin oluşturup belki fore kazık çakılarak orada yol oluşturulacak ve aynı düzlem üzerine yeniden kanalizasyoın sistemi işleyecek. Bu sistem önde kopma da olsa, kapanma da olsa sistem sifon sistemi olduğu için tahliyesi maalesef Şeyh Edebali Hazretleri Türbesi’nin karşısına oluyor. O arıza olduğunda depmesi ve tahliyesi oradan oluyor. Bundan belediye başkanı olarak bu konulardaki hassasiyetimi de herkes tarafından bilinir. Bundan da son derece üzüntü duyuyoruz. Ama bu sistemin maliyeti yüksek olduğu için bunu devlet eliyle bir Afet kapsamında değerlendirildiği için bunun çözümü noktasında Afet İşleri’ne müracaat ettik. Oradaki kaynağın gelmesini bekliyoruz. Gelir gelmez de inşallah oradaki o durumu gidereceğiz. Yoksa orada küçük bir iş olup da bizim ihmalimizden veya yapmak istemeyişimizden dolayı olan bir eksiklik ve arıza da söz konusu değil. Kamuoyu ve meclis üyelerimiz tarafından bilinmesini arzu ediyoruz.”

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam