“FELAKETİN SİYASETİ OLMAZ”

“FELAKETİN SİYASETİ OLMAZ”

"BEYAZ DEPREM"

Şeker, mecliste söz olarak son zamanlarda yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle bölgede zarar gören sera çiftçisine destek verilmesi gerektiğini belirtti. Bölgede yaşanan yıkımı beyaz deprem olarak niteleyen Şeker, bölgedeki seralı üretim yapılan yerlerin yüzde 70'inin zarar gördüğünü  dile getirdi.Şeker,  yaşanan doğal felaketin ardından sera çiftçilerine devlet eliyle bir yardım götürülmesi gerektiğini vurguladı.

FELAKETİN SİYASETİ OLMAZ

AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile felaketten zarar gören alanları ziyaret ettiklerini belirten Şeker, Neticede tabloyu hep beraber gördük, çiftçimizi dinledik, dertleştik. Felaketin siyaseti olmaz. Felaket varsa, çareler beraber aranmalı, çözüme birlik içinde ulaşılmalıdır."dedi.

 Şeker'in konuşması şöyle oldu:

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri

Sözlerime başlarken yeni yılınızı kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ve yoğun kar yağışı sebebiyle yöremizde bir çok aksaklıklar yaşanmaktadır. Bilecik ilinin Söğüt ve İnhisar ilçelerine bağlı başta Çaltı, Yakacık, Akçasu, Geçitli, Koyunlu,Hamitabat, Tuzaklı,Tarpak köyleri ile Orta Sakarya olarak adlandırdığımız bölgede, Eskişehir’e bağlı Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde kar yağışları sonrasında büyük bir zarar meydana gelmiştir.

Bölgedeki sera çiftçisinin ürünleri, seralarının yıkılması sebebiyle heba olmuş durumdadır. Bu durum, kar yağışı sebebiyle olsa da, aslında yöremizde “beyaz deprem” yaşanmıştır. Durum gerçekten içler acısıdır. Seraların yıkılmış olması sebebiyle, bölgede seralı üretimin olduğu %70’den fazla alan zarara uğramıştır.

Çiftçimiz yaşanan bu durumun ardından son derece mağdur ve çaresiz kalmıştır. Her şeyini bu üretime bağlayan, ekmeği, ocağı, umudu ve nefesi bu seralar olan çiftçimize derhal, acilen sahip çıkılmalıdır. Burada yaşanan, altını çizerek ifade etmek isterim ki bir doğal afettir. Bu doğal afet karşısında ortaya çıkan sorunlar için sayın Başbakanın ve başbakanlığa bağlı olan başta AFAD olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların müdahale etmesi gerekmektedir.

Şahsım haftasonu bölgeye gittim, bölgede mağdur olan ilçelerimiz olan, Söğüt ve İnhisar belediye başkanlarımızla birlikte ziyaretlerde bulundum. Yine aynı şekilde, AKP Bilecik milletvekili Fahrettin Poyraz ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar bölgeyi ziyaret etti. Neticede tabloyu hep beraber gördük, çiftçimizi dinledik, dertleştik. Felaketin siyaseti olmaz. Felaket varsa, çareler beraber aranmalı, çözüme birlik içinde ulaşılmalıdır.

"bU AFETİN EKONOMİK VE SOSYAL MALİYETLERİ VARDIR"

Bu vesileyle, hükümete ve ilgili bakanlıklara çağrımız, yaşanan bu doğal afetin getirdiği yaraların sarılması, bölgedeki mağduriyet ve kriz ortamının çözümü için harekete geçilmesidir.  Valiliğin, Kaymakamlıkların, tarım il ve ilçe müdürlüğünün iyi niyetli bir şekilde gösterdiği çabalar var ancak takdir edersiniz ki bundan fazlası gerekmektedir. Bu çabalar bölgenin ihtiyacını karşılayamaz.

Elbette ki acilen hasarın yerinde görülüp tespit edilmesi,  enkaz olan seraların kaldırılması, yaşanan mağduriyetin giderilmesi önceliğimiz olmalıdır. Ancak daha da önemlisi bölgede yaşanan bu afetin getirdiği ekonomik külfetin yanısıra, ağır sosyal maliyeti de var.

"PSİKOLOG İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZ VAR"

Bölgedeki ziyaretlerimizde çiftçimizle dertleşirken, bunları çok net bir şekilde açıkladılar. Bir çiftçimiz şunları aktardı, eklemeden iletiyorum; Evimiz yıkılsaydı, derdik ki ev yıkıldı ama yaparız. Bu ondan da kötüsü; ekmeğimiz, ocağımız, umudumuz yıkıldı.”Başka bir çiftçimiz ise şunları anlattı; “maddi hasar bir tarafa, evde hanımlar ve çocuklar ağlaşıyor. En çok da bu bizi üzüyor. Bahçeyi görmek istiyorlar, götüremiyorum, çünkü dayanamazlar. Biz endişeliyiz, buraya doktor göndersinler, psikolog göndersinler.” Bakın bunlar anlatılırken bir çok arkadaşımız da şahit oldu. Durum budur. Başka bir çiftçimiz dedi ki Başımıza böyle bir felaket geldi, Allah’tandır. Haketmediğimiz hiçbir şeyi istemiyoruz. Gelsinler, bizi dinlesinler,durumu görsünler ve bize destek versinler.”

MARMARA'NIN ÇUKUROVA'SINA DESTEĞE ÇAĞIRIYORUM"

Bakın bizim Söğütlü hemşehrilerimiz bu kadar da asaletli bir tavır içerisindedir. Bu dinlediğiniz sözler, bu asaletin birer ifadesidir. Yaşadığı büyük mağduriyete rağmen, böyle vakur ve onurlu bir şekilde durumunu anlatmaktadır. İşte bu yüzden devletimizin kuruluşuna ve milletimizin kurtuluşuna beşiklik etmiş olan topraklara, bugün devletimizin yardım elini uzatma vaktidir. Lütfen Marmara’nın Çukurovası olarak bilinen Söğüt, İnhisar, Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerimizdeki binlerce dönüm arazide, yüzlerce seranın yıkıldığı bu felakete karşı sorumluluk gösterelim, çiftçimize sahip çıkalım. Bir kez daha yüce heyetinizin huzurunda, sayın başbakanımızı bu konuda göreve davet ettiğimi belirtmek isterim.

Ayrıca Bozüyük ve Söğüt kar yağışı sonrasında Kapalı Pazar yerleri çökmüş, Söğüt ilçemizde bir çok araç enkaz altında kalmıştır. Tesellimiz can kaybının olmamasıdır. Şu an yöremizde kar yağışı hala devam etmektedir. Hafta boyunca kar yağışının devam etmesi beklenmektedir.Bu vesileyle belirtmek isterim ki, Söğüt ve Bozüyük ilçelerimizdeki belediyelerimizin çalışmaları sürmekte ancakAFAD kapsamında devletimizin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Enkaz kaldırma çalışmaları sürmektedir.Buradan tüm hemşehrilerimizegeçmiş olsun dileklerimi sunarken, mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken yüce heyetinizi saygılarımla selamlarım."

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam