FETHİN 723’ÜNCÜ YILI DUALARLA KUTLANDI

FETHİN 723’ÜNCÜ YILI DUALARLA KUTLANDI

Osmanlı Devleti’nin kurucuları Şeyh Edebali ve Osman Gazi’yi anma, dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun şehri Bilecik’in fethinin 723’üncü yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndan Bursa Tarihi Mehteran Takımı ve Bursa Tahta Kıran Kılıç Kalkan ekibi eşliğinde başlayan fetih yürüyüşü, Şeyh Edebali Türbesi Yerleşkesi’nde tamamlandı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, ecdadın toprak ve bayrak iddiasıyla bu toprakları fethetmesinin 723’üncü yılı münasebetiyle bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Çok köklü ve yüce bir medeniyete sahip olduklarını ve geçmişi derinliklere dayanan büyük bir millet olduklarını vurgulayan Yağcı, “Tarihe baktığımızda atamızla, ceddimizle ne kadar övünsek azdır. Bizim medeniyetimizin kökü hoşgörü ve adalete dayanan bir fetih medeniyetidir. Fethettiği yerlerdeki gerek insanları, gerek toplumu imar ve ihya etme noktasında ceddimizin, milletimizin ne fedakarlıklara katlandığına tüm dünya şahittir.” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Akgün Corav ise vatandaşları bu özel günde Şeyh Edebali’nin manevi atmosferinde ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Programın hayırlara vesile olmasını dileyen Corav, “Huzurunda bulunduğumuz Şeyh Edebali, Osman Gazi, Ertuğrul Gazi, Orhan Gazi ve daha nice büyüğümüzü aynı zamanda bu cennet vatanı bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz. Anadolu coğrafyası zor bir coğrafya. Bu coğrafya kanla sulanmış. Zor bir coğrafya ama buraya sahip çıkıyoruz. Bugün de 723.yılını kutlama şerefi bizlere nail oldu.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Bursa Tarihi Mehteran Takımı ve Bursa Tahta Kıran Kılıç Kalkan ekibi gösteri yaptı. Kılıç kuşatma merasiminin ardından Fetih Selası okundu. İl Müftüsü Ali Erhun tarafından Fetih Duası edildi.

Şeyh Edebali’nin sandukasına tekbirler eşliğinde örtünün serilmesiyle sona eren programa, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, İl Jandarma Alay Komutanı Muzaffer Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Arif Durmuş, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam