‘Geçmişten Günümüze Okuma Konferansı’ Düzenlendi

‘Geçmişten Günümüze Okuma Konferansı’ Düzenlendi

Kütüphane Haftası Etkinlikleri Konferans ve Sergi Açılışıyla Sona Erdi

Üniversitemizin Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, bu yıl 54’üncüsü kutlanan Kütüphane Haftası kapsamında farklı etkinliklere ev sahipliği yaptı. 28 Mart günü ‘Okumak Değiştirir’ isimli kitap okuma faaliyetiyle başlayan etkinlikler, 29 Mart’ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Çiçek’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Gelenekselden Geleceğe Okuma Kültürü’ konferansıyla devam etti.

Prof. Çiçek ilgiyle takip edilen konferansında, ülkemizde okuma alışkanlıklarının son yüz yılda yaşadığı değişimi farklı yönleriyle ele aldı. İslam toplumunda ve Osmanlı’da okuma kültürünün sözlü kitap geleneğine dayandığını belirten Çiçek; dinlemek, ezberlemek ve ezberletmek üzerine kurulu geleneksel okumada; sema (dinleme), arz (anlatma), imla (yazdırma), mukabele (toplu okuma), kıraat (güzel okuma) ve düşünerek, yorumlayarak, ağır ağır okumak anlamına gelen tertil usullerinin yer aldığını ifade etti. Günümüzde, dijital teknolojiyle birlikte hayatımıza ‘dijital okuryazarlık’ kavramının girdiğini belirten Çiçek, okuduklarımız konusunda daha seçici olmamız gereken bu dönemde doğru bilgiye ulaşmak, içeriği anlamak ve bilgiyi içselleştirip kullanabilir hale getirmenin önemine değindi.

Keyifle dinlenen konferansın ardından Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından Prof. Dr. Niyazi Çiçek’e üniversitemizin anı tabağını hediye edildi. Programın sonunda 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Kütüphane ve Bilgi Merkezimizden en çok ödünç kitap alan öğrenciler; Aynur Ezer, Aziz Mahmut Karadavut ve İrem Subaşı’ya Rektör Taş, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Dursun Hazer ve Prof. Dr. Nurgül Özbay tarafından teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

54’üncü Kütüphane Haftası etkinlikleri, Üniversitemizin Kütüphane ve Bilgi Merkezi personeli Kütüphaneci Eyüp Ulugöl’ün ‘Kitap Yüzlü İnsanlar, İnsan Yüzlü Kitaplar’ isimli fotoğraf sergisinin açılışıyla sona erdi. İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen serginin devamı niteliğinde olan sergi beğeni topladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam