“GELECEĞİMİZİ YAZALIM” KURSLARI BAŞLADI

“GELECEĞİMİZİ YAZALIM” KURSLARI BAŞLADI

Kurs öncesi görüşlerini aldığımız Proje Koordinatörü Mustafa Turhan;  geçtiğimiz Eylül ayında web tasarım kursu için proje merkezinin hazırlıklarına başladıklarını, kursu açmak için girişimlerde bulunduklarını ve gerekli protokollerin imzalandığını belirterek proje merkezinin resmi olarak açıldığını ifade etti.

İnternet programcılığı kursundaki bütün sertifikaların Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olacağını, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verileceğini belirten Turhan şu sözleri aktardı:

“Proje merkezimiz bugün resmi olarak internet programcılığı kursunu başlatmış bulunuyor”

 “Proje; ilimizde eksikliği hissedilen web tasarım kursunu açmanın iyi bir düşünce olabileceği yoluyla meydana geldi. Biz bu projeyi 2014 yılının Mayıs ayında Gençlik ve Spor Bakanlığına sunduk. Eylül ayında projenin başlamasına onay verdiler. Ağustos ayında onaylanmıştı. Eylül ayından itibaren de web tasarım kursu için proje merkezimizin hazırlıklarına başladık, web tasarım kursunu açmak için girişimlerde bulunduk, gerekli protokoller imzalandı ve proje merkezimiz bugün resmi olarak internet programcılığı kursunu başlatmış bulunuyor.

Projemize Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 70 bin lira bir destek sağlandı. Daha sonra proje merkezimizde Bilecik Belediyesinin yardımlarıyla temin ettik. Projemizde şimdiye kadar teknoloji fuarı katılımı gerçekleştirildi. Bunun haricinde logo tasarım yarışmamız gerçekleştirildi ve bunun ödüllerini proje merkezimizin açılışıyla beraber takdim ettik. İlerleyen dönemlerde internet tasarım kursunun ikinci dönemi de açılacak. Akabinde bu kurslar bittikten sonra da web tasarım yarışmamız başlayacak. Web tasarım yarışmamızda da dereceye giren arkadaşlara ödüllerini vereceğiz.

“Yaklaşık 500 kişinin katılımını beklediğimiz 2 adet büyük konferansımız var”

Bunlar güvenli internet kullanımı ve sosyal medya farkındalığı hakkında. Bunları da 6. ve 10. ayda yani projemizin yürütülmesindeki 6. ayda, Mart ve Haziran ayında olmak üzere 2 tane seminer düzenleyeceğiz.

Proje 7 adet faaliyetten oluşuyor, hedef kitlemiz 540 kişi. Bunlar 40’arlı grup ve kızlı-erkekli 40 etkin kullanılan kişiler, farkındalık yaşayanlar. 14 Eylül 2014 Pazar günü gerçekleştirdiğimiz teknoloji fuarı kapsamında yaklaşık olarak 10 tane kursiyer kaydettik, geri dönüşleri çok iyi oldu.

Neden bilgisayar programcılığı kursu?

Bilecik’te böyle bir kursun olmadığını fark ettik. En yakın ile de yaklaşık 1 saat mesafede olduğumuz için böyle bir kursun açılmasının Bilecik’teki gençlere daha faydalı olacağını, Bilecik’teki iş sirkülasyonunun artacağını tahmin ettik ve şu an 12 kişiyle hedeflediğimiz proje merkezini yaklaşık 20 kursiyerle açıyoruz.

Kursiyerleri neye göre seçiyorsunuz?

Kursiyerleri belli bir altyapıya göre seçiyoruz. Sonuç itibariyle bu internet programcısı belli bir altyapı isteyen bir şey. En azından bilgisayarla haşır neşir olan, bilgisayarı sadece internete girmek için kullanmayan kişileri hedefledik burada.

Kurs kapsamında sınavlarınız nasıl olacak? 

-“Her ay, her modül sonunda 1 adet sınav planlanıyor, her aya yaklaşık bir sınav düşecek”

Projedeki, internet programcılığı kursumuzdaki bütün sertifikalar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olacak. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilecek bu sertifikalar. 

Proje kapsamında en çok gördüğümüz kurum Gençlik ve Spor Bakanlığı. Gençlik ve Spor Bakanlığı eğer bu projemizi kabul etmeseydi böyle bir yola çıkamazdık, böyle bir adım atamazdık. Ondan sonrada Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bilecik Belediyesinden de çok büyük katkılar sağladık, onlara da ayrı teşekkür ediyoruz. Bilecik Belediye Başkan Yardımcımız Nihat Can ve İl Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Altınkaynak’a  çok teşekkür ederiz.” diyerek kursların Cuma günü akşam 18.00’da Cumartesi günü de sabah saat 09.00’da başlayacağını,  2’şerli bloklar halinde yapılacağını ve  4 aylık bir kurs olacağını ifade etti.

 Diğer yandan her ay sonunda bir sınav olacağı ifade edilirken iş sahibi olmak isteyenlerin önüne çıkacak engellerden birisinin de Halk Eğitim onaylı sertifikanın olup olmadığının sorulacağı da belirtildi.

 CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam