GENÇLERDEN KAHRAMAN ATALARINA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

GENÇLERDEN KAHRAMAN ATALARINA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

Bilecik’te, Çanakkale Kara Savaşları’nın anma törenleri kapsamında düzenlenen 57’nci Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşü gerçekleştirildi.

a1

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ‘Bir Ölüp Bin Diriliriz’ sloganıyla 81’il’de Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen Anzak çıkarmasını durdurmak amacıyla 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen Osmanlı alayı olan 57. Alay için Vefa Yürüyüşü düzenlendi.

a2

İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nde verilen Çanakkale konulu vaazla başlayan program; sabah namazı,yayma çorbası ikramı ve vefa yürüyüşüyle devam etti.Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Şeyh Edebali Türbesi’ne yürüyüşle devam etti.

a3

Şeyh Edebali Türbesi’nde düzenlenen törende konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir;” Çağımız bilgi çağıdır. Bilgi deyince sadece uzay teknolojisini, inovasyon anlamamak lazım. Bu vatanın bize hangi şartlarda devredildiği bilgisini de öğrenmemiz lazım. Öğrenirken yapılan fedakarları da bunların içerisine katmamız lazım. Vefa duygusunu hiç ihmal etmeden yeni yetişen gençlerimize de vermemiz lazım. Bilgi çağının gerekleri oalrak bunları anlamıyorsak, yalnızca sanayi ve teknoloji anlıyorsak diğer uluslar içerisinde uygun bir yer bulmamız mümkün olmayacaktır. Onun için bu yürüyüşü çok kıymetli buluyorum. Bu yürüyüşü düzenleyenlere teşekkürlerimiz iletiyorum.” dedia3

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız ise şunları aktardı:

“Sayın Valim, Tugay Ve Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Protokolümüzün Çok Kıymetli Üyeleri, Basınımızın Güzide Temsilcileri Ve Geleceğimizin Teminatı Sevgili Gençler Hepinizi Saygı Sevgi Ve Hürmetlerimle Selamlıyorum.

a5

Gençlik Ve Spor Bakanlığımız Tarafından  Her Yıl Çanakkale’de ve 81 İl Merkezimizde 57.Alay ve tüm şehitlerimize Vefa Yürüyüşü düzenlenmektedir. 57. Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşüne Hoş Geldiniz Şeref Verdiniz.

a6

‘‘Kahramanlar Savaşı’’ olarak Türk ve Dünya Tarihine geçen bu cephe savaşında, yaklaşık bir milyona yakın verilen kayıpla birlikte çarpışmaların şiddetine bakıldığında, insanlık tarihinin şahit olduğu en büyük savaşlardan biri olduğu unutulmamalıdır.

a7

Bir askeri birlik düşünün ki alay komutanından bölük komutanına, bölük komutanından en son erine kadar düşünmeden birer birer şehit olmuşlar.

Bizler bugün burada bu kahraman 57.Alayı anmak için toplandık. Burada Çanakkale’yi ve 57. Alayın yiğit ve kahraman evlatlarını anmanın önemi kadar onları anlamak, hissetmek ve bizlere miras olarak bırakmak istedikleri vatan, millet, bayrak ve bu değerlerimiz için yapılacak olan fedakarlıklardır.

a8

Şairin de dediği gibi:

‘‘ Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır’’

‘‘Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır’’

Anlayışı Doğrultusunda Anadolu Toprakları Kadar Vatan Tanımına Uyan Başka Bir Toprak Parçası Yoktur.

a9

Sevgili Gençler;

Bu Vatanımız Kolay Kazanılmadı Bunu Çok İyi Bilmeliyiz. Eğer Bugün Rahat Bir Şekilde Özgürce Nefes Alabiliyorsak, Birilerinin Bizler İçin Verdiği Nefeslerin Sayesindedir. İşte Buda Gençlik Olarak Bizim Görev Ve Sorumluluğumuzu Kat Kat Arttırmaktadır.

Bir ülkede her alanda vatan ve milleti için kendini feda etmeye hazır gençlere sahip olduğu müddetçe o ülke batmaz ve yıkılmaz.

a10

Sevgili gençler;

O zaman Çanakkale başta olmak üzere bu topraklar için şehit olmuş tüm şehitlerimize yakışır bir evlat olmamız için buradan şu mesajları iyi almamız gerekir.

Hepimiz görev düştüğünde vatanımız için milletimiz için her türlü fedakârlığı yaparak gerektiğinde şehit olmaya hazır olmalıyız.

Ancak bunun yanında yapmamız gereken başka fedakârlıklar ve görevlerde vardır.

Bir kere hepimiz işlerimizi ve görevlerimizi, hiçbir mazerete sığınmadan en iyi ve başarılı bir şekilde yerine getirerek ülkemize ve milletimize faydalı olmalıyız.

Ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını kendi kişisel çıkarlarımızın üstünde tutmalıyız.

a11

Ne iş yapıyorsak yapalım o işi en iyi şekilde yapmalıyız.

Çünkü, sevgili gençler 57. Alay’da Mehmetçiklerimiz ve aziz şehitlerimiz görevlerini en iyi şekilde yapmışlardır. Gözlerini kırpmadan bu cennet vatanımız için bizler için canlarını feda etmişlerdir.

Sevgili gençler sizlerinde aziz şehitlerimizin mirasına sahip çıkarak onlara hayırlı bir evlat olacağınıza inancımız tamdır.

Sözlerime istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy un şu dizeleri ile son vermek istiyorum.

‘‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tavhidi…

Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.’’

  1. Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşünde Başta Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Ve Tüm Aziz Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyor, Hepinize Saygılar Sunuyorum”

Konuşmaların ardından program  Kuran’ı Kerim tilaveti ve çorba ikramıyla sona erdi.

a12

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam