“GENÇLİK SPOR BAKANLIĞIYLA SAĞLIK BAKANLIĞI ARASINDA ÇÖZÜLECEK BİR KONU”

“GENÇLİK SPOR BAKANLIĞIYLA SAĞLIK BAKANLIĞI ARASINDA ÇÖZÜLECEK BİR KONU”

Tosun açıklamasında Amatör Futbol karşılaşmalarında ambulans bulunmaması ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak bu konunun 2 Bakanlığın arasında çözülmesi gereken bir sorun olduğunu ifade etti. Ayrıca 11. Haftası oynanan Bilecik 1. Amatör ligini de değerlendiren Tosun ligin iyi ve iddialı bir şekilde devam ettiğini belirterek geçtiğimiz günlerde zor günler geçiren Bilecikspor hakkındaki görüşlerini de aktardı.

NUSRET TOSUN: “Kardeşimizin durumu iyi, dün de kendilerini ziyaret ettik, babasıyla da görüştük”

“Geçen hafta itibariyle 2014 – 2015 U-17 gençler ligini başlatmış bulunmaktayız ama talihsiz bir şekilde başladı maalesef U-17 gençler ligimiz. Basında da çıktı Osmaneli Belediyespor – Osmaneli Gb. Spor maçında 75. dk. sında Osmaneli Belediyesporlu genç bir kardeşimizin dili kaçtı, sağlık memuru arkadaşımız hemen müdahalesini yaptı. Daha sonra hemen ambulans geldi. Ben maçtaydım, 2. yarı çıktım. Sonradan ben telefon görüşmesiyle aldığım bilgiler doğrultusunda ambulansın 13 dk. da geldiği söylendi. Daha sonra hastaneye kaldırıldı kardeşimiz, müşahede altına alındı. İyi durum dün de kendilerini ziyaret ettik, babasıyla da görüştük, babası bizim eski futbolcu arkadaşımız, eski Osmaneli Belediyespor kulüp Başkanı. Kardeşimizin dudağında bir patlama var, 3 dikiş var, şişlik var, üç gün rapor aldı, üç gün okula gidemeyecek.  Onun haricinde başka ciddi bir şey yok. Durum bu şekilde gelişmiş durumda. Biz de işin takipçiyiz, yardımcı oluyoruz arkadaşlarımıza. Maalesef gönül ister ki bu tür olaylar olmasın ama sporun içinde oluyor bu tür çarpışmalar, mücadele esnasında ikili mücadelelerde oluyor bu tür şeyler. Hayırlısı inşallah bundan sonra olmaz.”

ERHAN TOKA: “Başkanım siz Amatör spor maçlarındaki ambulans sıkıntısını Vali beyin düzenlediği İl Spor Şurası toplantısında dile getirmiştiniz. Ücretinden dolayı amatör spor kulüpleri zaten zor ayakta durduğunu ifade etmiştiniz. O günkü toplantıda Sağlık Müdürümüz de vardı. Saati 154 lira sanırım ambulans ücreti. 300 lira gibi bir rakamdan bahsediliyor. Bununla ilgili herhangi bir gelişme olmayacak mı? Dün Osmanelispor eski kaptanlarından, futbolcularından şimdiki Osmaneli MHP İl Genel Meclisi Üyesi Orhan Uğur bir açıklama yaptı gazetemize. Aileler çocuklarını spora yönlendiriyor ama maalesef istenmeyen olaylar yaşanıyor. Yetkililerimizin buna bir an önce bir çözüm bulması gerektiği hususunda bir açıklaması oldu. Bununla ilgili bir şey söylemek ister misiniz?”

TOSUN: “2 yıldır benim tek mücadelem Sağlık memuru ve ambulansla ilgili”

“Siz beni tanıyorsunuz, son 2 yıldır benim tek mücadelem Sağlık memuru ve ambulansla ilgili. Diğer konuları yavaş yavaş aştık, aşmak üzereyiz. Saha konusunda Bilecik sentetik sahası bitti, oynanıyor, Bozüyük’te yapıldı oynanıyor, Söğüt’te bitti oynanıyor, Osmaneli’de bitmek üzere, Pazaryeri ilçemizde yine aynı bitmek üzere. Baya bir ilerleme kaydettik ama maalesef sağlık konusunda 2 yıldır geçen yıl da dahil olmak üzere bu yıl da Sağlık bakanlığının İl Valiliklerine gönderdiği protokol yazısını okudum ben. Sağlık müdürümüzle, Genel Sekreterimizle, İl Spor Güvenlik Kurulu toplantılarında defalarca dile getirdik, defalarca mücadelesini verdik. Geçen ben siyasi anlamda siyasi arkadaşlarımıza da söyledik. Bu işin çözülecek konusu Bakanlıklar arası yani Gençlik Spor Bakanlığıyla Sağlık Bakanlığı arasında.

Bir protokol imzalamış geçmişte. Bu protokol doğrultusunda dediğimiz gibi Sağlık Bakanlığı diyor ki dolayısıyla Sağlık İl Müdürlüğü. Biz görevlendirme yaparız, ancak ambulansla birlikte yaparız. Ambulanssız görevlendirme yapamayız. Ambulansla da görevlendirme yaptığımız zaman bunun saat ücreti 154 TL. Bugün bir futbol maçı 1,5 saat. Yarım saat de diyelim önce geldi geç bitti 2 saat. Bir futbol maçının ücreti 308 TL. Biz sadece 1 maç oynatmıyoruz ki.

“Bu haftadaki müsabakada Sağlık memurunun olması belki çocuğun hayatını kurtardı”

Biz bu hafta Engin bey, Futbol İl Temsilcimiz de burada. Bu hafta sonu 12 tane futbol müsabakamız var çeşitli yerlerde, ilçelerde, beldelerde, İstasyon sahamızda. Mutlaka devletimiz çok çok güçlü değil, İl Müdürlüğümüzde çok çok ambulans yok. Her maça bir ambulans ama en azından biz dedik ki sağlık müdürlüğünden sağlıkçı maçlarımıza gelsin. Bu haftadaki müsabakada Allah’tan sağlık memurunun olması belki çocuğun hayatını kurtardı. İlk müdahaleyi o yaptı. Belki o olmayıp daha önce Gençlik Spor İl Müdürlüğünün açtığı sertifika 3-5 günlük bir seminerle, kursla ilk yardım sertifikası verildiğinden belki o arkadaşımız o müdahaleyi yapamayacaktı. Sağlıktan gelen, sağlıkla ilgili okumuş bir sağlık memurumuzun müdahalesi tabiki de diğerine göre daha anlamlı daha olumlu olur. O yüzden biz onu defalarca dile getirdik, getiriyoruz da. Dediğim gibi bu iş iki bakanlığımızın arasında çözülecek bir iş, Spor Bakanlığıyla Sağlık Bakanlığı arasında. Bu işte siyasilerimize de büyük görevler düşüyor. Biz siyasilerimize de, 2 milletvekilimize de durumu bildirdik. Başkanlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, sizin de takip ettiğiniz gibi her ay bir ilçede, bir beldede Amatör Spor Kulüpleri Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkanlarımız, Kaymakamlar hep beraber bir araya geliyoruz, Bilecik’te Amatör sporu masaya yatırıyoruz. Hem bir kaynaşma dayanışma yemeği oluyor, hem o ildeki, ilçedeki, beldedeki sorunları hep beraber tartışıyoruz. En son sizler de takip ettiniz Bozüyük’teydi. Bozüyük Kaymakamımız vardı, 4 tane Belediye Başkanımız vardı, kulüp başkanlarımız. Orada dediğim gibi sporu, her türlü konusunu tartışıyoruz. İnşallah olacak. Ben o gün Bozüyük Belediye Başkanımıza da söyledim, diğer Belediye Başkanlarımıza da söyledim. Bu siyasi bir iş, Bakanlıklar arasında çözülmesi gereken bir konu, inşallah çözülür ama biz yine de her zaman dile getireceğiz bu konuyu, sonuna kadar da takipçisi olacağız.”

ERHAN TOKA: “Amatör ligi 11. Hafta maçları geride kaldı. Ligi değerlendirir misiniz?”

TOSUN: “Gayet iyi gidiyor, iddialı bir lig oluyor”

 “Evet 11. Haftayı oynattık. Şu anda geçen hafta içerisinde siz de takip ettiniz İl Özel İdarespor ile Osmaneli Belediyespor’un müsabakası vardı. O müsabaka güzel bir müsabaka oldu. Edebali stadında oynattık müsabakayı, 2 – 1 İl Özel İdarespor’un galibiyetiyle sonuçlandı. Şu anda İl Özel İdarespor kulübümüz 25 puanla lider yine aynı puanla Osmaneli Gençlerbirliğispor kulübümüz. Yani gayet iyi gidiyor, iddialı bir lig oluyor. Sporcu arkadaşlarımız, kulüplerimiz kendilerinden emin bir şekilde. İyi gidiyor. U-17’ yi başlattık, U-17’deki tatsız olayın o gencimizin dili kaçması. Onun haricinde önemli bir şey yok. Bu sene centilmence de gidiyor, birkaç ufak tefek olayımız hariç inşallah ligimiz böyle devam eder. Şu anda Osmaneli takımları Bilecik’te oynuyorlar, sentetik sahaları bitmek üzere. Tahmin ediyorum 2. yarıya bitecek. 2. yarı maçlarını hem Osmanelispor hem Osmaneli GB. Spor kendi sahalarında oynayacak. Pazaryeri ilçe sahamız, sentetik sahamız yine çalışmalar başladı. O da şu anda dışarıda oynuyor, bilemiyorum o ne zaman biter. Gayet iyi durumdayız sahalarımız oluyor. Hemen hemen her ilçemize bir sentetik saha oluyor. İnşallah Gölpazarı, Yenipazar ilçelerimize diğer beldelerimize de ileriki yıllarda, ileriki dönemlerde de sentetik sahalar olursa gençlerimizi bataklıktan kurtarmış oluruz. Lig iyi geçiyor, ufak tefek sıkıntıların haricinde iyi gidiyoruz. Ben buradan tüm kulüplerimize sizlerin aracılığıyla başarılar diliyorum. İnşallah centilmence bir lig olur, inşallah hayırlısı olur.”

Erhan Toka: “Bilecikspor’u nasıl değerlendireceksiniz başkanım?”

TOSUN: “İyi bir ekip kurdular, başarılılar, biz de destekliyoruz, yardımcı oluyoruz”

Bilecikspor son dönemlerde iyi yolda. İsmail kardeşimiz onunla ilgili çalışmalarını yaptı. Kongrelerini de yaptılar. İsmail kardeşimiz Başkan oldu. Son İl Genel Meclisinden çıktı, eski tesisleri de kendilerine verildi. Önümüzdeki günlerde de oranın tadilat, badana, boya işleri falan var. Orada yine İl Özel İdare kendilerine yardımcı olacak. İyi bir ekip kurdular, başarılılar, biz de destekliyoruz, yardımcı oluyoruz. İlimizin ilk takımı. Her zaman biz de yanlarındayız tüm kulüplerde olduğu gibi. Tabi Bilecikspor’un geçmişte sıkıntıları oldu ama şu anda iyi yoldalar, inşallah iyi olacak.

Ben 2014 – 2015 yılının tekrar sizin vasıtanızla iyi, centilmence bir lig olmasını diliyorum, U-17 ligimizi başlattık, U-17 ligimize de 10 kulübümüz katıldı, onlar da özverili bir şekilde hem 1. Amatör’de hem U-17’de takımlarını götürmeye çalışıyorlar. Ben buradan bütün takımlarımıza başarılar diliyorum. İnşallah centilmence bir lig olur.

“Futbol İl Temsilcimizle beraber, hakem kurulu başkanımız, dernek kurulu başkanımızla beraber görüşüp bu işi de çözeceğiz”

Size de ayrıca teşekkür ediyorum ilginizden dolayı. Bizi yazıyorsunuz, çiziyorsunuz. Zaman zaman hakemlerimizle basın mensuplarının sıkıntılar var ama bunu da dile getireyim önümüzdeki günlerde de hakem kurulu başkanımız, dernek başkanımız onlarla ilgili bir görüşme yapacağız. Düne kadar diyoruz ki gazeteler bizi yazmıyor, gazetelerde yer almıyoruz. Bugün gazeteci arkadaşlarımızla birlik beraberliği sağladık ama işte maalesef tatsız bir olay oldu. İnşallah onu da Futbol İl Temsilcimizle beraber, hakem kurulu başkanımız, dernek kurulu başkanımızla beraber görüşüp bu işi de çözeceğiz. İnşallah önümüzdeki haftalarda basınla hakem arasında, ASKF arasındaki problemler kalmaz. Ben tekrar siz geldiğiniz için teşekkür ediyorum.

ERHAN TOKA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. SPOR –

    SASYIN TOSUN SEN AKP BELEDİYE MECLİS ÜYESİSİN BÖYLE SAĞLIK BAKANLĞIYLA SPOR BAKANLIĞIYLA ÇÖZÜLECEK SORUN BU OLAYI MASAYA YATIRDINIZMI İDMAN SAHASINDA IŞIKLAR YANMAZ ÇOCUKLAR HEPSİ ÖĞRENCİ AKŞAMLARI İDMAN YAPIYORLAR ÖNÜNÜ GÖREMİYOR SAYIN MİLET VEKİLİ POYRAZA İLETİNİZ BÜYÜK SAHADA MAÇ YAPTIĞINIZ ZAMAN SICAK SU YOK

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam