Genel Sağlık Sigortası Gelir Testinizi Yaptırmayı ve Primlerinizi Ödemeyi Unutmayın

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testinizi Yaptırmayı ve Primlerinizi Ödemeyi Unutmayın

 

Yapılan açıklamada herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların genel sağlık sigortası için gelir testi yaptırmaları ve primlerini ödemeleri gerektiği ile ilgili bilgi veriliyor. Yapılan açıklama şu şekilde:

“1/1/2012 tarihi itibarıyla zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmiştir.

1/1/2012 tarihi itibarıyla ülkemizde ikamet eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan Türk vatandaşları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında resen tescil edilmektedir.

Buna göre herhangi bir sosyal güvencesi olmadığı tespit edilenlerin bu tarihten itibaren Kurumumuzca resen genel sağlık sigortası tescili yapılmakta ve asgari ücret üzerinden hesaplanan genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlülüğü başlamaktadır.

Re’sen tescil edilmesi nedeniyle tahakkuk eden genel sağlık sigortası primleri Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank şubelerine ödenebilmektedir.

Gelir seviyesine göre ödenmesi gereken genel sağlık sigortası prim miktarı ya da primleri devlet tarafından karşılanması şartını taşıyıp taşımadığı tespitinin yapılabilmesi için gelir testi yaptırmak üzere vatandaşlarımızın yerleşim yerinin bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, Kurumumuz tarafından ‘Gelir testine müracaat bildirimi’ tarafına tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde müracaat etmesi gerekmektedir.   

Ayrıca, Kurumumuz tarafından yapılmakta olan ‘Gelir testine müracaat bildirimi’ne ilişkin tebligatı beklemeksizin, yerleşim yerinin bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması halinde de gelir testi başvuruları kabul edilmekte ve gelir testi işlemi yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın gelir testine müracaat etmek istememesi veya süresi içinde müracaat etmemesi halinde genel sağlık sigortası prim tutarı asgari ücretin iki katı üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak daha sonra gelir testine müracaat etmesi halinde ise gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası tescili güncellenerek ödenecek genel sağlık sigortası prim tutarı yeniden belirlenecektir.

Gelir testine müracaat edilmesi halinde, Kurumumuz tarafından gelir testi sonucunda belirlenen genel sağlık sigortası prim tutar ‘GSS tescil bildirimi’ ile tebliğ edilmektedir.

Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için genel sağlık sigortası primlerini düzenli olarak yatırmaları önem arz etmektedir. Genel sağlık sigortası primlerinin ödememesi halinde sağlık yardımlarından faydalandırılmaları söz konusu olmamaktadır.

Ayrıca, kanuni süre içinde ödenmeyen genel sağlık sigortası primlerine gecikme zammı ve cezası uygulanmaktadır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam