GIDA DENETİMLERİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

GIDA DENETİMLERİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü halkın sağlığını korumak ve güvenilir gıda tüketilmesini sağlamak amacıyla denetimlerine devam ediyor.

Gıda işletmelerinin denetimleri, İl Yıllık ve Bakanlık Gıda Kontrol Planı kapsamında rutin olarak yapılmakta olup, ayrıca dilekçe, Bakanlık Alo 174 Gıda Hattı ve CİMER kanalıyla yapılan şikâyetlerin değerlendirilmesiyle de yapılabildiği bilgisi verildi.

Bilecik’te faaliyet gösteren tüm gıda işletmelerinin riske dayalı denetim ve kontrolleri, Bakanlık talimatı gereği yaptığı vurgulandı.

İşletmelerin Risk Esasına Dayalı Denetim Sıklıklarının Belirlenmesi Prosedürüne göre denetimlerin planlandığı belirtildi. Bu kapsamda; et ve et ürünleri, süt işleme tesisleri, hazır yemek fabrikaları, yemekhane, lokanta gibi riski yüksek olan işletmelerin kontrolleri daha sık yapıldığı söylendi.

Tüketicilerin gıdaları satın alırken etiketsiz, ambalajsız ve açıkta satılan ürün almamaları, son tüketim tarihlerine dikkat etmeleri ve gıdaların tüketim sürecinde ürün etiketinde belirtilen muhafaza koşullarına dikkat etmesi gerektiği hatırlatıldı.

Konuyla ilgili İl Müdürü Necmettin Yoldaş şu açıklamalarda bulundular; “İl Müdürlüğü olarak gıda güvenilirliği, toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılık ve ciddiyetle devam edecektir. Gıda Denetim ekiplerimiz 7/24 mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmaktadırlar. Vatandaşlarımız herhangi bir olumsuz durumda ALO 174 Gıda Hattına ve İl-İlçe Müdürlüklerimize her an başvuruda bulunabilirler. Gerekli koşulları oluşturmayan işletmelere yasal yaptırımlar konusunda Bilecik halkının sağlığı için asla taviz verilmeyecektir. Hiç kimsenin insanımızın güvenilir gıda tüketmesini engellemeye ve tehlikeye atmaya hakkı yoktur.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam