GİRİŞİMCİ KADIN ÇİFTÇİLER ÖDÜL TÖRENİ’NDE BİLECİK’TE YER ALDI

GİRİŞİMCİ KADIN ÇİFTÇİLER ÖDÜL TÖRENİ’NDE BİLECİK’TE YER ALDI

Dünya Çiftçi Kadınlar Günü vesilesiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Törenine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlü de açtığı stantla yer aldı.

Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilen törene; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, milletvekilleri ve kadın çiftçilerimiz katıldılar.

“Kadın elinin değdiği her iş değer kazanıp bereketleniyor”

Törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, kaynakları etkin ve verimli kullanan, bulunduğu çevreye rol model olan kadınların, gelecek adına umutları artırdığını vurgulayarak şunları söyledi;  “Kadın elinin değdiği her iş, değer kazanıp bereketleniyor. Şu bir gerçek ki, kadınlar yaptıkları işe yüreklerini koyuyorlar. Toprağın emektarı kadınlarımızı yürekten kutluyorum. Çalışkanlıkları, gayretleri ve girişimci özellikleriyle umudumuzu besliyorlar. Türkiye’nin geleceğine büyük yatırım yapıyorlar. Bilgi ve becerilerini geliştirme, tarımsal ürünleri markalaştırma yolunda gücümüze güç katıyorlar. Yaptıkları işlerle, başarılarıyla gurur duyduğumuz nice kadınlarımız var. Öyle ki vatan savunmasında dahi ön saflarda yerlerini alıyorlar. 15 Temmuz’da görmedik mi çelikten güçlü yürekleriyle tanklara nasıl karşı durduklarını, İstiklal Savaşı’nda Anadolu’yu nasıl savunduklarını. Çok şükür ki bu coğrafya, kadını hayatın her alanında baş tacı eden, ona kıymet ve değer veren bir kültürle yoğrulmuştur.” Dedi

“Kadın çiftçilerin projelerini destekliyoruz”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba da yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Yüzde 50 hibeli kırsal kalkınma projelerimizde proje sahibinin kadın çiftçi olması veya tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik üyesi olması durumlarında ‘ilave puan’ veriliyor. Böylece kadın çiftçilerimiz proje seçiminde ön sıralara çıkıyor. Genç Çiftçi Programı kapsamında 30 bin lira hibeyle genç girişimci kadınlara öncelik verilmiştir. 2016 yılında başvurusu onaylanan ve hibe almaya hak kazanan 15 bin çiftçinin yüzde 75’ini kadın çiftçilerimiz oluşturmuştur. Pozitif ayrımcılık değil bu, aslında hak verme olayı. Kadınlarımıza haklarını vermek önemlidir. Ülkemizin, Anadolu’nun kalkınmasını istiyorsak mutlaka ve mutlaka kadınlara önem vermemiz lazım. Her başarılı işin içinde mutlaka bir kadın eli vardır. Kadın girişimcilerimize sesleniyorum… Üretmek sizden destek bizden” dedi.

Emine Erdoğan ile Bakan Fakıbaba ve beraberindekiler Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü standını ziyaret etti.

Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü proje ana konusu olan Karabuğdaya ait ürünler hakkında bilgi alırken. İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız kendilerine Karabuğday ve ilimizde yetişen Yöresel Ürünlerden takdim ederek, bilgilendirmelerde bulundu. İl Müdürü Yıldız ve Kadın çiftçi Seher İpek’le hatıra fotoğrafı çektirmelerinin ardından, İl Müdürü Yıldız, Bilecik bezinden yapılmış şalımızı da Emine Erdoğan’a ve atkıyı da Bakan Fakıbaba’ya hediye ettiler.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kadın çiftçilere verdiği girişimcilik eğitimi kapsamında hazırladıkları projeleriyle dereceye girenler, Şekerbank’ın sponsorluğunda verilen ödüllerini Emine Erdoğan’ın elinden alması ile tören son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam