GÖKSU NEHRİ TAŞTI, TARIM ARAZİLERİ SU ALTINDA KALDI

GÖKSU NEHRİ TAŞTI, TARIM ARAZİLERİ SU ALTINDA KALDI

Bilecik’in Osmaneli İlçesi sınırları içinden geçen Göksu nehri yüksek kesimlerdeki şiddetli sağanak yağışta dolayı taştı. 200 dönüm tarım alanı sular altında kaldı.

Osmaneli ilçesinde Göksu Nehri’nin yükselmesi nedeniyle köylülerin ekili alanları su altında kaldı. Havaların ısınması nedeniyle karların erimesi ve yüksek kesimlere aşırı yağmur yağması Göksu Nehri’nde su taşkını meydana geldi. İlçeye bağlı Düzmeşe köyü sınırları içerisinde bulunan bazı Ceviz, Şeftali, ayva, Ispanak ve yeni ekilen sera altında bulunan kavun, karpuz bahçeleri su altında kaldı.

Düzmeşe köyü sulama Kooperatif Başkanı Hayati Kaba, şu ana kadar yaklaşık 200 dönüm ekili alanın zarar gördüğünü ve suların gece geç saatlere kadar yükselmeye devam edebileceğini söyledi. Başkan Kaba 200 dönüm arazi içerisinde çiftçilerimizin sulama motorları ve bu motorlara bağlı bulunan su borularında sele kapılıp gitmiştir. Suların araziden çekilmesinden sonra kesin hasar tespiti meydana çıkacağını dile getirdi.

Başkan Kaba “Göksu nehrinin köyümüz sınırları içerisinde uluca mevkisinde bulunan köprünün suların yükselmesi ve nehrin büyük büyük ağaçları sürükleyip getirmesinden dolayı yıkılma tehlikesi altında olduğunu” söyledi

Düzmeşe Köyünde Çiftçilik yapan Abdullah Küçük ise, ”Bugün öğleden sonra arazilerimiz içerisinden geçen Göksu nehri birde taştı. Bunun sebebinin yüksek kesimlerdeki karları erimesi ve yağışların çoğalmasından kaynaklandığını düşünüyoruz yaklaşık 200 dönüm arazimiz sular altında kaldı. Yetkililerimizden bir an önce gelip durumu yerinde incelemelerini ve bize destek olmalarını rica ediyoruz.” dedi

KAYMAKAM ÜNAL BÖLGEDE İNCELEME YAPTI

Öte yandan Kaymakam Yüksel Ünal ve beraberindeki heyet Düzmeşe köyünde meydana gelen sel felaketinde zarar gören arazide incelemelerde bulunmak üzere sel felaketinin bulunduğu bölgeye giderek yerinde incelemelerde bulundu

Kaymakam Yüksel Ünal beraberinde İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Eyüp Uzun,AK Parti İlçe Başkanı Şaban Güdem, AK Parti İl Genel meclis üyesi Alper Karadağ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serkan Diker,Camicedit Mahalle Muhtarı Nejlet Sivri, Düzmeşe köyü Muhtarı Şevki Uysal ile birlikte İlçemizde meydana gelen şiddetli yağış sebebi ile zarar gören Düzmeşe köyüne giderek arazide yerinde tespit yaptı.

Ünal, ”Yaşanan sel baskınları sebebi ile hasar çalışmaları için ilgili kurumlar yönlendirildi. Sel baskını dolayısı ile ekili arazilerde oluşan mahsul zararları için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından zarar tespit çalışmalarını başlanacak. Can kaybının olmaması sevindirirken yaşanan sel felaketi sebebi ile vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin en kısa sürede giderilmesi için çalışmalar devam edecektir.” dedi.

Bir su kütlesi, doğa, dağ ve ağaç görseli olabilir

Bir su kütlesi ve ağaç görseli olabilir

Bir ağaç, su kütlesi ve doğa görseli olabilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam