• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GÖLFLANÖZ KADIN GİRİŞİMİ KOOPERATİFİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

GÖLFLANÖZ KADIN GİRİŞİMİ KOOPERATİFİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği ile birlikte “Kadın ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme” projesi Gölpazarı’nda hayata geçirildi. Proje kapsamında 25 kadın çiftçi ve ailelerinden olmak üzere toplam 43 çiftçi tarımsal üretim konusunda birçok teorik ve pratik eğitimden geçti. İlk hasatlarını 26 Temmuzda gerçekleştirilen kadın çiftçi, S.S. Gölflanöz (Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi) Kooperatifini kurdu.

Bu çalışmaların ardından S.S. Gölflanöz Kadın Girişimi Kooperatifi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce kullanım hakkı Valiliğin olurları ile Gıda2 Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne devredilen Gölpazarı İlçesi Kurşunlu, Beşevler ve Bolatlı Köylerindeki eski okul binalarının çiftçi eğitimi ve yöresel ürünlerin, üretilmesi, sunumu ve pazarlanmasında yararlanılması için kooperatifin de kullanımına tahsis edildi.

Protokol imza töreninde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız şu açıklamalarda bulundu;

“Başta okulların devrinden dolayı Sayın Valimiz Tahir Büyükakın ve Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bu protokol ile kadın çiftçilerimizin özellikle eğitim, üretim ve pazarlama alanında daha hızlı yol kat edeceklerine inanıyorum. İl Müdürlüğümüz olarak böyle güzel çalışmalarda engel koyan, zorlaştıran değil teşvik edici ve destekleyici rol oynamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Çölyak hastalarının beslenmesinde kullanılan karabuğday üretiminin Bilecik’te yaygınlaşması, benimsenmesi ve kadın çiftçilerin gelir düzeylerinin artırılmasını amaçlamaktayız. Büyük bir potansiyeli olan kadın iş gücünün özellikle “eril iş” olarak adlandırılan iş alanlarına katılımı anlamında önemli bir farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz.

Kadın çiftçiler ve aileleri ile ülke tarım ve ekonomisine katkı sağlayacak bir çalışmayı beraber yürütmekte olup, Türkiye için yepyeni bir ürün olan karabuğdayı yetiştirmelerini, kendi kooperatiflerini kurma girişimlerini canı gönülden destekliyoruz. Gölpazarı’nın karabuğday üretim, işlenme ve pazarlanması konusunda merkez olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kooperatif Başkanı, yönetimi ve köylerden katılan çiftçi ve muhtarların memnuniyetlerini ifade etmelerinin ardından protokol imzaları atıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. SAYIN VALİYE ,KOOPERATİF BAŞKANI VE YÖNETİCİLERİNE VE ÖZELLİKLE PROTOKOLE İMZA ATAN KADIN GİRİŞİMCİ ÇİFTÇİ KARDEŞLERİME SORMAK İSTİYORUM. CEVAP YAZARLARSA MEMNUN OLURUM. ARKADAŞLAR ÜRETTİĞİNİZ KARA BUĞDAYDAN KENDİNİZE TOHUMLUK AYIRABİLECEKMİSİNİZ YOKSA HER SENE MONSANTO( BAYER) DEN VEYA DİĞER TOHUM FİRMALARINDAN GDO LU VEYA HİBRİT TOHUM ALIP TOPLUMU,ÇOCUKLARINIZI,TORUNLARINIZI ZEHİRLEMEYE ORTAKMI OLACAKSINİZ MERAKLA YORUM VE CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam