Gölpark’a Yürüyüşe Davetlisiniz

Gölpark’a Yürüyüşe Davetlisiniz

Çöl yaptığı açıklamada 6 Ekim 2013 Pazar günü “Dünya Yürüyüş Günü” etkinlikleri kapsamında İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Pelitözü Göleti’nde saat 10.00’da yürüyüş etkinliği gerçekleştirileceğini ve etkinliğe tüm Bilecik halkının davetli olduğunu söyledi. Çöl şunları aktardı:

“Bakanlığımızca gerçekleştirilen “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71,9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. 6-11 yaş grubu çocuklarımızın % 58,4’ü düzenli (günde 30 dakika veya daha fazla süre ile) olarak egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre günde 6 saattir. Bununla birlikte ülkemizde obezite, diyabet ve kalp damar hastalıklarında da artış bulunmaktadır.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Fiziksel inaktivite (hareketsizlik) obezitenin ana nedenlerinden birisidir. Ayrıca meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

Fiziksel aktivitenin sağlık yararlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

-Kas kuvvetinin korunması ve arttırılması,

-Kas – eklem kontrolünü arttırarak dengenin sağlanması,

-Vücut düzgünlüğü ve postürün korunması,

-Yorgunluğun azaltılması,

-Kalp ritminin düzenlenmesi,

-Damar direncini azaltarak kan basıncının düzenlenmesi,

-Yüksek kan kolesterol ve trigliserit düzeylerini etkileyerek damar hastalıkları riskinin azaltılması,

-Düzenli fiziksel aktivite ile insülin aktivitesinin kontrolü ve kan şekerinin düzenlenmesi,

-Vücudun su, tuz, mineral kullanımının dengelenmesi,

-Enerji gereksinimini yağları yakarak karşılama alışkanlığı getirerek metabolizmayı hızlandırmak ve kilo alımının önlenmesi.

-Kendini iyi hissetmesini sağlaması ve mutluluk oluşturması,

-Depresyon ve kaygı bozukluğu riskini azaltması,

-Denge ve düzeltme reaksiyonlarının gelişmesi ile yaşlılıkta sık görülen düşmelerin önlenmesi

Bu nedenle yetişkinlerin haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapması önerilmektedir. 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir.

Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hazırlanmıştır. Geniş tabanlı ve çok sektörlü bir yaklaşımı benimseyen Program ile ilgili Başbakanlık Genelgesi 29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Program aktivitelerinin %30’u fiziksel aktiviteyi içermektedir. Aktiviteler içerisinde toplumda fiziksel aktivitenin önemi, sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla fiziksel aktivite ile ilgili özel günlerin kutlanması da yer almaktadır.

Bu kapsamda 81 ilimizde 3-4 Ekim “Dünya Yürüyüş Günü” haftası çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmaktadır. Müdürlüğümüzce 6 Ekim 2013 tarihinde saat 10.00’da Pelitözü Göletin’de başlayacak yürüyüş etkinliği düzenlenecek olup tüm halkımızı bekliyoruz.” (İl Halk Sağlığı Müdürlüğü)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam