• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GÖLPAZARI’INDA HEYKEL PARKI KURULDU

GÖLPAZARI’INDA HEYKEL PARKI KURULDU

Gölpazarı 3. Heykel Sempozyumu, Köyünü Yaşat Projesi kapsamında Gölpazarı Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü ortaklığında gerçekleşti. Sempozyum kapsamında ilçenin meydanlarının güzelleştirilmesi için birçok heykel yapılmıştır ve yapılan heykeller 24 Eylül 2017 tarihinde ilçeye yerleştirilerek ilçe halkının beğenisine sunuldu.


Böylece ilçenin en çok ziyaret edilen iki parkı’na heykeller yerleştirilerek, bir heykel sergisi kazandırılmıştır. Kırsal alanların ve özellikle köylerin sorunlarını ve yeniden etkin kullanımını ele alan Köyünü Yaşat projesi kapsamında yürütülen Heykel Sempozyumu; sanatın köylü ve ilçe halkı ile buluşması, mekânsal kalitenin arttırılması amacıyla yapılan birçok faaliyetten birini oluşturmaktadır. Güncel sanatın kırsalda yaşayan insanlar ile olan bağının zayıf kaldığı düşüncesinden yola çıkarak, proje kapsamında yalnızca mekânsal konfor değil, insanların yaşamlarına dokunacak sanat eserlerinin de bu bağı kuvvetlendirmesi için sanata önemli bir yer verildi.


Heykeltıraşlar köy içinde işlevsel bir yorum oluşturmaya çalışarak, eserlerini insanların buluşabileceği, oturup dinlenebileceği küçük köy çeşmesi ve meydancıkları olarak düşünmüşlerdir. Bu işlevsellik aynı zamanda ortaya çıkan eserlerin anlaşılabilirliğini kolaylaştırıp insanlara olan anlamını da güçlendirmektedir.


İlçe merkezinde de aynı şekilde mekânsal kalitenin artması, insanların sanatla bir arada olabilmeleri amacıyla merkez noktalara kırsal hayatın izlerini taşıyan heykeller hazırlanmıştır. Bu amaçla Gölpazarı İlçesi Işıklar Yapı Ürünleri ve Kuzey Mermer’in de katkıları ile alanında isim sahibi birçok sanatçıya ev sahipliği yaparak, sanatçılar ilçe ve köy halkı buluşturmuştur. Köy ve ilçe hayatını kısa süre de olsa yaşamaları, kırsal alanlarda tarımla uğraşan insanlarla bir arada ürün vermeleri sempozyuma katılan sanatçıları da memnun etmiştir.

Heykeller ve Sanatçılar
Bülent Çınar “Koza”
Ümit Arpacıoğlu “Kadın ve Bereket Çeşmesi”
Büşra Kölmük “Ahtapot”
Mert Çıkılmazkaya “Çiftçi”
Mete Özyıldırım “Gaia”
Betül Bolat “Ağaç”
Elçin Erik “Kuş Çeşmesi”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam