Gölpazarılılardan Muhteşem Gece

Gölpazarılılardan Muhteşem Gece

Gece, Villa Park’ta düzenlenen öğlen yemeği ile başladı. Düzenlenen yemeğe Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Merkez Valisi Kasım Esen, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, EPDK Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dönmez, Tarihçi Yazar Mustafa Turan, Genel Sekreter Halis Nalbant, Bilecik POMEM Müdürü Hasan Uğural, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Turgay Yılmaz, Ekrem Kiraz, Ali Pamukçu, Avukat Ali Dere, MHP Merkez İlçe Başkanı Sinan Özkeskin, Atıf Bilir, Gölpazarılı Sanatçı Fahrettin Şahin, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bilgin Aydın, ve dernek üyeleri katıldı. 

            İlklerin yaşandığı gecenin tekrarlanması ile ilgili katılımcıların talepte bulunduğu gecede, “Bu dernek hepinizin evindeki bir odasıdır.” diyen Dernek Başkanı Mehmet Ergün şunları aktardı:

            “İnsan yaratılışı itibariyle ihtiyaçları sınırsız olan, ama kendi kendine bu ihtiyaçlarını karşılama yeteneği ve gücü zayıf olan varlıktır. İhtiyaçlarının büyüklüğü ve sınırsızlığı karşısında gücünün zayıflığı ve yetersizliği, insanı komşunun külüne muhtaç duruma getirmektedir. Bu muhtaçlığın karşısında da bizleri birbirimize sevgiyle yaklaştıran ve kaynaştıran ortak yanlarımız vardır. Vatan, millet, bayrak ve dini inançlarımız bu kaynaşmanın marka düzeydeki faktörlerini oluştururken Taşhan’da içilecek bir kahve, yazın sıcaklığında hor horlardan içeceğimiz bir avuç su ve Gölpazarı tarlalarından gelen kiraz bu faktörlerdendir. Şimdi burada bizleri bir araya getiren şey hemşerilik bağlarıyla kurduğumuz derneğimizdir.

            Dernekler esasen, insanlarla yönetimler arasında köprüyü sağlayan kuruluşlardır. Sizlerle birlikte derneğimizi, etkin, aktif, adından söz ettiren bir dernek haline getirmek istiyoruz. Tabi ki bunu siz değerli hemşehrilerimizle, sizin desteğinizle birlikte yapacak, sizin sesiniz, sizin temsilciniz olacağız. Bu dernek hepinizin evindeki bir odasıdır.”

            Ardından konuşma yapan Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, gerçekleşen gecede bütün kimliklerini evde bırakarak, sadece Gölpazarılı kimlikleriyle orada bulunduklarını ifade etti. Kazıcı şöyle devam etti:

            “Bu toplantılar da daha sonra bu arkadaşlarımızı, hemşehrilerimizi sık sık bir araya getirir ve ‘İlçemiz için ne yapabiliriz?’ bu konuda akıl birliği yaparız diye düşünüyorum. Bunu yapmak zorunda olduğumuzu biliyorum ve buna inanıyorum. Sizlerin de böyle inanmasını ve bu derneklere ilçemize, hemşehrilerimize sahip çıkmanızı istiyorum.”

            Geceye katılan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik’in bütün ilçeleriyle Bilecik olduğunu ve her bölgenin birbirinden çok değerli ve önemli olduğunu söyledi. Başkan Yağcı şöyle devam etti:

            “Ama Bilecik içerisinde tabi ki Gölpazarılı olmanın ayrıcalığını, birlikteliğini zevkle kullanıyorsunuz, bunları değerlendiriyorsunuz. İnşallah Gölpazarılı hemşehrilerimizin oluşturduğu bu güzel birliktelik, sevgi, saygı, hoşgörü yumağı ilimizde halka halka büyüyerek zaten var olan hemşehrilik bilinci daha da ileri boyutlara gider.”

            Tarihçi-Yazar Mustafa Turan da, yaptığı konuşmada Gölpazarı’nın geçmişine değindi. Turan şöyle konuştu:

            “Türkler İslamiyet’i kabul ettikten sonra Türkmen adını aldılar. Türkmen, iman etmiş Türk demektir. Ondan sonra Anadolu’ya doğru göçe başladılar. Anadolu’nun bazı yörelerinde Türkmenlere Yörük adı verilir. Yörük, yürümek fiilinden gelir. Ecdadımız çok hareketli olduğu için Orta Asya’dan buralara gelmiş ve 13. yy. başlarında da bizim ecdadımız Ankara’nın Karacadağ Bölgesi’ne gelmiş. Daha sonra Söğüt ve Domaniç’i fethetmişler ve Gölpazarı dolaylarında yerleşmişler. Esas itibariyle Osmangazi zamanında Gölpazarı, Taraklı, Mudurnu fethedilmiştir ve o günden bu güne Gölpazarı, Taraklı mevkii tarihte önemli yerini her zaman korumuştur.”

            Gölpazarılı Sanatçı Fahrettin Şahin’in konseriyle devam eden gecede, katılımcılar coşkulu anlar yaşadı. Gecede yapılan çekilişte, katılımcılara çeşitli hediyeler verildi.

            Geceye maddi ve manevi destek sağlayan, Bilecik içinden ve dışından katılan konuklara üzerlerine isimleri yazılı tabak hediye edildi.

            Pamukçuoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen geceye Merkez Valisi Kasım Esen, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Ankara Bilecikliler Derneği Başkanı Üzeyir Yıldırım, EPDK Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dönmez, Tarihçi Yazar Mustafa Turan, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Turgay Yılmaz, ECM Metal Salih Öztürk, Atıf Bilir, Eskişehir'de Yaşayan Bilecikliler Derneği Başkanı Harun Çakmaklı, Eskişehir Gölpazarı Tanıtma Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Hicran Çınar, İstanbul Gölpazarılılar Dernek Başkanı Seyfi Bilir, Yörük Türkmen Derneği Başkanı Faruk Şahin, Savcı Ömer Türken, Avukat Ali Dere, Ali Pamukçu, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy, Bilecik Erzurumlular Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Lütfi Akyüz, Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hayati Durak, CHP Gölpazarı İlçe Başkanı Abdullah Hünker ve dernek üyeleri katıldı.  

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. ESKİŞEHİR’DE YAŞAYAN BİLECİKLİLER – ESKİŞEHİRDE NİSAN AYINDA TÜM ESKİŞEHİR’DEKİ BİLECİKLİLERİ BÜTÜNLEŞTİRMEK AMACI İLE DERNEĞİMİZ KURULMUŞ FAALİŞYETE GEÇMİŞTİR.AMACIMIZ YEREL DERNEKLERİN BÜNYESİNİ BOZMADAN GENE DESTEK OLMAK BU ARADA BÜTÜN BİLECİK’LİLERİ BİR ARDA TOLMAKATIR.
    SAĞOLSUN BİLECİK GÖLPAZARLILAR DERNEĞİ BAŞKANI VE YÖNETİMİ BİZLERİDE DAVET ETMİŞ VE DAVETE İCABET ETTİK.HATTA ORADA KONUŞMAMIZDA VARDI.HERHALDE BU GAZE HABERCİSİNİN GÖZÜNDEN KAÇMIŞTIR.BU VESİŞLE İLE TİM BİLECİKLİLERE SEVGİ VE SELAMLAR. Haun Çakmaklı ESKİŞEHİR
    2DE YAŞAYAN BİLECİKLİLER DERNEK BAŞKANI

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam