• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GÖLPAZARI’NDA DEPREM

GÖLPAZARI’NDA DEPREM

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında hazırlanan TAMP Sakarya Planına göre Yerel Düzey Arama / Kurtarma Hizmet Grubu Operasyon Planında Destek Çözüm ortaklarının katılımı ile Afet ve Acil Durum Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünce ‘Enkazda Arama / Kurtarma Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

Tatbikata İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Arama Kurtarma Birlik Müdürü Dr. Özge Aktaş Panta, AFAD Arama Kurtarma Ekipleri, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, SBB İtfaiye Ekipleri, Gönüllü STK’lardan SAKDER, SAKE, S.A.B.A.H, AFGD, İHH, İSMAK, Sakarya Dağcılık ve Spor Kulübü Ekibi ve AFAD Gönüllüleri ile birlikte toplam 21 araç ve 97 personel katıldı.

Senaryo gereği gerçekleşen tatbikatta; Bilecik’in Gölpazarı İlçesinde saat 08:00’de Deprem meydana geldiği, AFAD Başkanlığımız tarafından ekipleri Bilecik ile destek amaçlı sevk edilmiştir. Meydana gelen depremde bazı binaların çöktüğü ve vatandaşların mahsur kaldığı, diğer binalarda ise deprem sonrası Yangın ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) tehlikesi oluştuğu üzerine ekipler derhal olay bölgesine ulaşarak çalışmalara başladı.

Enkaz alanlarında mahsur kalan vatandaşlar için AFAD ve Gönüllü STK ekipleri yapılan sesli aramalar sonucu yer tespitleri yapılarak vatandaşların bulunduğu bölgeye ulaştı. Ulaşılan bölgelerde enkaz altında mahsur kalan vatandaşlar için İNSARAG (Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu) standartlarına göre enkaza yan ve üst taraflardan giriş teknikleri kullanılarak giriş yapıldı. TAMP kapsamında Gönüllü STK’larında desteği ile kazazedelere ulaşılarak kazazedeler sağlık ekiplerine teslim edilmiştir.

Diğer enkaz alanında KBRN tehlikesine karşı KBRN ekipleri bölgede geniş çaplı ölçüm ve numune alım çalışmaları yaparak bölgede KBRN tehlikesine karşı önlemler aldı. Oluşan bir diğer enkazda üst katta mahsur kalan kazazede için ekipler üstten kazazede iniş tekniği sistemleri kurarak kazazedeyi başarıyla mahsur kaldığı yerden kurtararak 112 ekiplerine teslim etti.

Tatbikatta açıklama yapan İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş; ‘’Türkiye Afet Müdahale Planı gereği AFAD’ın destek-çözüm ortaklarıyla tatbikat icra ettiğini söyledi.

Tatbikatın senaryo üzerinden icra edildiğini anlatan Kaşkaş, “Tatbikatımıza destek-çözüm ortaklarımız olan jandarma, emniyet, itfaiye birimlerimiz ile gönüllü derneklerimizden SAKDER, SAKE, S.A.B.A.H, AFGD, İHH, İSMAK, Sakarya Dağcılık ve Spor Kulübü Ekibi iştirak etti. Toplamda 21 araç ve 97 personelle tatbikat icra edildi.” diye konuştu.

TAMP Sakarya kapsamında yer alan Arama Kurtarma Hizmet Grubu Ana ve Destek Çözüm Ortakları ile olası bir afette haberleşme, koordine olma, hızlı ve etkin müdahale edebilme, ekiplerin birlikte uluslararası standartlara yönelik çalışabilme becerisini ve kapasitesini geliştirmek, arama kurtarma çalışmalarındaki eksiklik, aksaklıklarını görmek ve olası afetlere karşı devamlı hazırlıklı olmak amacıyla yapılan tatbikat başarıyla sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam