Gönül elçileri yeni projelerini bekliyor

Gönül elçileri yeni projelerini bekliyor

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Bilecik Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından yürütülen Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi, toplumda “gönüllülük” kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla devam ediyor. İl valilerinin eşlerinin himayelerinde gerçekleşen projeye bu sene vali Ahmet Hamdi Nayir’in eşi Münevver Nayir önderlik edecek.

Bilecik Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Gönül Günaydın, Çabukoğlu projenin toplam beş ayaktan oluştuğunu belirtirken 2. kısmının Şubat ayında sona erdiğini ve 3. kısmının alan konusu ile ilgili de Bakanlık tarafından bilgilendirme yapılmasını beklediklerini ifade etti. Ayrıca gönüllü sayısında da bir artış olduğunu ifade eden Günaydın, yollarına 1014 gönüllüyle devam ettiklerini açıkladı.

“Projelerin farkındalığı artıracağını düşünüyorum”

Projenin ilk iki konusu olan Koruyucu Aile (Benim Bir Ailem Var) ve Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projeleri başarıyla tamamlandı. 3. alan konusunun da kısa zamanda Bakanlık tarafından belirlenmesi bekleniyor.

Günaydın, projeyi uygulamak için il yürütme kurulu ve geniş kapsamlı bir proje paydaş grupları olduklarını belirtirken, “ Projenin uygulama süresi 2 yıl. Alt çalışma alanları ise; Koruyucu Aile, Kaliteli Yaşlanma ve Kuşaklararası Uyum, Engelli ve Hizmetlere Erişim, Aile ve Yoksulluk, Kadın ve Güçlenme konu başlıklarını içeriyor. Toplumdaki çeşitli nedenlerle dışlanmış, kenarda kalmış yoksul, yaşlı, çocuk, kadın, engelli gibi dezavantajlı gruplara “Kimse yok mu?” demeden önce bizim çıkıp el uzatmamız gerekiyor. Bu projenin bu farkındalığı artıracağına inanıyoruz.”dedi.

İl genelinden uzun vadede; toplumsal bilincin, farkındalığın ve duyarlılığın artırılması ve insanlara olumlu alışkanlıklar kazandırılmasının hedeflendiği proje çalışmaları kapsamında ilk olarak ana ve alt ve alt proje metinleri hazırlanarak İl genelinde kamu kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları nezdinde dağıtımı gerçekleştiriliyor. Günaydın, “Proje tanıtım malzemeleri ile ilgili baskı çalışmaları tamamlanmış, İl genelinde ve Tanıtım Toplantılarında katılımcılara dağıtımı yapılmıştır. Gönül Elçilerimizi, üstlenebilecekleri rol örnekleri ile ilgili bilgilendirmeye yönelik olarak “Gönül Elçileri Çalışma Rehberi” El Kitabı bastırılarak, dağıtımına başlanılmıştır. Yapılan bilgilendirme toplantıları ve görüşmelerle kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır.  Başvurularla ilgili sayısal verilerin arttırılmasına yönelik tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına devam edilmektedir.”dedi.

Proje kapsamında yapılan faaliyetler

Yapılan faaliyetler kapsamında kentin önemli aktörlerine ve ilçelerine bilgilendirme ziyaretlerine gidildiğini ve bu anlamda 27 görüşmenin yapıldığını aktaran Günaydın, yapılan diğer faaliyetleri de şu şekilde belirti:

 “Proje Metinleri hazırlanarak, Proje İl Yürütme Kurulu Üyeleri ve Proje Paydaşlarına dağıtımı gerçekleştirildi. Proje Ekibi oluşturuldu.

Bilecik Valiliği Resmi İnternet Sitesi ana sayfada Proje'yi tanıtıcı bir köşe oluşturularak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ve Projenin resmi internet sitelerine link verildi.

 Diğer kurumların sitelerinde proje sitelerine linkler verilmesi ile ilgili görüşmeler yapıldı.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde yeralan ekranda, proje video filmleri, sinevizyon şeklinde gösterilmesi sağlandı.

 Projenin ilçelerde de uygulanmasıyla ilgili olarak ilçe kaymakamlıklarına bilgilendirme yazıları yazılarak, kaymakamlıklar başta olmak üzere ilçe yöneticilerine ziyaretlerde bulunuldu.

 Bakanlığın hazırladığı baskı tasarımları dikkate alınarak, İl genelinde projenin tanıtımı amacıyla kullanılacak olan Afiş, Raket, Billboard, El Broşürü, Defter, Kalem, Yaka Rozeti, El Aynası, Kitap Ayracı ve Kırlangıç Bayrak baskı çalışmaları yapıldı.

 Yapılan toplantı ve çalışmaların basında yer almasına yönelik çalışmalar yapıldı.

 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce “Gönül Elçileri Başvuru Formu” çoğaltıldı. Dağıtımına halen devam dilmektedir.

 Koruyucu Aileye yerleştirilecek çocukların Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce tespiti yapılmıştır.

 Kentin önemli aktörlerine bilgilendirme ziyaretlerine gidildi. Bu anlamda 27 görüşme yapıldı.

 “Gönül Elçisi”, “Koruyucu Aile” ve “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim” hakkında hedef kitlelere yönelik olarak bilgilendirme, tanıtım ve diğer etkinlik toplantıları yapıldı. Bugün itibariyle 22 kez yapılan bu toplantılarda yaklaşık olarak 2.243 kişiye ulaşıldı.

 Basın kanalıyla daha geniş kitlelere ulaşılmaya çalışılmaktadır.

 Yerel Yazılı Basın Kuruluşları ile görüşülerek, Proje Duyuru İlanlarının ücretsiz olarak yayınlanması sağlandı.

 “Gönül Elçileri Çalışma Rehberi” Kitap çalışması bitirilerek, 1.000 adet baskı işlemi tamamlandı. Dağıtımı halen devam etmektedir.”

Gönül elçisi olan bir kişinin neler yapabileceğinden bahseden Günaydın, “Gönül elçisi olarak mahallenizdeki bir yaşlıyı ziyaret edebilirsiniz. Kadınlara, çocuklara, engellilere yönelik sahip olduğunuz becerilerle ilgili, takı tasarım, el sanatları, pasta yapma, bir estrüman çalmasını öğretme gibi ücretsiz kurslar verebilirsiniz. Belirleyeceğiniz zamanlarda huzurevini ziyaret edebilir, onlarla vakit geçirebilirsiniz. Çocuklara kitap okuyabilir, onların derslerine yardımcı olabilirsiniz ya da projenin sosyal medyada geniş yer tutması için çalışmalar yapabilir, çevrenizdekileri gönül elçisi yaparak Bilecik'in Gönül Elçisi sayısının çoğalması yönünde katkıda bulunabilirsiniz. Bunlar gibi aklınıza gelebilecek bir çok konuda çalışabilir, proje konularıyla ilgili öneriler getirebilirsiniz.”dedi.

Proje kapsamında yapılan tanıtım toplantıları hakkında bilgi veren Günaydın şu açıklamalarda bulundu:

“Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları ve Eşleri ile Bilecik Polisevi’nde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplam 40 katılımcı sağlandı. Proje İl Yürütme Kurulu Üyeleri ile Valilik Toplantı Salonu’nda bir toplantımız oldu toplam 20 katılımcımız vardı. Vali Yardımcıları, daire müdürleri eşleri ile Polis Meslek Eğitim Merkezi Salonu’nda bir toplantı gerçekleştirdik. Valilik Birim Müdürlükleri Personeli ile Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde toplam 80 kişilik bir katılımcıyla toplandık. Bilecik Belediyesi Meclis Üyeleri ve Bilecik Belediyesi Birim Müdürleri ile İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda 30 kişi ile bir araya geldik. İl Genel Meclisi Üyeleri, İl Özel İdaresi Şube Müdürleri ile İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda 25 kişi ile toplandık. Kent Konseyi Üyeleri ile Bilecik Çocuk Sineması Salonu’nda 70 kişilik katılımcı sağlandı. Bozüyük İlçe Kamu Kurumları personeli, dernek temsilcileri ve vatandaşlar ile 270 kişilik bir toplantı yapıldı. Merkez'de çalışan din görevlileri ile İl Müftülüğü Toplantı Salonu’nda 150 kişilik bir toplantı yapıldı. Gönüllü Anneler ile Bozüyük Saffet Şeker Kız Yetiştirme Yurdu’nda 35 kişi olarak toplanıldı. Merkez'de Görev Yapan Okul İdarecileri ve Öğretmenler ile Özel Sevgi Çiçeği İlkokulu Salonu’nda 125 kişilik bir katılım gerçekleştirildi. Kamu Kurumları, Siyasi Partiler, Dernekler, Muhtarlar, Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri, Esnaf ve Sanat. Odalar Birliği Üyeleri, Sendika Temsilcilikleri ve Basın Kuruluşları ile Ticaret ve San. Odası Konferans Salonu’nda 250 kişilik bir grup toplandı. Akademisyenler ve Üniversite Öğrencileri ile Şeyh Edebali Üniversitesi Konferans Salonu’nda toplam 120 kişi katıldı. İnhisar İlçesi Kamu Kurumları Personeli, Öğretmenler, Din Görevlileri, Muhtarlar ile İnhisar Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda 53 kişilik bir toplantı yapıldı. Kamu Hastaneler Kurumu Ağız ve Diş Sağlığı Personeli ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Salonu’nda 36 kişilik bir toplantı yapıldı. Osmaneli İlçesi Kamu Kurumları Personeli, Öğretmenler, Din Görevlileri, Muhtarlar, dernekler, vatandaşlar ile 70m kişilik bir toplantı yapıldı. Bilecik İli Gönül Elçileri ile bir bilgilendirme toplantısı yapıldı, toplantıya 63 kişi katıldı. Bozüyük İlçe Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu İşbirliğiyle Aile Haftası Kapsamında, Bayanlara Yönelik olarak Bozüyük Belediyesi Düğün Salonu bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. 117 kişilik bir grup katılım sağladı. Valilik Toplantı Salonu’nda Proje İl Yürütme Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi ve 20 kişilik bir toplantı oldu. Kamu Kurum ve kuruluşları, Merkez İlçe Köy ve Mahalle Muhtarlıkları, Dernekler, Gönül Elçileri, Proje İl Yürütme Kurulu Üyeleri ile Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde 550 kişilik bir toplantı gerçekleştirildi. Ayrıca Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından Bilecik valiliği işbirliğiyle projeye destek amacıyla “Tarih ve Kültür Sohbetleri” kapsamında düzenlenen konferansı da düzenlendi. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam