Gönüllü kan bağışçıları ödüllendirildi

Gönüllü kan bağışçıları ödüllendirildi

Kan bağışçıları günü dolayısıyla gönüllü kan bağışçıları, altın, gümüş ve bronz madalya ve plaketlerle ödüllendirildi.

kan1

Türk Kızılayı Eskişehir Kan Bağışı Merkezi Müdürü Mustafa Sabri Akaoğlu, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kızılay’ın amacının kan ihtiyacını gönüllü kan bağışçılarından temin etmek olduğunu söyledi.

Kan bağışı kampanyalarında kamu kurum ve kuruluşlarından büyük destek gördüklerini ifade eden Akaoğlu, “1 957 yılında kanın kullanılması ile birlikte Kızılay olarak harekete geçip kan bağış merkezlerini kurduk. 1957’den beri bu işi yardımcı sıfatıyla yapmaktayız. 2005 yılına geldiğimizde güvenli kan temini projesi ile beraber bu görev tamamen Türk Kızılay’ına verildi. Bu konuda sorumlu ve yetkili Kızılay oldu. Bizim amacımız siz bağışçılarımız katkısıyla 2,5 milyon ünite kan elde etmek. Bu yolda hızla ilerledik. Geçen yıl 2 milyon ünite kan bağışı topladık. Kızılay olarak biz bir köprü vazifesi görüyoruz. Bu görevi bize sizler veriyorsunuz.” Dedi.

kan2

Türk Kızılayı Derneği Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar da kan bağışının artması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini, belirterek şöyle konuştu:

“Türk Kızılayı, Kuruluşundan itibaren gerçek gücünü, yüce insani değerler doğrultusunda yardım elini ihtiyaç sahiplerine uzatan bağışçılardan almıştır. Hiçbir karşılık beklemeksizin Kızılay’a emanet edilen en kutsal bağış, bir hastanın ya da yaralının hayata tutunmasını sağlayan kandır. Türk Kızılayı Bilecik Şubesi olarak, kan bağışının artması için elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. İlimize ayda bir gelen kan ekibimizi düzenli hale getirerek haftada bir olmasını sağladık. Belediyeden yapılan kan anonslarının sona ermesi. Devlet Hastanemizde kan sıkıntısının yaşanmaması ilimizdeki kan bağışlarının artmasını göstermektedir,2014 yılında 2600 kişi iken 2015 yılında 3365 kişi olmuştur.(ilçeler hariç) Bölgemizde en küçük il olmamıza rağmen nüfusa oranla iyi bir seviyedeyiz. Kan bağış kampanyalanmıza katılan vatandaşlarımıza, kamu kuruluşlarına ve STK ların göstermiş olduğu destekten dolayı kendilerine Teşekkürü borç biliriz. Türk Kızılayı ailesi olarak,kan bağışçı|arımızm günlerini kutluyor, gönüllü bağışları ile sağlıklarına kavuşturdukları ihtiyaç sahipleri adına şükranlarımızı sunuyorum..”

kan3

Yapılan konuşmaların ardından 35, 25 ve 10 ünite üzeri kan bağışında bulunanlar, altın, gümüş ve bronz madalya ile ödüllendirildi.

Törene, Vali Vekili Ekrem Ballı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik ve Türk Kızılayı Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Erkan Ergen de katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam