Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
“Gören Göz”, Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak
Sosyal Medyada Paylaş
8 Ekim 2013
admin

“Gören Göz”, Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak

Cihazın dağıtımının yapılmasından önce kullanımı ile ilgili eğitim verildi. Bilecik Sevgi Evleri Çok Amaçlı Salonu’ndaki eğitimler görme engelli Sinan Saltık tarafından verildi. Bu cihazlar için Bilecik’ten 17 engelli vatandaşın başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hatice Çelik,26 Nisan 2011 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında “Gören Göz” cihazlarının görme engelli vatandaşlara dağıtılması için protokol imzalandığı belirtti. Çelik, “Protokol kapsamında ülke genelinde dağıtımı ön görülen gören göz cihazları ilk pilot uygulama olarak İstanbul’a üç bin adet, Ankara için iki bin adet olmak üzere toplam beş bin adet olarak planlanmıştır. Dağıtım sonrasında artan cihazların dağıtımı için 5 il eklendi. Bu illerden bir tanesi de Bilecik oldu. Dağıtım sonrasında kalan cihazların İzmir, Sivas, Erzincan, Niğde ve Bilecik illerinde dağıtılması hakkında hazırlanan ek protokol 26 Temmuz 2011 tarihinde imzalanmıştır.

 

‘Bu cihaz engellilerimizin hayatını kolaylaştıracak’

 

Ek protokol kapsamında ilimizde ikamet eden görme engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılmak üzere toplam 38 adet gören göz cihazı gönderilmiştir. ‘Gören Göz’ cihazı bastonla birlikte kullanılması gereken yardımcı bir cihazdır. Görme engelliler, navigasyon sistemine dayalı cihazın GPS alıcısına gelen koordinat bilgileri sayesinde yardım almaksızın istediği yere ulaşabiliyor. Cep telefonları ile uyumlu olan ve bluetooth özelliği bulunan cihazlar, görme engellilerin bulundukları konumu yakınlarına veya istedikleri kişilere kısa mesaj olarak bildirmelerine olanak sağlıyor. ‘Gören Göz’ cihazları radyosuyla, telefonuyla, sesli kitap özellikleriyle bir yol rehberlik cihazı olma dışında birçok hizmeti de verecek ve görme engellilerin hayatını çok kolaylaştıracak bir cihazdır.

 

‘1 yıl ücretsiz abonelik’

 

Bu cihazı kullanacak engellilere, anlaşma yapılacak olan GSM şirketinin vereceği sim kart ile 1 yıl boyunca bedelsiz abonelik hizmeti verecektir. Cihazların dağıtımında bir görme engelliye ancak 1 adet gören göz cihazı verilir. Kayıp, çalınma ve kişisel kullanımdan kaynaklanan bozulma gibi durumlarda yeni cihaz verilmeyecektir. Gören göz cihazları için ilimizde ikamet eden ve göre özür oranı en az %75 ve yukarı olan 17 engelli vatandaşımızın müracaatları kabul edilmiştir.” dedi.

Eğitimlere katılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli görme engelli Yücel Uğurlu, bu uygulama ile devletin engellilere bakışının lafta değil özde olduğunu gördüğünü söyledi. Uğurlu, “Herkes proje yapar da projeyi uygulama kısmını herkes yapmaz. Gördüm ki Ulaştırma Bakanlığı olsun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olsun proje lafta kalmıyor, uyguluyorlar. Engelliler için bütün hizmetleri sonuna kadar veriyorlar.

‘Gören Göz’ cihazının çalışması için yolların, alt yapı çalışmasının olması gerekiyor. Kaldırımlar olmadığı sürece gören göz olsa ne olacak görmeyen göz olsa ne olacak. Gören Gözü verdikleri zaman şunu diyeceğim, ‘Altyapı yapmadınız ki engelli telefonu olsa ne olacak?’ Bilecik’te çalışmalar tam gaz gidiyor. O yüzden altyapı ve teknoloji birbirine entegre olduğu zaman engelli yaşam kolaylaşır.” dedi.

Cihazların verilen eğitimlerin ardından düzenlenecek bir törenle dağıtımının gerçekleştirileceği belirtildi. ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım