GRUP SÖZCÜLERİ ORTA YOLU BULDU

GRUP SÖZCÜLERİ ORTA YOLU BULDU

İl Genel Meclisinin Şubat ayı 3. birleşiminde gündem dışı söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Osmaneli İl Genel Meclis Üyesi Orhan Uğur geçtiğimiz ay toplantılara damgasını vuran ve çok tartışılan Sakarya kenarındaki KAR-ÇET firmasına ait kum ocağıyla ilgili DSİ’nin raporu olduğunu ancak bu durumdan kendilerine haber verilmediğini belirterek konuyu basından takip ettiklerini söylemiş, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Muharrem Dumansızoğlu’ndan konu hakkından bilgi vermesini istemişti.

Dumansızoğlu slayt eşliğinde sunumunu yaparak bilgi aktardığı sırada Meclis Başkanı Serkan Yıldırım Ankara’da bir toplantıya katılmak üzere salondan ayrılmıştı.

 

Turgay Hoca Tepkisini Dile Getirmişti

Yıldırım’ın ayrılmasının ardından diğer Ak Partili meclis üyeleri de salonu terk etmeleri üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Gölpazarı İl Genel Meclis Üyesi, emekli öğretmen, grup sözcüsü Turgay Yılmaz tepkisini dile getirmişti. Yılmaz Ak Parti Grup Sözcüsü Hasan Hüseyin Çelik’e ““Adam gibi dursunlar herkes birbirine saygılı olsun. Başkan birleşimi kapatabilir, biz nasıl sizi dinliyorsak siz de adam gibi bizim grupları veya diğer gruptaki arkadaşları dinleyin. Bizler de sizler konuşurken salonu mu terk edelim? Arkadaşlarınızı bu konuda uyarın” demişti.  Bunun üzerine AK Parti Grup Sözcüsü Bilecik İl Genel Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Çelik ise, “gündem maddeleri bitti” diyerek o da salonu terk ettiği görülmüştü.

 

 

Çelik: “Orada açıklama yapabilirler…”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Şubat ayı meclis toplantılarının 4. birleşiminde söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü, emekli öğretmen H. Hüseyin Çelik eğer basına bilgi verilecekse grup odalarının arasında bir salon oluşturulduğunu belirterek;

“Basından akşam okudum. Salon terk edildi şeklinde birkaç cümle gördüm. Fakat şöyle; bu salonun genel görüşmeler yapılırken oturum kapatıldıktan sonra eğer basına bilgi verilecekse İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşımız grup odalarının arasında bir salon oluşturuldu. Orada bir masamız da var ve basın mensubu arkadaşlarımız, kardeşlerimiz de orada açıklama yapmak isteyen arkadaşım veya grup uzun süre açıklayabilirler. Buradan çıkmayı o şekilde değerlendirilmeseydi daha iyi olurdu diyorum ve teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.  

 

“Bu bizim meclisin çalışmasıyla ilgiliydi”

Daha sonra MHP ve CHP’li Meclis Üyelerinin “Çevre Müdürümüz bilgi veriyordu o sırada” ifadelerini kullanmaları üzerine tekrar söz alan Çelik; “Bu bizim meclisin çalışmasıyla ilgiliydi, uygulama, tüzükle ilgili. Onu doğru dürüst daha önceki dönemlerde de o usulü tam oturtamadık.”dedi ve şöyle devam etti: “ Orada hatta bir masa koyduk, bir de konuşma kürsümüz vardı. Duruyordur herhalde orada. Orada açıklama yapmak isteyen arkadaşımız uzun süre açıklama yapabilir. Hatta TBMM’de Milletvekillerinin basına açıklama yapacak arkada yazısı olan bir bölüm var. O düşünceyle yaptık onu. Burada bunu çalıştırırsak daha iyi olur diyorum.”

 

Yılmaz: “rastgele çıkarsak kendi üzerinize alınırsınız”

Çelik’ten sonra CHP Gölpazarı İl Genel Meclis Üyesi Turgay Yılmaz Çevre Müdürü Dumansızoğlu’nun o sırada bilgi aktarımında bulunduğunu vurgulayarak “bilgi aktarımı yapılırken bunu dinlemek hepimizin görevidir”  dedi. Yılmaz şunları aktardı:

“Başta Başkanım da oraya kadar bekleyecektiniz ondan sonra burayı terk edip gidecektiniz. Siz birden çıktınız, oradaki müdür arkadaşımız konuyu anlatmaya çalışıyor, arkadaşlar, herkes paldır, küldür kalkıyor. Sanki bize anlatılıyor o konuşmalar. Meclise bilgilendirme babında. Ben bunun için dedim Hasan Hüseyin kardeşim grubunuza hakim olun, burada konu bitinceye kadar lütfen oturun, dinleyin ondan sonra çıkın gidin. Yarın sizin öyle bir hareketiniz olduğu zaman biz de bir tepki göstererek değil de öyle rastgele çıkarsak kendi üzerinize alınırsınız dedim. Ben söylemek istediğim de buydu. Bunu bir tartışma pozisyonuna getirmeye gerek yok.”

 

Bu konuşmaların üzerine MHP Grup sözcüsü Zeki Uyanık söz alırken  “Nezaketen birbirimizi dinlemek meclisin güzelliğiydi” diyerek meclis çalışmalarını meclis üyelerinin saygı göstermesinin de bir kural olduğunu belirtti ve şunları ifade etti:

Uyanık: “Turgay hocamın oradaki isyanı onaydı”

“Tabi meclisin birlikteliği kadar güzel bir şey yok. Hasan Hüseyin Hocam geçen dönem 5 sene Meclis Başkanlığı yaptı. Kuralları bizle beraber kendisi gayet iyi biliyor. Dünkü olay, şu anki yaptığımız olay da gündem dışı bir konuşma. Hep beraberiz, oturuyoruz, birbirimizi dinleme nezaketini gösteriyoruz. Dün yapılan olayda tam Başkanım gündemi kapatırken aynı şekilde söylüyorum. Nezaketen birbirimizi dinlemek meclisin güzelliğiydi. Dünkü olayda da Orhan arkadaşımız gündem dışı söz almıştı, onunla ilgili Çevre Müdürümüz burada bilgi veriyordu. Hepimiz onu dinliyorduk. Turgay hocamın oradaki isyanı onaydı. Niye dinlemiyoruz noktasında. Tabi meclisin bir güzelliği de bugün ikitane dilekçemiz, önergemiz var meclise sunulan. Osmaneli’ndeki olayla ilgili Aralık ayında bir olay yaşadık. Ocak ayında gündeme geldi. Şubat ayında meclis hep birlikte oradaki olayın arkasında olmadığını, orada ne varsa ortaya çıkması noktasında iyi veya kötü yapılması gereken bu. Meclis bununla ilgili çalışmalarını yapıyor. Ortaya bir güzellik çıkıyor. Bu meclisin birlikteliğini gösteriyor. Turgay hocam onu ifade etmek istedi. Nezaket kuralları içerisinde meclis çalışmalarına birbirimize saygı göstermekte bir kuraldır diye düşünüyorum.”

Bu konuşmaların ardından konu tatlıya bağlandı meclis toplantısı 5. birleşimde görüşülmek üzere sona erdi.

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam