Gümüş Yetkililere Sesleniyor “Sağlık Güvencemiz Yok, Gerekirse Dilencilik Yaparım”

Gümüş Yetkililere Sesleniyor “Sağlık Güvencemiz Yok, Gerekirse Dilencilik Yaparım”

2 yıl önce kendi köylerindeki bir düğünde omuriliğine kurşun isabet eden ve 2 yıldır yatalak olan Mustafa Gümüş ve ailesi çaresizliklerini gazetemiz muhabiri Erhan Toka’ya anlattılar ve yetkililere seslendiler. İşte Gümüş ailesinin feryatları:

Toka:Bilecik’in Osmaneli ilçesinin Oğulpaşa Köyü’ndeyiz. Mustafa kardeşimle beraberiz. Başına gelenlerle ilgili kısaca bilgi sahibiyiz ama bize bir de sen anlat durumu?

Mustafa Gümüş:“2 yıl önce düğün vardı, düğünde kaza kurşunu sonucu böyle kaldım. Yürüyemiyorum devlet büyüklerinden yardım istiyorum. Bir doktor var ‘Yürütürüm’ diyor ama devlet büyükleri hiçbir şekilde yardım etmedi bize. mağduruz.

Toka:Devlet büyükleri derken buradan kimlere çağrıda bulunuyorsun?

Mustafa Gümüş:Sağlık Bakanlığı, Valimiz, Başbakanımız hepsi yardım etsinler istiyorum.

Toka:Doktor bulduğunuzu söylüyorsunuz bulduğunuz doktor nerede şu an?

Mustafa Gümüş:İstanbul’da Gürkan Akkuzu diye bir doktor. Yürütürüm diyor başka bir şey demiyor. Fizyoterapist. Bunun maliyeti var ve bizim sağlık güvencemiz yok, köydeyiz zaten doğru düzgün gelirimiz yok. Ben 24 yaşındayım, 2 yıldır bu durumdayım.

Mevlüt Gümüş (Mustafa Gümüş’ün Babası):Ben sayın Fahrettin Poyraz’dan, Bahattin Şeker’den, Valimizden, Sağlık Bakanımızdan bizim çocuğumuzla ilgilenmelerini istiyorum. Bizim zaten maddi durumumuz yok. Doktor Gürkan Akkuzu’ya gittik, baktı çocuğa muayene etti. ‘Ben bu çocuğu kaldırırım, yürütürüm ama zaman lazım ve maliyeti olur.’ dedi.

“Bana bu hastayla ilgilen desinler ben bu hastayı yürütürüm, zaman lazım ve maliyeti olur”

 Bir tanesi de ‘Bana bu hastayla ilgilen desin ben bu hastayı yürütürüm.’ dedi. Gürkan Akkuzu özel hastane de çalışıyor, devlet hastanesinde çalışıyormuş ama ayrılmış. Biz televizyonda gördük kimsenin tavsiyesiyle gitmedik. Televizyonda duyduk, geldi muayene etti halen de gelmekte 3-4 ayda bir geliyor.

Toka:Daha önce girişimleriniz oldu mu?

“Maliyeti yüksek diye çocuğum böyle mi kalsın?”

Mevlüt Gümüş (Mustafa Gümüş’ün Babası):Oldu. İl Genel Meclisi üyesi İbrahim Polat’tan bir şekilde Bakanı eyler dedik ulaşamadı herhalde veya gerek görmediler. Giden Kaymakam yatağı verdi sağ olsun. Geldi halini hatırını sordu çocuğun bir şekilde ama ondan sonra da bir şey yapmadı. Bir şekilde bu çocuğun kalkması lazım. 24 yaşında bir çocuk. Ben her şeyi kendi imkanlarımla yapıyorum. Yürüme şeyini, bisikleti kendim yaptım, ne kadar olur? Bir alet aldım 2 milyar. Gürkan Akkuzu tavsiyesi üzerine Almanya’dan getirttirdim. Bu aletle fizik tedavi yapıyor. Bize sahip çıkmalarını istiyorum. Bizde bu ülkenin çocuğuyuz. Ama maddi imkanlarımızdan dolayı maliyeti yüksek diye çocuğum böyle mi kalsın?

“Fahrettin Poyraz bana ‘500 milyar masrafı var bu parayı devlet ödeyemez’ dedi”

Fatih Beşli (Mustafa Gümüş’ün Eniştesi): Mustafa vurulduğundan itibaren aile olarak bitkin bir hale düştük, bir yere kadar kendi imkanlarımızla gittik ama bir yerde tıkandık. Ben kendim çabam olarak sayın Fahrettin Poyraz’a durumu bizzat telefonla kendisine söyledim. Fahrettin Poyraz benimle Osmaneli’ye geleceğini söyledi ve geldi. Bende Gürkan Akkuzu’nun telefon numarasını verdim, görüşmüşler ondan sonra ben bir daha aradım Fahrettin Poyraz’ı ama bana 500 milyar masrafı var bu parayı devlet ödeyemez dedi. Ben bir insanın hayatı bu kadar mı kolay diye soruyorum? Sayın Valimizden, Kaymakamımızdan, Milletvekillerimizden, Başbakanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan, Sağlık Bakanından hepsinden yardım istiyorum. Sağlık Bakanının danışmanına da ulaştım ama benimle bir şekilde irtibata geçmediler. Telefonla görüştüm bana şunu, bunu gönder dediler bizzat onları gönderdim ama bana bir şekilde geri dönüş olmadı veya oldu bir yerlerde engellendi. Ben İstanbul’da o kadar doktor’a gittim, o kadar doktorlara gösterdim Mustafa’nın raporlarını. Bana bir tane doktor tavsiye ettiler o da Gürkan Akkuzu dediler. Doktor’u bizde araştırdık ettik, şu an köyümüze de gelip gidiyor ama maliyet oluyor İstanbul’dan geldiği için. Devlet büyüklerimizden bize yardım edilmesini istiyoruz. 2 seneden beri yatalak hastamız. Hiç kimse bize yardım etmiyor. Televizyonlarda böyle birilerinin çıktığını görüyoruz. Sağlık Bakanlığı, hayırsever aileler, İş adamlarımız olsun bir şekilde destek veriyorlar. Bize de bu şekilde bir yardım etmelerini talep ediyoruz.

“Başbakanımıza mektup yazdım ama ulaştı ama ulaşmadı”

Mustafa Gümüş’ün Ablası: Kardeşim 24 yaşında 2 senelik böyle yatalak. Devlet Bakanlarından, sayın Başbakanımdan, Sağlık Bakanımdan kardeşlerimin yürümesini, ayağa kalkmasını çok istiyorum. Ben kendim bilhassa Başbakanımıza mektup yazdım ama ulaştı ama ulaşmadı bilmiyorum artık yaza yaza ellerim de usandı kardeşimin yürümesini istiyorum.

“Evlat acısını bilen kimse zaten oğluma yardım eder”

Mustafa Gümüş’ün Annesi: Ben de oğlumun iyileşmesini çok istiyorum. Evlat acısını bilen kimse zaten oğluma yardım eder. 2 seneden beri böyle yatıyor. Biz can sıkıntısından bittik, tükendik. Bir yere götürmeye paramız da kalmadı. Oğlumun iyileşmesini istiyoruz yardım etsinler bize.

“Mustafa’ya yetkililerin, büyüklerimizin yardım etmelerini istiyoruz”

Amcasının Oğlu: Biz Mustafa’yı kendi imkanlarımızla bir şekilde, bir yerlere gösterdik. Milletvekillerine söylediğimiz zaman, kimisi iyi olur kimisi iyi olmaz diyor. İyi olsa da iyi olmasa da, bir insanın tedavisini bırakmayacaksın bıraktığın zaman her şey bitmiştir. Biz bunun mücadelesini bir şekilde yapacağız ama çiftçilik ortada, çiftçiliğin gelirini herkes biliyor, ucuz üretiyoruz. Televizyon da bakıyorum adam ucuz üretiyoruz pahalı yiyoruz diyor ama bu bizim elimizde olan bir şey değil. Biz kazanmıyoruz Mustafa’ya yetkililerin, büyüklerimizin yardım etmelerini istiyoruz.

Mustafa Gümüş’ün Babası: Özel Üsküdar Yunus Emre Hastanesi’nde yatırdım. Burada Gürkan Akkuzu 15 gün fizik tedavi yaptı. Fizik tedaviye Mustafa cevap verdi. Onun için bütün malımı mülkümü sattım zaten hala da satıyorum. Dilenirim çocuğum için kapı kapı dilenirim, 1 trilyon desinler toplarım, Türkiye’nin her yerini gezerim. Gürkan Akkuzu bu çocuğu kaldırın dedi. Önümüzde ki 1 hafta, 10 gün içinde gelecek. Ufak ufak belirtileri var, oturamaz dediler oturuyor, emekleyemez dediler, emekliyor ama her gün sabah akşam hocanın gösterdiği şekilde fizik tedavi yaptırıyorum. Kurşun omzundan isabet ettiği için sıkıntı omurilikte ama kopuk değil incelme var. Onun için biz de bu doktoru bulduk zaten doktor dünya sıralamasında Türkiye’de değil devamlı yurtdışına gidiyor. Yurtdışına gerekirse götürürüm dedi, biz de tamam sen bilirsin hocam dedik ama bunun için de maliyeti var, biz büyüklerden yardım bekliyoruz bize de bir yol göstersinler.

Kendi İmkanlarıyla Fizik Tedavi Aletleri Yaptılar

Maliyetli olduğu için kendi imkanımızla böyle bir şey yaptık. Mustafa bir saat burada dikiliyor. Doktorun tavsiyesi üzerine spor amaçlı yaptık. Doktor bu şekilde çalışırsa fayda görürüz dedi o amaçla Mustafa’yı bu şekilde çalıştırıyorum” diyen baba Mevlüt Gümüş Bursa’dan yine doktorun tavsiyesi üzerine ayaklık aldıklarını, yürümek için bu ayaklıkların çok yardımı olduğunu belirtti.

Yine doktor Gürkan Akkuzu’nun önerisi üzerine Mustafa’ya yürüme bandı alınması gerektiğini söyleyen baba Mevlüt Gümüş maliyetlerin yüksek olmasından ve paralarının olmamasından dolayı kendi imkanlarıyla ağaçtan yürüme bandı yaptıklarını belirterek oğlunun her gün 1 saat burada fizik tedavi yaptığını vurguladı. Tekerlekli sandalyeyi alacak durumlarının olmadığını, Osmaneli devlet hastanesinden ödünç aldıklarını söyleyen baba Gümüş Mustafa’nın kollarını ve ayaklarını çalıştırması için kendi imkanlarıyla bisiklet pedalı yaptığını ve oğlunun burada da her gün belli saatlerde fizik tedavi uygulaması yaptığını kaydetti.

“Dileneceğiz, el açacağız isteyenin yüzü bir kara vermeyenin iki kara”

“Önümüzdeki günlerde doktor bey yine evimize gelecek. Başka aletler falan isterse yapmaya çalışacağız, yapamaz isek dileneceğiz, el açacağız isteyenin yüzü bir kara vermeyenin iki kara” diyerek devlet büyüklerinden de gerekli yardımları beklediklerini vurgulayan baba Mevlüt Gümüş 2 yıldır çektikleri çaresizlikleri bu sözlerle anlattı. CANER ALKAN – CUMALİ ONUR AYDIN

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam