• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GÜNÜÖREN KONAKLARINA SAHİP ÇIKTILAR

GÜNÜÖREN KONAKLARINA SAHİP ÇIKTILAR

 

Bilecik’in Osmaneli İlçesi’ne bağlı Günüören Köyü’nde başlatılan ‘Turizm Köyü Projesi’ çalışmaları kapsamında Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mehmet Süleyman Ekşi başkanlığında köye gelen yetkililer daha önce tescillenmiş olan tarihi ipekböceği konaklarında gözlemde bulundu.

Osmaneli Belediye Başkanı YMM Münür Şahin heyet ile birlikte köyde incelemelerde bulunduğu ve ‘turizm köyü’ projesinin yapımına sürat verildiği belirtti. Geçtiğimiz aylarda basına verdiği demeçlerde köy turizminde önem kazandığını belirten Başkan Şahin, Günüören Köyü’nde tescil işlemi tamamlanan 11 tarihi konağın restore edileceğini ve Osmaneli ile Günüören Köyü’nü birbirine bağlayan tarihi yolunda aslına uygun olarak kullanıma açılacağını belirtmişti. Ayrıca Başkan Şahin, köyün eskiye dayanan tarihi belgelerini ortaya koymak amacıyla ciddi anlamda çalışmaların başlatıldığı bilgisini de vermişti.

Günüören Köyü’nde yenileme çalışmalarının kısa süre içerinde başlaması beklenirken, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu heyeti Başkanı Mehmet Süleyman Ekşi, Başkan Şahin ve Muhtar Osman Çakır eşliğinde köydeki incelemelerini yoğunlaştırdı. Kurul üyelerinin büyük ilgisini çeken Günüören konakları detaylı olarak incelendikten sonra Muhtar Osman Çakır’ın evinde toplanan heyet istişare yaparak köyden ayrıldı.

Tarihi konakları detaylı olarak inceleyen heyet çalışmasını bitirdikten sonra köyden ayrıldı.

Osmaneli Belediye Başkanı YMM Münür Şahin, köyde kuruldan gelen heyet ile birlikte yaptığı incelemeler sonucunda yaptığı açıklamada, Günüören Köyü’nde belli bir bölgeyi turizmde kullanmak amacıyla canlı hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Başkan Şahin konu hakkındaki görüşlerinde şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Günüören’e kuruldan değerli hocalarımız köye geldi. Esas amacımız biliyorsunuz Günüören’de tarihi bir doku var, tarihi konaklar var. Bu tarihi konakları turizme kazandırmayı düşünüyoruz. Osmaneli Belediyesi ve Günüören Köyü’nün iş birliği içerisinde kurulunda onayıyla inşallah belli bir bölgeyi turizmde kullanmak amacıyla canlı hale getirip, herkesinde örneklediği şu dönemde moda olan özellikle turistlik köy, doğal yaşam gibi özellikleri köyümüzde yaşatmak ve Günüören Köyü’nü eski şah şalı günlerine döndürmek istiyoruz.”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Muhtar Osman Çakır ,“köyümüzde yapılan turizm çalışmaları neredeyse son aşamaya geldi tescil işlemi yapılan 11 tarihi konak için son inceleme işlemleri tamamlandı. Yapılacak olan çalışmalar ile ortaya çok güzel bir proje çıkacağına inanıyorum ve gerek kuruldan gelen heyete gerekse Osmaneli Belediye Başkanı Sayın Münür Şahin’e çabalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Günüören köyü Dernek Başkanı Macit Gürses ise İlimizde turizmin gelişmesi açısından önemli bir adım olarak gördüğü ‘Turizm Köyü’ proje ile ilgili; “tarihi ve kültürel zenginlikler ile dolu olan köyümüzde böyle bir projenin uygulamaya koyulması çok önemli bir adım. Yıllar içerisinde yok olmaya yüz tutmuş değerlerimizi tekrardan ilçemize ve köyümüze kazandırmak bizden sonraki nesillere en büyük miras olarak kalacaktır. Köyde aylardır yapılan incelemeler son aşamaya geldi. Çalışmaların başlamasından dolayı çok mutluyuz ve üzerimize düşen ne görev varsa köylüler olarak yapmaya hazırız. ”ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam