GÜNÜÖREN’DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

GÜNÜÖREN’DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Osmanlı Devleti’nden kalma tescilli sivil mimari örneği konakları ve bozulmamış doğal güzellikleri ile Osmaneli Belediyesi tarafından turizme kazandırılması planlanan Günüören Köyü’ndeki Odabaşı bölgesi ve yıkılmak üzere olan tarihi okul binası kaymakamlığında katkıları ile eski görkemine kavuşturuluyor.

Osmaneli Belediyesi ile Kaymakamlığın destekleri ile tarihi Günüören Köyü’ndeki Odabaşı Bayırı, Canpaşa Çeşmesi ve eski okul binasında yenileme çalışmaları başlatıldı.

Köy muhtarlığı öncülüğünde devam etmekte olan çalışmalar doğrultusunda Odabaşı Bayırı ve Canpaşa Çeşmesinde kapsamlı bir temizlik çalışması yapılırken,1970’li yıllarda birçok köy öğrencisinin eğitimine katkı sağlayan eski okul binası da misafirhane olacak şekilde restore ediliyor.

Yenileme çalışmalarına ilişkin bilgi veren köy muhtarı Necdet Bulgurcu, Canpaşa Çeşmesinin ve yanındaki 500 metre küp su kapasitesine sahip sulama havuzunun tekrardan kullanışlı hale getirildiğini söylerken,yakın zamanda çeşmenin ve havuzun etrafında yapılacak olan piknik alanı düzenlemeleri ile alabalık yetiştiriciliğinin de yapılacağını belirtti.

Tarımsal faaliyetlerin daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla köy girişindeki diğer sulama havuzunun da kullanışlı hale getirildiğini söyleyen Muhtar Bulgurcu,Milli Eğitim tarafından köy muhtarlığına tahsis edilen atıl haldeki ilkokul binasının da tarihi yapısına kavuşturulup turizm odaklı misafirhane olarak kullanıma açılacağını aktardı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam